Suosikkitoimittajan vetävä tietokirja pohtii Pohjolan luonnosta miltei kokonaan hävinneen naalin kohtaloa
Kimmo Ohtosen Tunturikettu on koskettavan kaunis ja toiveikas kuvaus pienestä nisäkkäästä ja Suomen luonnon monimuotoisuudesta. Naali miltei hävitettiin Pohjolasta viime vuosisadan alussa turkismetsästyksen takia. Minkälainen eläin on tämä yksi maailman parhaiten kylmää sietävistä nisäkkäistä? Miten laji voidaan pelastaa sukupuuton partaalta? Onko mahdollista yrittää palauttaa luontoon jo kerran kadonnut laji?

Naali miltei katosi Suomen luonnosta 1900-luvun alussa. Reilut sata vuotta myöhemmin pohjoisessa Lapissa tehdään merkittävä havainto. Eräs naalipari näyttää asettuneen tunturin juurelle.
Kimmo Ohtosen kiehtova ja vahvasti tarinallinen tietoteos Tunturikettu punoo yhteen sata vuotta Suomen ja naalin tarinaa. Se kiertyy lopulta kysymykseksi siitä, voiko ihminen korjata aiempien sukupolvien tekemiä virheitä.
Tällä hetkellä naalia yritetään palauttaa Suomen luontoon järein tutkimuksellisin ja tieteellisin toimin, samaan aikaan kun ilmaston lämpeneminen vaikuttaa tehtävää. Irvokasta on, että samaan aikaan maassamme elää satoja tuhansia naaleja, kaikki pienissä häkeissä turkistarhoilla.
Naalista ei voi puhua ilman punakettua, joka on ilmaston lämpenemisen myötä levittäytynyt yhä pohjoisimmille elinalueille. Näiden kahden ketun ympärille nivoutuu yksi aikamme merkittävimmistä globaaleista kriiseistä, joka saattaa hävittää loppujen lopuksi naalin Pohjolasta kokonaan.
Kimmo Ohtonen on kirjailija ja toimittaja, joka on aloittanut tv-uransa Isossa-Britanniassa. Suomessa hänet tunnetaan lukuisista tv:n luonto-ohjelmista. Hänen esikoiskirjansa oli palkittu Karhu - Voimaeläin (2016).
Tunturikettu ilmestyy painettuna, e-kirjana sekä Kimmo Ohtosen itsensä lukemana äänikirjana. Teos on arvostelu- ja käsittelyvapaa 30.11.2023.
Haastattelupyynnöt, pdf-vedokset ja arvostelukappaleet: adele.couavoux@otava.fi
Yhteyshenkilöt
Adèle CouavouxMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Tietokirjat
Kuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Eve Hietamiehen Hupparizombi päättää supersuositun sarjan – kirjoja on myyty yhteensä yli 300 000 kappaletta!25.4.2025 11:12:27 EEST | Tiedote
Hääkellot soivat Antti Pasaselle Eve Hietamiehen rakastetun sarjan viidennessä osassa.
Kiitos kirjasta -palkinto Markus Nummelle23.4.2025 14:00:00 EEST | Tiedote
Markus Nummelle on myönnetty Kiitos kirjasta -palkinto romaanista Käräjät (2024). Käräjät on ylistetty historiallinen romaani salaperäisestä rikosvyyhdistä, sydämiin kätketystä, vuosikymmenet ylittävästä ystävyydestä ja rakkauden voimasta.
Likainen somesota on kertomus Riikka Purran rasismikohun ympärillä käydystä somesodasta, perussuomalaisten aggressiivisesta viestintäkulttuurista ja yhteiskunnallisen keskustelun myrkyttymisestä22.4.2025 10:58:07 EEST | Tiedote
Pekka Mykkäsen uutuuskirja Likainen somesota perkaa perussuomalaisten poikkeuksellista somehistoriaa ja suomalaisen keskustelukulttuurin myrkyttymistä. Miten perussuomalaisten kannattajien hyökkäävä somekäytös sai alkunsa? Mitä seurauksia on vihapuheella?
Arttu Tuomisen uutuusromaani Alec aloittaa trillerimäisen Kide-sarjan22.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Tiivistunnelmaisista rikosromaaneistaan ja monipuolisista, syvistä henkilöhahmoistaan tunnettu Arttu Tuominen aloittaa uuden sarjan, jonka ensimmäinen osa Alec julkaistaan 14. elokuuta 2025. Teos käynnistää trillerimäisen trilogian ja vie lukijan Lapin tunturimaisemiin, syvälle rikosten, addiktioiden ja huumebisneksen syövereihin.
Kevään käsityökirjoissa hehkuvat ilo ja värit16.4.2025 12:24:42 EEST | Tiedote
Koskettamaan kutsuvia virkkuutöitä Kanadalaisen Lee Sartorin kirjan inspiraationa ovat olleet neljä vuodenaikaa. Virkkaa eläviä pintoja -teoksen kiehtovissa yksi- ja monivärisissä virkkausmalleissaan hyödynnetään sekä tuttuja perussilmukoita että harvinaisempia silmukkayhdistelmiä. Teoksessa on neljäkymmentä kolmiulotteista, koskettamaan kutsuvaa virkattua pintaa ja viisi erilaista virkkuutyötä – tyynynpäällinen, rantakassi, huivi, kauluri ja pipo – joissa sovelletaan edellä kuvattuja virkkausmalleja. Mukana on sekä yksinkertaisia ja helppotekoisia perussilmukoilla virkattavia malleja että monimutkaisia, vaativia kuvioita, joista osa on kaksipuolisia! Jokaisesta virkkausmallista on yksityiskohtaiset sanalliset ohjeet ja selkeä piirroskaavio. Erikoistekniikat on selostettu vaihe vaiheelta ja havainnollisin valokuvin. Lee Sartori: Virkkaa eläviä pintoja Ilmestyy 24.4.2025 Suomentanut Hanna Kolari. Odotettu uusintapainos huipputekijän klassikkokirjasta Suositun Villit vanttuut ja vallatto
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme