BKT kääntyi Suomessa kolmannella neljänneksellä laskuun, EU-alueella säilyi ennallaan
Bruttokansantuote supistui heinä-syyskuussa 0,9 % edellisestä vuosineljänneksestä. Työpäiväkorjattu bruttokansantuote jäi 1,2 % pienemmäksi kuin vuotta aiemmin, selviää Tilastokeskuksen kansantalouden neljännesvuositilinpidon tiedoista.
Eurostatin ennakkotietojen mukaan EU-alueen bruttokansantuote pysyi heinä-syyskuussa edellisen neljänneksen tasolla.
”Vuoden 2023 kahdella ensimmäisellä neljänneksellä Suomen bkt kasvoi, mutta heinä-syyskuussa talous kääntyi jälleen laskuun. Suomessa kaksi ensimmäistä neljännestä kehittyivät vielä aavistuksen EU-aluetta vahvemmin. Kolmannella neljänneksellä tilanne muuttui, kun Suomen bkt pieneni 0,9 % ja EU-alueen talous polki paikallaan”, sanoo Tilastokeskuksen yliaktuaari Eljas Tuomaala.
Tuotannon väheneminen huhti-kesäkuusta näkyi niin teollisuudessa, rakentamisessa, kaupassa kuin useilla palvelutoimialoilla.
”Teollisuuden toimialoista erityisesti metsäteollisuus kehittyi heikosti: arvonlisäys supistui yli 7 %. Rakentamisen hankala tilanne jatkui vuoden kolmannella neljänneksellä. Palvelutoimialat yhteensä kääntyivät laskuun pitkän nousuajanjakson jälkeen, kun useiden palvelutoimialojen arvonlisäys väheni edellisestä neljänneksestä”, Tuomaala sanoo.
Yksityinen kulutus väheni kolmannella vuosineljänneksellä 0,6 % huhti-kesäkuusta. Julkiset kulutusmenot pienenivät 2,7 %.
Investoinnit supistuivat heinä-syyskuussa 1,5 % edellisestä neljänneksestä. Yksityiset investoinnit vähenivät 1,5 % ja julkisen sektorin investoinnit 1,2 %.
”Rakennusinvestoinnit vähenivät kolmannella neljänneksellä. Erityisesti investoinnit talorakennuksiin supistuivat selvästi”, Tuomaala toteaa.
Myös vienti väheni, mutta vähemmän kuin tuonti. Viennin volyymi pieneni kolmannella vuosineljänneksellä 1,8 % huhti-kesäkuun tasolta, kun taas tuonnin volyymi supistui 3,2 %.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eljas TuomaalaYliaktuaari
Puh:029 551 2723eljas.tuomaala@stat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Tilastokeskus
Työpajankatu 13
00580 HELSINKI
Vaihde 029 551 1000
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tilastokeskus
Maahanmuutto väheni tammi-maaliskuussa25.4.2025 08:04:22 EEST | Tiedote
Maahanmuutto Suomeen väheni alkuvuonna. Ulkomailta muutti Suomeen tammi–maaliskuun aikana 10 379 henkeä, mikä on 5 349 vähemmän kuin vuosi sitten. Suomesta ulkomaille muutti 3 213 henkeä, 18 vähemmän kuin vastaavaan aikaan viime vuonna. Tiedot perustuvat maaliskuun väestön ennakkotilastoon.
Lopettaneiden yritysten määrä ennätystasolla 2024 – muutos verotuksessa voi selittää kasvua23.4.2025 08:02:47 EEST | Tiedote
Lopettaneita yrityksiä oli vuoden 2024 viimeisellä neljänneksellä 16 188, mikä on lähes kaksinkertaisesti vuotta aiempaan verrattuna. Kasvua selittää etenkin luonnollisten henkilöiden yritysten luokka, jossa lopettaneiden yhden hengen yritysten määrä kasvoi vielä selvemmin 4 654:stä 11 310:een.
Myymälävarkauksien määrä kasvanut alkuvuonna16.4.2025 08:01:11 EEST | Tiedote
Poliisin tietoon tuli alkuvuonna selvästi enemmän myymävarkauksia kuin vastaavaan aikaan viime vuonna.
Nyt tiedetään, miksi kuluttajat eivät luota Suomen talouteen: Syinä maailman myllerrykset ja inflaatio14.4.2025 12:22:12 EEST | Tiedote
Kuluttajien usko Suomen talouteen ja odotukset sen kehityksestä ovat olleet miinuksella jo kolmen vuoden ajan. Tuoreiden tietojen mukaan tärkein selittävä tekijä on maailmanlaajuinen kehitys, kuten sodat, konfliktit sekä kauppapolitiikka. Toiseksi nousee inflaatio.
Konkurssihakemuksissa kasvua maaliskuussa – 12 kuukauden aikavälillä synkin tilanne sitten vuoden 199711.4.2025 08:02:26 EEST | Tiedote
Maaliskuussa pantiin vireille 350 konkurssia, mikä on 76 konkurssia enemmän kuin viime vuoden maaliskuussa. Myös konkurssiin haettujen yritysten henkilötyövuosien määrä oli hieman korkeampi kuin vuosi sitten.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme