MEDIAKUTSU: Tampere Filharmonian orkesteriharjoitus ja tapaaminen ylikapellimestari Matthew Hallsin kanssa ti 23.1.
Tervetuloa seuraamaan Tampere Filharmonian konsertin Hurmurin muotokuva -orkesteriharjoitusta tiistaina 23.1.2024 klo 13–14. Tänä aikana valokuvaaminen harjoituksessa on medialle mahdollista. Harjoitusta johtaa konsertin kapellimestari, ylikapellimestari Matthew Halls.

Aika: ti 23.1.2024 klo 13
Paikka: Tampere-talo
Harjoitus pidetään Tampere-talon Isossa salissa. Saavuthan Tampere-talon pääaulaan viimeistään 12.45, josta siirrymme ryhmänä Isoon saliin orkesterin henkilökunnan johdolla.
Harjoituksen jälkeen on mahdollisuus jatkaa juttutuokioon orkesterin ylikapellimestari ja taiteellinen johtaja Hallsin sekä intendentti Eija Oravuon kanssa. Vapaamuotoisessa tilaisuudessa he antavat katsauksen orkesterin menneeseen vuoteen ja alkavan konserttikevään ohjelmistoon, sekä vastaavat median kysymyksiin. Ylikapellimestari kertoo myös tämän konserttikauden uutuudesta eli yhteistyöstä kapellimestarikoulutusten kanssa.
Ilmoittauduthan mukaan pe 19.1.2024 klo 16 mennessä.
Orkesteri kutsuu tilaisuuteen ilmoittautuneet median edustajat Tampere Filharmonian Hurmurin muotokuva -konserttiin perjantaina 26.1. klo 19. Kutsu on avec.
Lämpimästi tervetuloa!
Lisätietoja tilaisuudesta Tampere Filharmonian viestinnästä:
Leena Mäki-Suominen, p. 050 388 7168, leena.maki-suominen@tampere.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Leena Mäki-SuominenViestintäsuunnittelijaTampere Filharmonia
Puh:+358 50 388 7168leena.maki-suominen@tampere.fiLinkit
TAMPERE FILHARMONIA
Tampereen kaupunginorkesteri Tampere Filharmonia on 97 muusikon huipputasoinen sinfoniaorkesteri, joka soittaa myös kamarimusiikkia, viihdettä, lastenkonsertteja ja balettia. Orkesterin koti on Tampere-talossa. tamperefilharmonia.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampere Filharmonia
Tampere Filharmonian ja Pispala Clothingin yhteinen vaatemallisto kruunaa orkesterin 95-juhlavuoden28.3.2025 17:59:00 EET | Tiedote
Tampere Filharmonia ja tamperelainen taidemuotibrändi Pispala Clothing ovat yhdistäneet voimansa ja luoneet ainutlaatuisen vaatemalliston, joka ammentaa inspiraationsa musiikista ja kuvataiteesta. Monitaiteellinen yhteistyö on yksi Tampere Filharmonian 95-vuotisjuhlavuoden kohokohdista.
”Kuinkas sitten kävikään?” Tampere Filharmonia kantaesittää säveltäjä Minna Leinosen uutta orkesterimusiikkia lapsille tuplakonserteissa 6.3.4.3.2025 14:12:00 EET | Tiedote
Tove Janssonin jännittävä Kuinkas sitten kävikään? -tarina ja hurmaavat kuvitukset saavat rinnalleen säveltäjä Minna Leinosen uutta musiikkia. Teoksen maailman ensiesitys koetaan torstaina 6. maaliskuuta 2025 Tampere-talossa ja Tampere Filharmoniaa johtaa kapellimestari Kimmo Tullila. Monitaiteellisen esityksen on ohjannut Meri-Maija Näykki ja sen kertojana kuullaan näyttelijä Ella Mettästä.
Mediakutsu: Kuinkas sitten kävikään? Tampere Filharmonian lastenkonsertin avoin kenraaliharjoitus ti 4.3. klo 13.3027.2.2025 13:19:36 EET | Kutsu
Tampere Filharmonia kantaesittää säveltäjä Minna Leinosen uutta orkesterimusiikkia lapsille yleisökonserteissa 6. maaliskuuta 2025. Kutsumme median edustajia orkesterin avoimeen kenraaliharjoitukseen Tampere-talon Pieneen saliin tiistaina 4. maaliskuuta. Orkesteria johtaa kapellimestari Kimmo Tullila.
MEDIATIEDOTE: 2024 oli Tampere Filharmonialle menestys: orkesteri tavoitti liki puoli miljoonaa kuulijaa21.1.2025 09:30:00 EET | Tiedote
Vuosi 2024 oli Tampereen kaupunginorkesterille yleisömenestys. Tampere Filharmonia tavoitti yhteensä lähes 500 000 kuulijaa, joista liveyleisöä yli 126 000. Eniten yleisöä keräsivät Puistokonsertti ja ABBA-konsertit Rajaton-lauluyhtyeen kanssa. Yleisön suosimia olivat myös ylikapellimestari Matthew Hallsin johtamat konsertit.
Tampere Filharmonia 95 vuotta 2025: Sibelius ja Britten nousevat esiin juhlakevään ohjelmassa26.11.2024 17:56:00 EET | Tiedote
Tampereen kaupunginorkesteri Tampere Filharmonia täyttää ensi vuonna 95 vuotta. Merkkivuoden ohjelmisto häikäisee monipuolisuudellaan. Kevään konserteissa soivat rakastettujen klassikkoteosten lisäksi uutuudet, ensiesitykset, rock ja pelimusiikki. Orkesteri kutsuu kuulijansa muistelemaan yhteistä matkaa ja suunnittelemaan tulevaa vappukonserttia. Juhlavuoden kunniaksi Tampere Filharmonia ottaa käyttöön uuden logon ja visuaalisen ilmeen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme