Ennakkotiedote: Kansainvälisen metallitähden Niilo Seväsen eeppinen esikoisromaani Ikitalven polku ilmestyy Kalevalan päivänä 28.2.
Ikitalven polku (Gummerus) on keskiajan historiasta, mytologiasta ja fantasiasta ammentava suuri tarina täynnä seikkailua ja inhimillistä tragediaa. Sen kirjoittaja, kansainvälisesti menestyneen Insomnium-metalliyhtyeen keulakuvana tunnettu Niilo Sevänen on hyvin kirjoitetun, eeppisen fantasian uusi suurnimi. Ikitalven polku aloittaa romaanisarjan.

Syksyllä 1007 Konstantinopolin tornien ja kupolien yllä loistaa sininen tähti, ja seitsemän vuotta kylmyyden kynsissä värjötelleet ihmiset aavistelevat pahaa. Luutunsoittaja Orfeus saa vastuulleen siskontyttärensä Hallan, ja kaksikko pakenee tyttöä saalistavia palkkasotureita kaupungista metsän siimekseen. Talven poluilla liikkuu hirmuisia olentoja. Kuka lähetti sudet lapsen perään, ja keneen matkalaiset voivat luottaa?
Ikitalven polun tapahtumien taustalla ovat Euroopan historian käännekohdat, kirjailija Niilo Sevänen kertoo.
- Historia on kumminkin tarinan maailmassa nytkähtänyt eri suuntaan. Vuonna 1000 tapahtuu selittämätön luonnonmullistus ja ilmasto kylmenee dramaattisesti. Nykyisten Pohjoismaiden asukkaat ovat joutuneet vaeltamaan etelään lämpimämmille seuduille.
Kirjallisuuden professorin ja kirjastonhoitajan lapsena kasvanutta Sevästä ovat innoittaneet kirjoitustyössä Kalevala ja kirjailijat Mika Waltari, Aino Kallas, Umberto Eco, J. R. R. Tolkien ja George R. R. Martin.
- Mukana on seikkailua, keskiajan historiaa, jännitystä ja fantasiaa, mutta myös huumoria ja vähän romantiikkaakin. Olen kirjoittanut juuri sellaisen teoksen, jonka lukemisesta itsekin nauttisin, Sevänen kertoo.
Tarina lähti versoamaan Seväsen opiskeluaikanaan kirjoittamasta palkitusta Talven portti -novellista. Seväsen yhtye Insomnium teki novellista vuonna 2016 konseptialbumin Winter´s Gate, joka nousi Suomen albumilistan ykköseksi. Talven portti julkaistiin ääni- ja e-kirjana talvipäivän seisauksena 22.12.2023 ja nousi kuunnelluimpien joukkoon.
Niilo Sevänen (s. 1979) on Kotkassa asuva esikoiskirjailija, Insomnium-metalliyhtyeen keulakuvana tunnettu muusikko ja isä. Sevänen varttui kirjojen keskellä Joensuussa ja opiskeli kulttuurihistoriaa Turun yliopistossa. Hän on työskennellyt myös Kotkan kaupungin vt. kulttuurijohtajana.
IG: niilo_sevanen
Niilo Sevänen: Ikitalven polku
398 sivua
Ilmestyy painettuna kirjana 28.2., sekä e- ja äänikirjana 13.3., lukija Raiko Häyrinen
Ikitalven polun esiosa Talven portti ilmestynyt e- ja äänikirjana, lukija Raiko Häyrinen
Lisätietoja sekä haastattelu-, arvostelukappale- ja kuvapyynnöt:
Pauliina Pietilä, tuottaja, p. 040 779 2942, pauliina.pietila@gummerus.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pauliina PietiläTuottajaGummerus
Puh:040 7792942Puh:040 7792942pauliina.pietila@gummerus.fiKuvat
Gummerus
Vuonna 1872 perustettu Gummerus on Suomen vanhin yleiskustantamo. Toteutamme edelleen perustajamme Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
ENNAKKOTIEDOTE: ”Minulla oli kerran seitsemän isää seitsemän vuoden aikana.” – Andrev Waldenin August-palkittu perheromaani ei moralisoi28.3.2025 08:20:00 EET | Tiedote
Ruotsalaisen Andrev Waldenin omakohtainen esikoisromaani Miehenpuolet (Gummerus) on ollut valtaisa menestys kotimaassaan yli 300 000 kappaleen myynnillä. Kirjan käännösoikeudet on ostettu useisiin maihin, ja siitä on tekeillä filmatisointi. Kuvaus rankasta lapsuudesta, rikkinäisestä perheestä, köyhyydestä ja miehenä olemisen vaikeudesta on samaan aikaan hurja, humoristinen, harkittu ja rosoinen. Andrev Walden esiintyy toukokuussa Helsinki Lit -kirjallisuusfestivaalilla yhdessä Samuli Putron kanssa. Miehenpuolet ilmestyy Jaana Nikulan suomentamana 28.4.
ENNAKKOTIEDOTE: Millaiset säännöt tarvitaan, jos parisuhde avataan? Avoimesti yhdessä (Gummerus) on älykäs ja romanttinen tarina nykyrakkaudesta ruuhkavuosien moukaroimassa parisuhdearjessa26.3.2025 09:38:35 EET | Tiedote
Millaisia paineita yksiavioisuus luo ja mitä omalta puolisolta saa odottaa suhteessa omien tarpeiden tyydyttämiseen? Kuinka rehellinen parisuhteessa pitää olla? Tarvitseeko vapauden ja onnellisuuden olla keskenään ristiriidassa? Isabel Nylundin Avoimesti yhdessä (Gummerus) on ajankohtainen nykykomedia rakkaudesta, pitkästä parisuhteesta ja pakkomielteestä. Se tutkii avointa suhdetta 2020-luvun Tukholmassa.
Valloittaa, piirittää, antautua ja haavoittua – Suvi Valli pohtii runoissaan sodan ja rakkauden kieltä21.3.2025 08:15:00 EET | Tiedote
Suvi Vallin neljäs runokokoelma tuo taistelun makuuhuoneeseen. Sotilas-kokoelman (Gummerus) runot kertovat rakkaudesta ja himosta, valloittamisesta ja vallasta sekä miehen ja naisen sukupuolirooleista. Suvi Valli on palkittu jyväskyläläinen runoilija, esseisti ja kääntäjä.
Gummerus julkaisee Sanna Marinin muistelmateoksen 4.11.10.3.2025 11:00:00 EET | Tiedote
Suomen entisen pääministerin Sanna Marinin odotettu kirja Toivo on tekoja ilmestyy suomeksi samaan aikaan englanninkielisen alkuteoksen Hope in Action: A Memoir About the Courage to Lead (Scribner) kanssa 4.11.2025. Muistelmissaan Marin kertoo tiestään politiikan huipulle sekä avaa näkemyksiään johtajuudesta ja muutoksen aikaansaamisesta.
Tärkeitä tarinoita, eleganttia intohimoa ja suoraa puhetta – Gummeruksen kesän 2025 kirjaluettelo on julkaistu7.3.2025 10:37:49 EET | Tiedote
Yksi tulevan kesän odotetuimpia kaunokirjoja on Suomen eturivin kirjailijoihin kuuluvan Juha Itkosen romaani Huomenna kerron kaiken. Rakkaudesta, intohimosta ja valinnoista kertova teos ilmestyy kirjailijan 50-vuotispäivänä 8.6. Ukrainalaisen Sofija Andruhovytšin kirjallinen mestariteos Amadoka avaa Ukrainan historiaa Stalinin vainoista Krimin valtaukseen kolmen naisen tarinan kautta. Helsinki Litiin toukokuussa saapuvan Andrev Waldenin August-palkittu myyntimenestys Miehenpuolet on koskettava kasvutarina pojasta, jolla oli seitsemän isää seitsemän vuoden aikana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme