Pirkanmaalle saatiin viime vuonna uutta suojelumetsää yli 500 hehtaaria METSO-ohjelmalla
Vuonna 2023 Pirkanmaalle perustettiin METSO-ohjelmassa yhteensä 526 hehtaaria uusia, pysyviä luonnonsuojelualueita. Maakunnassa on nyt kaikkiaan yli 5 000 hehtaaria suojeltua metsää.

Viime vuonna yksityisiä luonnonsuojelualueita perustettiin Pirkanmaalle 41 kappaletta METSO-ohjelman (Etelä-Suomen metsien monimuotoisuuden toimintaohjelma) rahoituksella. Alueiden yhteispinta-ala oli 406 hehtaaria. Lisäksi valtion omistukseen hankittiin suojeltavaksi noin 120 hehtaaria metsää.
– Suojelualueita perustettiin ympäri Pirkanmaata, mikä on todella arvokasta, silti vain muutama prosentti alueen metsistä on suojeltu. Suojelun kannalta arvokkaita alueita katoaa vauhdilla, ja suojelutavoitteiden eteen onkin vielä tehtävä töitä. Pirkanmaa on tunnetusti aktiivista metsätalousaluetta, sanoo Pirkanmaan ELY-keskuksen ylitarkastaja Jyri Pääkkönen.
METSO-ohjelman lisäksi Helmi-elinympäristöohjelman perusteella suojeltiin soita noin 72 hehtaaria. Suojelukorvausten ja kauppahintojen yhteisarvo METSOn ja Helmin osalta oli noin 4,4 miljoonaa.

Uusia suojelukohteita kaivataan yhä
METSO-ohjelma on metsänomistajille suunnattu vapaaehtoinen ohjelma, jonka kautta omistajat voivat saada korvausta metsänsä suojelusta ja luonnonhoidosta. Luonnonhoidosta ei koidu kuluja.
Helmi-ohjelman tavoitteena on vahvistaa luonnon monimuotoisuutta ja turvata luonnon elintärkeitä ekosysteemipalveluja sekä samalla hillitä ilmastonmuutosta ja edistää siihen sopeutumista.
Pirkanmaan ELY-keskus on hyväksynyt yksityisiä luonnonsuojelualueita METSO-ohjelmaan kaiken kaikkiaan noin 5 500 hehtaaria vuodesta 2005 lähtien.
Koko METSO-ohjelman tavoitteena on perustaa 96 000 hehtaaria uusia suojelualueita vuoteen 2025 mennessä. Suojelutavoitteesta oli vuoden 2023 loppuun mennessä saavutettu 97 prosenttia eli yli 93 000 hehtaaria. METSO on ympäristöministeriön sekä maa- ja metsätalousministeriön yhteishanke.
METSO-ohjelma tarjoaa metsänomistajalle taloudellisesti kilpailukykyisen vaihtoehdon metsiensä hyödyntämiseen. Suojeluun soveltuvat esimerkiksi vanhat lahopuustoiset kangasmetsät, lehtometsät, puustoiset suot sekä muut arvokkaat metsäelinympäristöt.
– Lisäksi Helmi-ohjelman soiden suojelu jatkuu aikanaan soidensuojelun täydennysohjelman kohteiden osalta ja voi tarjota suojeluun muitakin suoalueita suokokonaisuuksina, kertoo ylitarkastaja Auli Suvanto Pirkanmaan ELY-keskuksesta.
Ihmisillä on kiire, metsillä ei
Metsänomistaja saa suojelusta korvauksen puuston arvon perusteella. Samalla metsänomistaja voi säilyttää metsänsä metsänä ja tukea luonnon monimuotoisuutta.
– Tässä tapauksessa tekemättä mitään saavutetaan paljon − niin metsän kuin metsänomistajankin näkökulmasta. Osa metsistä tulee jättää ihmisten kiireen ja metsätalouden ulkopuolelle. Metsäluonnon prosessit etenevät omaa luontaista polkuaan, Jyri Pääkkönen sanoo.
Suojelumetsät rikastuttavat ja tukevat metsäekosysteemin, eli metsän järjestelmän toimintaa.
– Suojelumetsät ovat metsäalueiden keitaita. Luonnon monimuotoisuus on ekosysteemipalveluiden perusta, koska se auttaa luontoa sopeutumaan ja uusiutumaan. Suojeltavia kohteita tarvitaan lisää, jotta rikas elinympäristöjen kirjo ja niissä elävät metsälajit säilyvät elinvoimaisina. Tavoitteena on, että suojelumetsät ja vastuullisesti hoidetut talousmetsät muodostaisivat eheän kokonaisuuden, jossa metsäluonnolla ja sen lajistolla olisi parhaat mahdolliset edellytykset voida hyvin, kertoo Pääkkönen.
Lue lisää METSO-ohjelmasta:
- METSO-ohjelma (metsonpolku.fi)
- Helmi-ohjelma (ym.fi)
- METSO-metsiensuojeluhakemus (ELY-keskukset)
- Ympäristöministeriön tiedote (8.2.2024)

Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
Ylitarkastaja Auli Suvanto, Pirkanmaan ELY-keskus, p. 0295 036 388
Ylitarkastaja Jyri Pääkkönen, Pirkanmaan ELY-keskus, p. 295 036 088
Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi
Huolehdimme sujuvasta arjesta; teiden rakentamisesta ja niiden kunnosta, ympäristön tilasta ja suojelusta sekä yritysten tukemisesta. Maakunnan kehittäjänä ja rahoituksen myöntäjänä teemme ELY-keskuksessa päivittäin työtä kestävän tulevaisuuden ja Pirkanmaan parhaaksi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan ELY-keskus
Rantatunneliin puolivuotishuolto ja pesu – yösulkuja arkisin viikon ajan29.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Tampereen Rantatunnelissa tehdään yötyönä tunnelin puolivuotishuoltotöitä viikolla 19. Työt suoritetaan tunneliputki kerrallaan neljänä perättäisenä yönä maanantai-illasta varhaiseen perjantaiaamuun. Pirkanmaan ELY-keskus pesee ja puhdistaa silloin molemmat tunnelin perusteellisesti. Samanaikaisesti Fintraffic Tie Oy huoltaa ja testaa tunnelin teknisiä järjestelmiä. Töiden ajaksi ajoneuvoliikenne ohjataan varareitille.
Työllisyyskatsaus │ Pirkanmaan työttömistä 54 prosenttia oli pitkäaikaistyöttömiä maaliskuussa24.4.2025 08:11:30 EEST | Tiedote
Maaliskuun työllisyyskatsauksen mukaan työttömiä työnhakijoita oli Pirkanmaalla yhteensä 30 767 henkilöä, joka on 3 020 henkilöä enemmän kuin viime vuoden maaliskuussa. Pirkanmaan työttömyysaste oli 11,6 prosenttia.
Maastoliikennettä rajoitetaan arvokkaalla Vatunlanharju-Ulvaanharjun Natura-alueella23.4.2025 09:14:45 EEST | Tiedote
Pirkanmaan elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) esittää moottorikäyttöisten ajoneuvojen kieltämistä maastossa Ikaalisten ja Hämeenkyrön arvokkaalla Vatulanharju-Ulvaanharjun Natura 2000 -alueella.
Yksityisteiden valtionavustukset vähäisiä – vain kiireellisimmät hankkeet huomioidaan23.4.2025 08:45:31 EEST | Tiedote
Pirkanmaalle on myönnetty tälle vuodelle hallituksen antamassa valtion talousarvioesityksessä yksityisteiden valtionavustuksiin 249 806 euroa. Avustuksia kyetään myöntämään nykyisellä rahoitustasolla ensisijaisesti vain siltahankkeisiin.
Teiskontien jalankulku- ja pyöräväylää parannetaan Irjalankadun risteysalueen kohdalla22.4.2025 14:20:20 EEST | Tiedote
Teiskontien eteläpuolen jalankulun ja pyöräilyn väylän parantaminen jatkuu tänä kesänä Teiskontien ja Irjalankadun risteysalueen ja Alasjärvenrannan välillä. Vuonna 2024 pyöräilyn seudullista pääreittiä parannettiin Jaakonmäentien ja Irjalankadun välillä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme