Kestääkö kulttuuri kriisissä?
Ruotsalaiset ja suomalaiset kulttuuritoimijat kokoontuvat Hanasaaren kulttuurikeskukseen 12.3.2024 keskustelemaan kulttuurin merkityksestä yhteiskunnan kriisinkestävyydelle. Seminaarissa on simultaanitulkkaus suomeksi ja ruotsiksi.

Keskustelussa mukana ovat muun muassa Suomen kulttuurirahaston toimitusjohtaja Susanna Pettersson, Huoltovarmuuskeskuksen toimitusjohtaja Janne Känkänen sekä sivistysvaliokuntien puheenjohtajat Tuula Haatainen sekä Amanda Lind. Seminaarin moderaattorina toimii Anders Eriksson, joka on Suomen Tukholman-instituutin entinen johtaja.
”Seminaarissa kysymme muun muassa kestääkö kulttuuriala seuraavaa kriisiä. Keskustelu on osa ohjelmasarjaa, joka käsittelee kulttuurin merkitystä maan henkiselle kriisinsietokyvylle. Aloitimme sarjan helmikuussa, kun Suomen ja Ruotsin kulttuuriministerit Sari Multala ja Parisa Liljestrand tapasivat Hanasaaressa. Molemmat ministerit korostivat silloin kulttuurin merkitystä maidemme kokonaisturvallisuudelle”, Hanasaaren ohjelmajohtaja Victor Andersson sanoo.
Huoltovarmuuskeskus selvittää sekin parhaillaan kulttuurialan ottamista mukaan huoltovarmuustoiminnan piiriin.
”Huoltovarmuuskeskuksen mukaan kulttuurialalla on tärkeä rooli henkisen kriisinkestävyyden ylläpitäjänä. On ilmeistä, että aihe on mitä ajankohtaisin ja siitä on tärkeä keskustella”, Victor Andersson toteaa.
Seminaarissa on simultaanitulkkaus suomeksi ja ruotsiksi, tervetuloa!
Aika: 12.3.2024 klo 9.30–11.30
Paikka: Hanasaaren kulttuurikeskus, 02100 Espoo
Katso koko ohjelma ja ilmoittaudu tästä: www.hanaholmen.fi/event/kestaako-kulttuuri-kriisissa
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Håkan ForsgårdViestintäjohtaja/Kommunikationsdirektör
Puh:+358 40 767 7373hakan.forsgard@hanaholmen.fiTietoja julkaisijasta
Hanasaaren ruotsalais-suomalainen kulttuurikeskus edistää ja kehittää Suomen ja Ruotsin välistä vuorovaikutusta ja yhteistyötä kaikilla yhteiskunnan alueilla. Toteutamme yhteistyönä erilaisia tapahtumia, kursseja, seminaareja ja projekteja, selvitämme kehittämistarpeita sekä teemme aloitteita maiden välisen yhteistyön kehittämiseksi. Hanasaaren kiinteistön omistaa Suomen valtio ja Suomalais-ruotsalainen kulttuurirahasto on sen hallinnollinen päämies.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hanasaari - ruotsalais-suomalainen kulttuurikeskus
Debattfestival om framtidens Europa28.4.2025 08:45:11 EEST | Pressmeddelande
Den 15 till 18 maj 2025 ordnas debattfestivalen The Helsinki Debate on Europe, som välkomnar ledande finska och europeiska författare, statsvetare, historiker, diplomater och politiker till en diskussion om Europa femtio år efter att Helsingforsdeklarationen tecknades under.
The Helsinki Debate on Europe28.4.2025 08:45:11 EEST | Tiedote
Keskustelufestivaali The Helsinki Debate on Europe, joka järjestetään 15.–18. toukokuuta 2025, kokoaa johtavia suomalaisia ja eurooppalaisia kirjailijoita, valtiotieteilijöitä, historioitsijoita, diplomaatteja ja poliitikoita yhteen keskustelemaan Euroopan tulevaisuudesta nyt, kun on kulunut 50 vuotta Helsingin ETYK-päätösasiakirjan allekirjoittamisesta.
The Helsinki Debate on Europe28.4.2025 08:45:11 EEST | Press release
Between 15 and 18 May 2025, The Helsinki Debate on Europe will be held, welcoming leading Finnish and European authors, political scientist, historians, diplomats and politicians to a discussion concerning Europe, now fifty years after the signing of the Declaration of Helsinki.
Pressinbjudan: Hur skall Sverige och Finland hantera en allt mera komplex omvärld?2.4.2025 12:36:13 EEST | Pressmeddelande
Välkommen att delta i Hanaholmens utrikes- och säkerhetspolitiska forum Hanalys, som ordnas i Stockholm den 8 april 2025 i närvaro av Sveriges och Finlands utrikesministrar.
Kutsu lehdistölle: Miten Ruotsin ja Suomen tulee toimia yhä monimutkaisemmassa maailmantilanteessa?2.4.2025 12:36:13 EEST | Tiedote
Tervetuloa Hanaholmenin ulko- ja turvallisuuspoliittiseen Hanalys-foorumiin, joka järjestetään Tukholmassa 8. huhtikuuta 2025. Tilaisuudessa ovat paikalla sekä Ruotsin että Suomen ulkoministerit.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme