Maria Ohisalo: Ylivelkaantumisesta on aina oltava tie ulos
Vihreät esittää uudessa ohjelmassaan, että Suomessa puututaan nykyistä tiukemmin ylivelkaantumisen ongelmiin. Kansanedustajan ja väitöskirjansa köyhyydestä ja eriarvoisuudesta tehneen Maria Ohisalon mukaan velkajärjestelyyn pääsemisen tulisi olla helpompaa, opiskelijoiden velkaantumiseen tulee puuttua ja ylivelkaantuneenakin työnteon pitäisi olla aina kannattavaa. Ylivelkaantumista käsittelevä ohjelma hyväksyttiin puoluevaltuuston kokouksessa 18.2. Helsingissä.

Maksuhäiriömerkinnät ja ulosotto koskettavat suoraan vuosittain satojatuhansia suomalaisia, epäsuorasti läheisten kautta vielä suurempaa joukkoa. Kyseessä on mittava ihmisten arkea ja elämää painava ilmiö, joka Vihreiden mukaan tulee ottaa politiikassa vakavasti ja jonka korjaaminen vaatii vaikuttavia toimia.
– Meille on tärkeää, että jokainen yhteiskunnan jäsen kykenee selviytymään taloudellisista ongelmistaan, eivätkä velkahuolet vie terveyttä, työkykyä ja tulevaisuudenuskoa. Ei ole inhimillisesti kestävää hyväksyä yhtään vähempää, Ohisalo linjaa.
Vaikka yksityishenkilöillä on mahdollisuuksia maksujen ja velkojen järjestelyihin, eivät nykyiset tukirakenteet ole riittäviä ehkäisemään ja korjaamaan velkaongelmia. Vihreiden mukaan tarvitaan uusia ratkaisuja ja uutta velkasovintomallia, jossa taloudellinen riski jakautuu nykyistä tasaisemmin.
– Mielestämme velkajärjestelyn täytyy olla ensisijainen ja matalan kynnyksen apu ylivelkaantumistilanteen ehkäisemiseksi ja ratkaisemiseksi. Olisi myös estettävä koron periminen koroista ja perinnästä syntyneistä kuluista, kun velallisena on yksityishenkilö, toteaa Ohisalo.
– Viimesijaisena keinona Suomessa voitaisiin selvittää kansainvälisen vertailun pohjalta yksityishenkilön mahdollisuutta sellaiseen henkilökohtaiseen konkurssiin, joka vapauttaisi myös jäännösvelkavastuusta, Ohisalo sanoo.
Uuden ohjelman mukaan työn tekemisen on oltava aidosti kannattavaa kaikissa tilanteissa, myös ylivelkaantuneena ja pienituloisena. Nykyään työn vastaanottaminen voi aiheuttaa ulosottoperinnän ja sosiaaliturvan leikkautumisen kanssa sen, että käteen jäävät tulot nousevat hyvin vähän tai jopa pienenevät.
– Haluamme, että ylivelkaantuneenakin on mahdollista kohentaa omaa talouttaan. Efektiivinen marginaaliveroaste ei saa nousta kenelläkään niin korkeaksi, ettei työn tekeminen enää kannata. Kaikista tilanteista on oltava tie ulos, Ohisalo linjaa.
Maksuvaikeuksiin liittyvät jälkiperintämarkkinat ovat ohjelman mukaan kasvaneet nykyisessä sääntely-ympäristössä villeihin mittasuhteisiin ja vaativat siksi suitsintaa.
– Perintämaksuille tulee asettaa kattoja, jotka pienentävät maksuja nykyisestä. Meidän tulee Suomessa estää juoksuhiekkailmiö, jossa perintäyhtiöt jatkavat omien maksujensa ja korkojensa kerryttämistä asiakkaalta, vaikka alkuperäistä velkapääomaa ei ole, Ohisalo toteaa.
Opiskelijat ovat ainoa väestöryhmä, jonka perustuslaillinen oikeus perusturvaan on järjestetty osaksi velanottona Kelan opintolainan takauksen muodossa. Vihreiden mielestä opintorahan on riitettävä elämiseen ilman opintolainaa ja opintorahan tasoa on nostettava kunnes tämä toteutuu.
– Meidän on ensijassa suojattava opintolainan korot koronnousuilta. Mielestämme niin kauan kuin opiskelijoiden on otettavaa lainaa elääkseen riittämättömän opintorahan vuoksi, lainan suojaaminen kovilta koroilta on vähintä, mitä opiskelijoiden toimeentulon hyväksi voi tehdä, Ohisalo linjaa.
Vihreiden uusi ohjelma ratkaisuista ylivelkaantumiseen luettavissa osoitteessa:
https://www.vihreat.fi/ohjelmat/vihreat-ratkaisut-yksityishenkiloiden-ylivelkaantumiseen/
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Maria OhisaloKansanedustaja
maria.ohisalo@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiLinkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Oras Tynkkynen: hallituksen puoliväliriihi petti vaatimattomatkin ilmasto-odotukset25.4.2025 10:09:46 EEST | Tiedote
Hallitus korosti puoliväliriihessä tarvetta tehdä isoja päätöksiä, mutta se ei heijastunut ilmastopolitiikkaan. Pääosin hallitus jatkoi riihessä ilmastolle ja suomalaisille kalliiksi käyvää toimettomuuslinjaa, mutta mukana on vihreälle teollisuudelle vahingollinen pommi.
Vihreiden Inka Hopsu: Hallituksen “kasvuriihi” kasvattaa lähinnä eriarvoisuutta Suomessa sekä globaalisti24.4.2025 17:19:03 EEST | Tiedote
Vihreiden eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Inka Hopsu kritisoi hallituksen eilen keskiviikkona myöhään päättyneen puoliväliriihen, eli niin kutsutun “kasvuriihen” tuloksia. Hänen mukaansa kasvutoimien seurauksena tulemme näkemään lähinnä kiihtyvää eriarvoistumista.
Vihreiden Hanna Holopainen: Algoritmit ovat ihmismieltä vahvempia – koulujen kännykkäkiellon tulee koskea myös välitunteja24.4.2025 16:00:00 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Hanna Holopainen kannattaa hallituksen esitystä kännykkäkiellosta peruskouluihin, mutta korostaa, että kielto on ulotettava myös välitunneille.
Valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja Hyrkkö riihipäätöksistä: Kokoomuksen Suomessa kaikki eivät ole samassa veneessä23.4.2025 23:08:21 EEST | Tiedote
Valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Saara Hyrkkö (vihr) pitää hallituksen talouspoliittista linjaa epäreiluna ja epäuskottavana.
Vihreiden Oras Tynkkynen: kasvuriihestä tuli eriarvoisuusriihi23.4.2025 22:55:12 EEST | Tiedote
Hallitus tarjoilee puoliväliriihestä suomalaisille mittavan paketin sitä samaa vanhaa: veronkevennyksiä suurituloisille pienituloisten kustannuksella. Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen moittii hallitusta myös Suomen talouden kannalta ratkaisevien teollisten investointien ja kansainvälisten osaajien köykäisestä käsittelystä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme