Jyväskylän yliopisto

Uuden professorin Juha Hulmin intohimona liikunnan ja lihasten fysiologian tutkiminen ja tutkitun tiedon kansanomaistaminen

Jaa

Jyväskylän yliopiston uusi professori Juha Hulmi on kiinnostunut lihaksista ja siitä, miten ihminen toimii molekyylitasolta koko kehon tasolle. Liikunnan mekanismien tietämyksen odotetaan kasvavan merkittävästi tutkimusmenetelmien kehittymisen myötä. Hulmi aloitti liikuntafysiologian professorina 1.3.2024.

Juha Hulmi henkilökuvassa
Uuden tiedon löytämisen ilo ja sen ymmärtäminen, kuinka vähän me vielä kuitenkaan tiedämme, innostavat kohti uutta, Jyväskylän yliopiston uusi liikuntafysiologian professori Juha Hulmi kertoo. Petteri Kivimäki Jyväskylän yliopisto

Liikuntafysiologiassa tutkitaan liikuntaelimistön toimintaa sekä liikunnan ja liikkumattomuuden vaikutuksia ja vaikutusmekanismeja. Liikunnan terveys-, hyvinvointi- ja suorituskykyvaikutukset tiedetään kohtuullisen hyvin, mutta vaikutusmekanismit tunnetaan vielä melko huonosti. Viime vuosien nopea kehitys tutkimusmenetelmissä mahdollistaa uudenlaisia kysymyksenasetteluja. 

Hulmin pyrkimyksenä on yhdistää biotieteiden kehittyneet menetelmät liikuntafysiologian tutkimukseen. 

- Tavoitteenani on lisätä ymmärrystä ihmiselimistön toiminnasta ja liikunnan vaikutuksista. Koen, että ihmisen toiminnan tutkimus tukee myös biotieteiden perustutkimusta ja antaa perustieteen tutkimukselle ja menetelmille tärkeitä sovelluskohteita, Jyväskylän yliopiston uusi liikuntafysiologian professori Juha Hulmi kertoo. 

Tällä hetkellä pyrin ymmärtämään erityisesti aineenvaihduntaa ja sen roolia liikunnassa, lihasten kasvussa ja surkastumisessa sekä painonpudotuksessa.  

- Tutkimuksemme käsittelee laajasti fysiologiaa kehon, kudosten, solujen ja molekyylien tasolla käyttäen monipuolisesti erilaisia tutkimusmalleja. Teemme lisäksi soveltavampaa tutkimusta urheilijoiden kanssa esimerkiksi perusfysiologiaan ja urheiluravitsemukseen liittyen, Hulmi mainitsee. 

Uuden tiedon löytämisen ilo ja hyvä työyhteisö innostaa töihin 

Uuden tiedon löytämisen ilo ja sen ymmärtäminen, kuinka vähän me vielä kuitenkaan tiedämme, innostavat kohti uutta.  

On mahtavaa, kun löytää oman tutkimuksensa kautta jotain, joka muokkaa olemassa olevaa ymmärrystä maailmasta. 

- Pohjattoman uteliaalle ihmiselle uuden tiedon löytämisen hetki on hienoimpia asioita, jonka tutkijana voi kokea, vaikka joskus siinä samalla ymmärtääkin olleensa myös itse aiemmin väärässä, Hulmi sanoo. 

Jyväskylässä on pitkät perinteet liikuntabiologian ja liikunnan biotieteiden tutkimuksessa. Liikuntatieteellisessä tiedekunnassa infrastruktuuri ja osaaminen on korkealla tasolla. Maailmassa ei ole montaa paikkaa tutkia liikunnan vaikutuksia ja liikuntaelimistöä yhtä monipuolisesti. 

- Liikuntatieteellisessä tiedekunnassa on hienoa toimia muun muassa monien motivoituneiden tutkimusuralla nousussa olevien huippututkijoiden kanssa, jotka tekevät intohimolla omaa tutkimustaan ja jakavat tietoa ja osaamistaan muillekin. Tämä yhteistyö luo hienon työympäristön, Hulmi kertoo. 

Voimaharjoittelun ja lihasten tutkija 

Hulmi on kotoisin Turun ja Tampereen välimaastosta Alastarolta (kuuluu nykyään Loimaaseen). Hän aloitti opintonsa liikuntatieteellisessä tiedekunnassa syksyllä 2000 ja väitteli samassa tiedekunnassa professori Antti Meron ja dosentti Vuokko Kovasen ohjattavana keväällä 2009. Väitöstutkimus johti yhteistyössä Helsingin yliopiston lääketieteellisen tiedekunnan kanssa kahdeksan vuoden tutkimusprojekteihin ensin Suomen Akatemian tutkijatohtorina ja heti perään Akatemiatutkijana. 

- Hyppäsin suoraan syvään päätyyn uudessa aiheessani, mutta sain tutkimukseeni hienoa tukea ja opin biotieteiden ja lääketieteen tieteenteosta paljon uutta sovellettavaa liikuntafysiologiaan. Tämä anti kantaa tänäkin päivänä, Hulmi kertoo.  

Hulmi on työskennellyt Jyväskylän yliopiston liikuntafysiologian apulaisprofessorina (tenure track) vuodesta 2019 asti. Hän on ollut vierailevana tutkijana muun muassa Helsingin yliopistossa ja Baker-instituutissa Melbournessa. Hänellä on liikuntafysiologian dosentuuri Helsingin yliopistossa. 

Tieteen kansanvalistaja 

Hulmi kansanomaistaa omaa alaansa ja tiedettä Lihastohtori-blogin, sosiaalisen median ja kirjojen välityksellä.  Hulmi sai Jyväskylän yliopistolta tieteellisen tiedon julkistamispalkinnon vuonna 2017. 

Lisätietoa: 

Professori Juha Hulmi, juha.hulmi@jyu.fi 

Yhteyshenkilöt

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Läpimurto virustutkimuksessa: Virus-RNA:n havaitseminen entistä herkemmin4.4.2025 07:00:00 EEST | Tiedote

Jyväskylän yliopiston nanotiedekeskuksen (NSC) tutkijat ovat tehneet merkittävän edistysaskeleen enteroviruksen RNA:n havaitsemisessa kehittämällä uudenlaisen suhteelliseen fluoresenssiin perustuvan anturin, joka tunnistaa enteroviruksen perimän entistä herkemmin. Tutkimus myös vahvistaa tieteidenvälisen yhteistyön merkitystä maailmanlaajuisten terveyshaasteiden ratkaisemisessa.

Sosiaalihuollon priorisoinnille tarvitaan selkeitä eettisiä periaatteita – uusi kirja opastaa alan ammattilaisia ja päättäjiä3.4.2025 12:00:00 EEST | Tiedote

Miten sosiaalihuollossa tulisi päättää, kenelle apua tarjotaan ensimmäisenä? Mihin rajalliset resurssit kohdennetaan oikeudenmukaisesti? Sosiaali- ja terveydenhuollon palveluissa tehdään päivittäin vaikeita päätöksiä. Uudessa kirjassaan Sosiaalihuollon priorisoinnin mallit ja etiikka yliopistonlehtori Petteri Niemi ja sosiaalityöntekijä Riikka Niemi tarjoavat päättäjille ja sosiaalihuollon ammattilaisille työkaluja oikeudenmukaiseen ja perusteluun priorisointiin.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye