
Poissaolotodistuksia saa pian OmaKannasta
Terveydenhuollon kuormitus vähenee ja lyhyiden sairauspoissaolojen tilastointi helpottuu. Kun kyse on lapsen sairaudesta, todistusta ei enää jatkossa tehdä vanhemman nimellä.

Sairauspoissaolojen lupakäytännöt ovat kirjavia (HS 4.3.). Joillakin työpaikoilla oma tai lapsen sairastuminen on ilmoitusluontoinen asia, toisaalla työnantaja vaatii aina selvityksen terveydenhuollosta. Sairauspoissaolojen palkallisuuskin puhuttaa. Käytäntöjen vaihtelu työnantajasta ja työehtosopimuksesta riippuen on ymmärrettävää, mutta todistusten tekemistä voidaan järkevöittää.
Tilastokeskuksen kyselytutkimukseen perustuvasta arviosta vuonna 2022 selviää, että seitsemän prosenttia työvoimasta on yhden viikon aikana poissa lyhyen sairauden takia. Poissaoloista lapsen lyhytaikaisen sairauden takia ei löydy julkisia arvioita tai tilastoja, joten on mahdoton sanoa varmuudella myöskään työntekijän oman sairastumisen aiheuttamien poissaolojen määrää. Ongelman taustalla on vanha jäänne: todistus lapsen sairaudesta on tehty tähän asti sen vanhemman nimellä, jonka työnantajalle todistusta tehdään.
Terveydenhuollossa tehdään paljon hukkatyötä, jota pitää karsia. Poissalon syytä koskevien turhien selvitysten vaatiminen vähentää terveydenhuollon kuormitusta. Tämä on tärkeää myös hoitajapulan näkökulmasta. Lyhytaikaisista sairauspoissaoloista tehtyjen todistusten määrä on tarpeen selvittää.
Todistus tehdään jatkossa lapsen nimellä
Jos todistus lyhytaikaisesta sairauspoissaolosta tehdään, sen tulisi olla lääkärin saatavilla, jos sairaus jatkuu tai uusiutuu. Todistus pitäisi saada työnantajalle heti, myös silloin, kun selvitys tehdään etävastaanotolla. Työnantajalle on helpompaa, jos hän saa vakioituja selvityslomakkeita. Tähän asti terveydenhuollon selvityksille ei ole ollut standardoitua sisältöä tai lomaketta.
Hyvinvointialueiden omistama kehitys- ja asiantuntijayhtiö UNA Oy on kehittänyt lyhytaikaisia sairauspoissaoloja koskevan lomakemallin. Se julkaistaan Kanta-järjestelmässä lähiaikoina. Uusi lomake on laadittu eri potilastietojärjestelmien lomakeversioiden pohjalta, ja se on käytännössä jo testattu standardi. Kun potilastietojärjestelmät alkavat tallentaa todistukset Kantaan, poissaolotodistuksen voi tulostaa itse OmaKanta-palvelusta.
Poissaolotodistuksen tulostaminen itse on iso muutos aiempaan. Toinen iso muutos koskee sitä, kenen nimellä poissaolotodistus tehdään. Tähän asti todistus on tehty aikuisen nimellä silloinkin, kun kyse on lapsen sairastumisesta.
- Jos työnantaja vaatii todistuksen lapsen sairastumisesta, se tehdään jatkossa meidän lomakkeellamme, lapsen nimellä. Todistuksen pitää tietysti koskea sitä, joka on sairas, sanoo neurokirurgi, johtava asiantuntija Pirkko Kortekangas UNA Oy:stä.
- Uusi käytäntö lisää läpinäkyvyyttä ja parantaa lyhyiden sairauspoissaolojen tilastointia. Samalla terveydenhuollon työtaakka kevenee.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Katja RantalatoimitusjohtajaUNA Oy
Puh:044 468 5000katja.rantala@unaoy.fiPirkko Kortekangasneurokirurgi, johtava asiantuntijaUNA Oy
Puh:040 839 4980pirkko.kortekangas@unaoy.fiTietoja julkaisijasta
UNA Oy on hyvinvointialueiden ja inhouse-yhtiöiden omistama kehitys- ja asiantuntijayhtiö. Se on perustettu parantamaan sotealan jatkuvaa kehittämistä ja kustannustehokkuutta. Pääasiallisina asiakkaina ovat omistajat.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta UNA Oy
Optikoiden keräämä tieto olisi hyödyksi terveydenhuollossa8.3.2024 08:33:00 EET | Tiedote
Optisen alan keräämä tieto asiakkaistaan olisi nykyistä paremmin hyödynnettävissä. Optikoiden ja optikkoliikkeissä työskentelevien silmälääkäreiden esityö keventäisi hyvinvointialueiden työkuormaa ja säästäisi rahaa.
Julkisen sektorin referenssit avittavat ulkomaan markkinoille20.2.2024 08:48:00 EET | Tiedote
Terveydenhuollon it-sektorin vienti hyödyttäisi koko Suomen kansantaloutta. Atostek sai ensimmäiset kaupat Yhdysvaltoihin.
Sote tarvitsee kipeästi tekoälyä30.1.2024 10:25:16 EET | Tiedote
Tekoälyä pitää valjastaa tehtäviin, jotka vapauttavat aikaa hoitotyöhön, sosiaalihuoltoa unohtamatta. Samalla tulee lisätä ymmärrystä tekoälyn soveltamisen mahdollisuuksista ja realiteeteista esimerkiksi sääntelyssä, kustannuksissa ja ratkaisujen eettisyydessä. Tarvitaan vahvaa yhteistyötä viranomaisten sekä julkisten ja yksityisten toimijoiden kesken.
Hoitajatodistus helpottaa lääkäreiden työkuormaa2.8.2023 09:43:00 EEST | Tiedote
Lapin hyvinvointialue on hoitajatodistusten käytössä edelläkävijä.
Lapin hyvinvointialue taklaa sotepulmia digitalisaatiolla27.6.2023 10:11:00 EEST | Tiedote
Tilannekuva on tarpeen etenkin paljon palveluita tarvitsevien kohdalla.