Kutsu Danske Bankin Ensiasunnon ostajat 2024 -tutkimuksen julkistamistilaisuuteen
Taloudellinen epävarmuus vaikeuttaa ensiasunnon ostoa, ja ensiasunnon ostajien huolet ovat selvästi lisääntyneet, selviää Danske Bank Suomen tuoreesta Ensiasunnon ostajat 2024 -tutkimuksesta.
Kutsumme median edustajat Ensiasunnon ostajat 2024 -tutkimuksen julkistamistilaisuuteen Lasipalatsiin 27.3.2024 klo 09.00 kuulemaan, millainen on ensiasuntoa hankkivan suomalaisnuoren mielenmaisema, mikä estää heitä ostamasta asuntoa ja pidetäänkö asuntoa enää sijoituksena lainkaan.
Tutkimuksen tuloksia esittelevät Danske Bank Suomen uusi henkilöasiakasliiketoiminnan johtaja Jens Wiklund sekä henkilöasiakkaiden lainoista vastaava johtaja Sari Takala.
Jo viidettä kertaa toteutetussa laajassa tutkimuksessa selvitettiin muun muassa suomalaisnuorten kiinnostusta ensiasunnon ostoon ja siihen liittyviä huolia sekä ensiasunnon ostajien kokemuksia siitä, onko omistusasuminen edelleen taloudellisesti fiksu päätös. Tutkimuksessa pureuduttiin siihen, miten varainsiirtoverovapauden poistaminen on vaikuttanut ensiasunnon ostajien ajatuksiin asunnon hankinnasta. Varainsiirtoverovapauden poistumisella on tutkimuksen mukaan ollut vaikutuksia etenkin naisten ja 25–34-vuotiaiden asunnonostoaikeisiin.
Ilmoittautuminen
Ilmoittautumiset perjantaihin 22.03.2024 mennessä osoitteeseen sara.anttila@danskebank.fi (p. +358 50 564 1713).
Tilaisuuteen voi osallistua Lasipalatsissa tai etänä, joten kerrothan ilmoittautumisen yhteydessä, tuletko paikalle vai haluatko Teams-kutsun.
Jos osallistut aamiaistilaisuuteen, kerrothan mahdollisista erikoisruokavalioistasi.
Aika
Keskiviikko 27.3.2024 klo 09.00
Paikka
Ravintola Lasipalatsi, Mannerheimintie 22–24, Helsinki
Ohjelma
08.30 aamupala alkaa
09.00 alkusanat
09.05–10.00 tutkimustulosten läpikäynti
10.00 keskustelu ja mahdollisuus haastatteluille
Yhteyshenkilöt
Mediapuhelin arkisin klo 9–16Viestintä
Puh:050 422 6644Danske Bankista
Danske Bank on Suomen kolmanneksi suurin pankki, joka tarjoaa noin miljoonalle suomalaiselle kotitaloudelle, yritykselle ja instituutiolle palveluita laajan asiantuntemuksen sekä innovatiivisten digitaalisten ratkaisujen avulla. Danske Bank A/S, Suomen sivuliike on osa pohjoismaista Danske Bank -konsernia.
Danske Bank on pohjoismainen yleispankki, jolla on vahvat alueelliset juuret ja tiivis yhteys ympäröivään maailmaan. Danske Bank -konsernin pääkonttori sijaitsee Kööpenhaminassa, ja yhtiön osake on listattu Nasdaq Kööpenhaminassa. danskebank.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Danske Bank A/S, Suomen sivuliike
Asumisen kustannukset huolettavat suomalaisia: “Huoli on jäänyt päälle”10.4.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Taloudellinen mielenrauha 2025 -tutkimuksen mukaan korkojen nousu ei huoleta suomalaisia enää samalla tavalla kuin kaksi vuotta sitten. Nousevista koroista on huolissaan nyt joka viides suomalainen.
Asuntolainojen hakeminen vilkastui selvästi3.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Danske Bankin saamien asuntolainahakemusten määrä on noussut 13 prosenttia vuoden takaiseen tilanteeseen verrattuna.
Joka neljännellä suomalaisella ei ole lainkaan säästöjä: ”Elinkustannuskriisi on syönyt monen taloudelliset puskurit”1.4.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Danske Bankin Lasikatto lompakossa 2025 -tutkimuksen mukaan erityisesti naisilta puuttuu taloudellinen puskuri. Noin kolmasosalla suomalaisista naisista ei ole lainkaan säästöjä.
Asuntomarkkinatilanne suosii ensikertalaisia – Danske Bank julkaisee tuntuvan etupaketin ensiasunnon ostajille18.3.2025 08:45:00 EET | Tiedote
Asuntomarkkinoiden tilanteesta hyötyvät tällä hetkellä eniten ensiasunnon ostajat, mutta haaveeseen päästään kiinni yhä vanhempana. Danske Bank kannustaa nuoria selvittämään mahdollisuudet oman kodin hankintaan ja julkaisee tuntuvan etupaketin ensiasunnon ostajille.
Asuntomarkkinakatsaus: hinnat kääntyvät tänä vuonna nousuun – ensiasunnonostajan asema parani12.3.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Asuntokauppa vilkastuu, mutta hintojen nousu lykkääntyy. Nykyisessä asuntomarkkinassa voittajia ovat ensiasunnonostajat, jotka voivat ostaa ensimmäisen oman kodin aiempia vuosia halvemmalla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme