Enoksapariinivalmisteet voidaan 1.4.2024 alkaen vaihtaa apteekissa edullisempaan vaihtoehtoon
Biologisten lääkkeiden lääkevaihto käynnistyy apteekeissa vaiheittain 1.4.2024 alkaen. Ensimmäisenä vaihdon piiriin tulevat enoksapariinivalmisteet, joita käytetään laskimotukosten estoon ja hoitoon.
Vaihto voidaan apteekissa tehdä samankaltaiseen, edullisempaan lääkkeeseen. Biosimilaari on samankaltainen, yhtä tehokas ja yhtä turvallinen kuin alkuperäinen biologinen lääke. Se sisältää samaa vaikuttavaa ainetta kuin alkuperäislääke.
Lääkäreillä on ollut jo vuodesta 2017 alkaen lakisääteinen velvollisuus määrätä edullisinta potilaan hoitoon soveltuvaa biologista lääkettä. Biologisten lääkkeiden lääkemääräykset ovat voimassa vain vuoden kerrallaan. Alle 18-vuotiaiden potilaiden biologisia lääkkeitä ei vaihdeta apteekissa.
Fimea määrittelee keskenään vaihtokelpoiset biologiset lääkkeet neljä kertaa vuodessa. Alkuperäisen biologisen lääkkeen ja biosimilaarin antolaitteiden toiminta voi erota toisistaan. Vaihtokelpoisten valmisteiden antolaitteet ovat kuitenkin siinä määrin samankaltaisia, että vaihto voidaan toteuttaa turvallisesti apteekin farmaseuttisen henkilökunnan antaman laiteneuvonnan jälkeen.
Fimean lääkehaun avulla voi tarkistaa, mitkä lääkkeet ovat biologisia lääkkeitä. Apteekit opastavat antolaitteiden käytössä. Lääkehoitoon liittyvistä asioista kannattaa keskustella hoitavan lääkärin kanssa.
Lue lisää
Biologisten lääkkeiden lääkevaihto
Fimean tiedote 18.1.2024: Biologinen lääke voidaan pian vaihtaa apteekissa edullisempaan vaihtoehtoon
Fimean verkkouutinen 26.2.2024: Tallenne biologisten lääkkeiden lääkevaihto -webinaarista apteekeille 6.2.2024 on julkaistu
ValtakunnallinenLääkehoidon päivän webinaari 14.3.2024: Lääkehoidon päivä on joka päivä (Super). Tallenne on nähtävillä verkkolähetys-näkymässä.
- Biologiset lääkkeet ja lääkevaihto, Fimean ylilääkäri Vesa Mustalammi (klo 14:05, tallenteella kohdassa 01:05:52)
- Biologisten lääkkeiden lääkevaihdon vaikutukset potilaille ja yhteiskunnalle, Erikoistutkija Kati Sarnola, Kela, tutkimusyksikkö (klo 14:25, tallenteella kohdassa 1:26:13)
Lisätietoja
- Niklas Ekman, jaostopäällikkö, erikoistutkija, p. 029 522 3321
- Tommi Rantalainen, yliproviisori, p. 029 522 3294 (apteekit)
- Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@fimea.fi.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Fimea
Varo huijausmainoksia verkkosivustoilla ja sosiaalisessa mediassa14.3.2025 14:19:31 EET | Tiedote
Internetin kautta tuotteita ostettaessa on tärkeää olla erityisen tarkkana, sillä monilla verkkosivustoilla ja sosiaalisen median palveluissa voi kohdata harhaanjohtavaa markkinointia.
Specialtillstånd kan nu ansökas i Fimeas nya elektroniska tjänst4.2.2025 13:21:27 EET | Pressmeddelande
Alla parter som ansöker om specialtillstånd kan ansöka om specialtillstånd från Fimea i den nya ärendeuträttningstjänsten för specialtillstånd (ERKKA). Den elektroniska tjänsten kommer att tas i bruk den 4. februari 2025.
Erityislupia haetaan nyt Fimean uudessa sähköisessä asiointipalvelussa4.2.2025 13:21:27 EET | Tiedote
Kaikki erityislupia hakevat tahot voivat hakea erityislupaa Fimealta uudessa erityislupien asiointipalvelussa (ERKKA). Sähköinen asiointipalvelu tulee käyttöön 4. helmikuuta 2025 alkaen.
Laajempia saatavuushäiriöitä esiintyi vuonna 2024 useissa valmisteryhmissä16.1.2025 10:28:23 EET | Tiedote
Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Fimea vastaanotti lääkeyrityksiltä vuonna 2024 yhteensä 2 676 lääkkeiden saatavuushäiriöilmoitusta, mikä hieman edellisvuotta 2023 vähemmän, jolloin ilmoituksia tehtiin 2 849.
På apoteket kan man snart byta ut allt fler biologiska läkemedel mot ett förmånligare alternativ27.12.2024 09:19:35 EET | Pressmeddelande
Från och med början av 2025 kan allt fler biologiska läkemedel som förskrivits till patienten bytas ut mot ett förmånligare utbytbart preparat på apoteket. Genom utbyte av läkemedel vill man öka priskonkurrensen och minska kostnaderna för läkemedelsersättningar.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme