Demarinaiset

Orpon hallitus heikentää koko Euroopan luonnonsuojelua

Jaa

Orpon hallitus päätti yllättäen kääntyä kielteiselle kannalle EU:n ennallistamisasetuksessa. Suomen kannalta ongelmallisena nähtyihin kohtiin kansallisen metsäpolitiikan ja maatalouden kannalta saatiin muutoksia erityisesti suomalaisten europarlamentaarikkojen tekemän vaikuttamistyön avulla. 

Demarinaisten ja SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen ja Demarinaisten 1. varapuheenjohtaja, PES Women hallituksen jäsen ja SDP:n eurovaaliehdokas Emmi Lintonen
Demarinaisten ja SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen ja Demarinaisten 1. varapuheenjohtaja, PES Women hallituksen jäsen ja SDP:n eurovaaliehdokas Emmi Lintonen

“Orpon oikeistohallitukselle ilmastonsuojelu ei ole prioriteetti. Onko todella niin, että haluamme ympäristönsuojeluun ja maapallon tulevaisuuteen liittyvissä kysymyksissä olla samalla puolella kuin Unkari, joka on ilmoittanut äänestävänsä ennallistamisasetusta vastaan. Suomen suunta ympäristökysymyksissä on kääntynyt merkittävästi Orpon hallituksen myötä. Me tarvitsemme EU-tason sääntelyä, jotta luontokato ja luonnontilan heikkeneminen saadaan pysäytettyä”, kysyy Demarinaisten ja SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen. 

Tähänastiset toimet EU:ssa eivät ole olleet riittäviä estämään luonnon monimuotoisuuden köyhtymistä. EU:n Copernicus-palvelu, joka seuraa ilmastonmuutoksen edistymistä, totesi vuoden 2023 olleen mittaushistorian kuumin. Maailman ilmatieteen järjestö WMO juuri julkaisema raportti myös vahvisti, että koko kulunut vuosikymmen oli mittaushistorian kuumin. 

“Luontokato on yksi maailman suurimmista uhkista, ja näin ollen emme voi jäädä jarruksi EU:n toimissa estää luonnonsuojelua. Ennallistamisasetukseen on saavutettu Suomen metsien erityspiirteet huomioivia joustoja, ja näin ollen Suomen pitäisi äänestää esityksen puolesta EU:n neuvoston äänestyksessä, kun sen aika tulee”, muistuttaa Demarinaisten 1. varapuheenjohtaja, PES Women hallituksen jäsen ja SDP:n eurovaaliehdokas Emmi Lintonen.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Demarinaiset

Tätäkö Orpon hallitukselle tarkoittaa inhimillisyys?28.3.2025 19:30:11 EET | Tiedote

Orpon hallitus kertoi eilen (27.3.) osan päättämistään 170 miljoonan euron säästöistä, jotka hallitus aikoo tehdä sosiaali- ja terveyspalveluihin. Nyt kerrotut säästökohteet ovat lastensuojelu, vammaispalvelut ja kotihoidonpalvelut. Esimerkiksi vanhusten kotihoidosta vähennetään jopa satoja tuhansia kotikäyntejä ja korvataan niitä teknologialla. Hallitus jätti yhä kertomatta, mistä se aikoo leikata vielä sata miljoonaa euroa.

Gynekologisten palvelujen saatavuus asettaa naiset epätasa-arvoiseen asemaan21.3.2025 08:54:59 EET | Tiedote

Eduskunnassa äänestettiin keskiviikkona (19.3.) Kela-korvauksista. SDP:n eduskuntaryhmä äänesti hedelmöityshoitoja koskevaa esitystä vastaan, sillä se syrjii itsellisiä naisia ja naispareja rajatessaan heidät korvausten ulkopuolelle. SDP tuki kuitenkin Kela-korvausten korotuksia gynekologikäynneille ja suun terveydenhuoltoon. Demarinaisten puheenjohtaja ja SDP:n kansanedustaja Helena Marttila perustelee äänestysratkaisua yhdenvertaisuudella ja tasa-arvolla.

Oikeistohallituksen päätökset heikentävät naisten toimeentuloa ja terveyttä21.1.2025 09:17:07 EET | Tiedote

Sosiaali- ja terveysalan sekä toimeentulon leikkaukset vaarantavat naisten ja perheiden asemaa. Hallituksen leikkaukset ovat lisänneet toimeentulotuen tarvetta. THL:n arvion mukaan hallituksen päätökset työttömyysturvaan, asumistukeen ja muihin etuuksiin siirtävät noin 100 000 ihmistä toimeentulotuen piiriin. Tästä huolimatta hallitus on esittämässä lisäleikkauksia viimesijaiseksi turvaksi tarkoitettuun toimeentulotukeen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye