Suomen Luonnonvarain Tutkimussäätiö

Espoolainen Alexander Henn, 28, sai merkittävän väitöskirjapalkinnon – kehitti puun ainesosalle ligniinille kaksi uutta sovellusta, jotka luovat mahdollisuuksia metsäteollisuuden sivuvirtojen arvonnousulle

Jaa

Suomen Luonnonvarain Tutkimussäätiö kannustaa nuoria tutkijakoulutettavia suuntautumaan Suomen luonnonvarojen kestävää käyttöä edistävään tutkimukseen myöntämällä vuosittain 10 000 euron suuruisen palkinnon väitöskirjalle, joka edistää parhaiten säätiön tavoitteita. Säätiö sai tällä kertaa 12 ehdotusta palkinnon saajaksi seitsemältä suomalaiselta yliopistolta.

Palkinto myönnettiin 28-vuotiaalle Alexander Hennille
Palkinto myönnettiin 28-vuotiaalle Alexander Hennille

Palkinto myönnettiin 28-vuotiaalle Alexander Hennille. Aalto yliopistossa valmistuneessa väitöskirjassa ”Scalable Surface Chemistry for Lignin Modification - Creating Value for a Forest-Based Society” on kehitetty menetelmiä, joiden avulla teollisuuden sulfaattiprosessista tulevaa ligniinipitoista sivuvirtaa voidaan muokata toiminnallisiin pinnoitteisiin ja lämmöntuottomateriaaleihin liittyviin lisäarvotuotteisiin.

Puupohjaista polymeeriä ligniiniä syntyy teollisuuden sivutuotteena. Ligniinillä on kemiallisen koostumuksensa ansiosta useita mielenkiintoisia ominaisuuksia, mutta sen tehokas hyödyntäminen on hankalaa sen huonon liukoisuuden, matalan reaktiivisuuden ja heterogeenisuuden vuoksi. Ligniinin sivuvirrat menevät nykyisin pääasiallisesti polttoon. Henn on väitöskirjassaan kehittänyt muokkausteknologioita, joiden avulla ligniinin ominaisuudet voidaan parantaa ja ligniinistä voidaan valmistaa eri sovelluksiin räätälöityjä nanopartikkeleita. Väitöskirjatyön aikana Henn kehitti ligniinistä muun muassa kaksi pinnoitesovellusta, liima ja lämmönvarastointiin soveltuvia hybridipartikkeleita. Tutkimuksen arvoa lisää kehitettyjen sovellusten skaalautuvuus.

Alexander Hennin väitöskirjan tulokset on julkaistu tieteellisesti korkeatasoisissa julkaisusarjoissa. Työ on poikinut tämän lisäksi patenttihakemuksia ja sen pohjalta on perustettu spin-off yritys. Väitöskirjatyössä yhdistyvät tieteellinen korkeatasoisuus ja käytännönläheisyys. Työ edistää suomalaisen puumateriaalien lisäarvoista hyödyntämistä bio- ja kiertotalouden periaatteiden mukaisesti.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Roy Siljamäki
Toimitusjohtaja
Suomen Luonnonvarain Tutkimussäätiö
roy.siljamaki@slts.fi
+3584 0770 3337
www.slts.fi

Kuvat

Palkinto myönnettiin 28-vuotiaalle Alexander Hennille
Palkinto myönnettiin 28-vuotiaalle Alexander Hennille
Lataa
Palkinto myönnettiin 28-vuotiaalle Alexander Hennille
Palkinto myönnettiin 28-vuotiaalle Alexander Hennille
Lataa

Linkit

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Luonnonvarain Tutkimussäätiö

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye