KAKSI MILJOONAA MYYTYÄ TÖLKKIÄ – UKRAINALAISEN OBOLON PANIMON OLUISTA ON TULLUT JÄTTIHITTI SUOMESSA
Suomalaiset ovat kahdessa vuodessa löytäneet ukrainalaisen Obolon panimon oluet. Oluita on myyty kaksi miljoonaa tölkkiä ja Obolon Strong on Alkon myydyin ulkomainen olut.

Olutta ja viinejä maahantuovan Galatea Beveragen Oy:n myyntijohtaja Henry Johansson vastasi keväällä 2022 puhelimeen kesken pitkän pyörälenkin. Puhelu tuli ukrainalaiselta Obolon panimolta, joka Venäjän hyökätessä yritti saada uusia asiakkaita maan rajojen ulkopuolelta.
Heräsi vahva halu auttaa Ukrainaa ja tuoda Obolonin olutta Suomeen. Kaikkien tiedossa oli, että se ei tule olemaan helppoa. Ensimmäisen rekkalastin Johansson tilasi toukokuussa 2022 ilman, että oli edes maistanut panimon oluita. Tuon jälkeen Kiovassa sijaitsevalta panimolta Suomeen on virrannut jo yli 50 rekallista ukrainalaista olutta.
Tuntuu uskomattomalta, että suomalaiset ovat ostaneet jo kaksi miljoonaa tölkkiä Obolonia. Olen ollut pitkään alalla, mutta en ole koskaan kokenut mitään tämänkaltaista. Olemme todella kiitollisia kaikille Obolonin ystäville. Voi sanoa, että jokaisella oluella on suuri merkitys, kertoo Johansson.
Ukrainan suurin panimo
Obolon on Ukrainan suurin itsenäinen panimo ja sijaitsee Kiovassa Obolonin kaupunginosassa. Venäjän hyökkäyssodasta johtuen tuotantoa on jouduttua keskeyttämään muun muassa pommihälytysten takia. Haasteet eivät ole rajoittuneet ainoastaan Ukrainaan, niitä on myös Puolan rajalla. Tähän asti kaikki haasteet on kyetty selättämään.
Olemme kiitollisia, että suomalaiset ovat löytäneet oluemme. Näinä erityisen vaikeina aikoina vienti on meille erittäin tärkeää, kertoo Obolon panimon edustaja Katerina Vaschenko.
Kaksi miljoonaa tölkkiä Obolonia
Kaksi miljoonaa myytyä Obolon tölkkiä kahdessa vuodessa on erittäin suuri määrä Suomen kokoisessa maassa. Halu auttaa ja tukea Ukrainaa ovat saaneet suomalaiset oluen ystävät liikkeelle.
Jatkamme Ukrainan auttamista ja meillä on suunnitelmissa auttaa myös suomalaisia yhteisöjä, jotka ovat tehneet paljon hienoa ja pyyteetöntä hyväntekeväisyyttä Ukrainalle ja ukrainalaisille, lisää Johansson.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Henry JohanssonGalatea Beverages Oy
Puh:0405229613henry.johansson@galatea.fiKuvat
Galatea Beverages Oy
Juomien asialla vuodesta 2007. Teemme viinien, oluiden ja väkevien alkoholijuomien vastuullista kauppaa aktiivisella ja pikäjänteisellä yhteistyöllä kaiken tasoisten kumppanien kanssa aloittavista startupeista maailman johtaviin toimijoihin.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Galatea Beverages Oy
Obolon.fi-verkkokaupalla apua Ukrainaan7.3.2025 08:35:38 EET | Tiedote
Ukrainalaisia oluita ja viinejä maahantuova Galatea Beverages Oy perusti vuonna 2024 Obolon.fi-verkkokaupan. Sen koko arvonlisäveroton liikevaihto lahjoitetaan Suomessa toimiville järjestöille, joilla on kotimainen rahankeräyslupa ja jotka tukevat Ukrainaa rintaman läheisyydessä.
Ukrainalaisen käsityöläispanimon oluet Alkoon – maistiaisia Dnipron panimokulttuurista6.2.2025 11:04:33 EET | Tiedote
Olutvalikoima Alkon hyllyillä on entistä laadukkaampi, kun ukrainalainen MOVA-panimo tuo käsityöläisoluensa Alkon valikoimiin. Dnipronilaispanimo tuo Suomeen kolme olutta, joista yksi on Anti-Imperial Stout.
UKRAINALAISTA OBOLON-OLUTTA MYYTY SUOMESSA JO YLI KOLME MILJOONAA TÖLKKIÄ9.12.2024 11:33:58 EET | Tiedote
Ukrainassa valmistettua Obolon-olutta on myyty kahden ja puolen vuoden aikana jo yli kolme miljoonaa tölkkiä. Rekkojen virta on kulkenut tasaista tahtia, ja Suomesta on tullut merkittävä vientimaa ukrainalaispanimolle.
UKRAINALAISET UUTUUSVIINIT SAAPUIVAT SUOMEEN20.11.2024 10:29:17 EET | Tiedote
Galatea Beverages Oy laajentaa ukrainalaisten juomien valikoimaa Suomessa tuomalla markkinoille neljä uutta ukrainalaista viiniä. Yritys on tukenut ukrainalaisia tuottajia ja heidän työntekijöitä Venäjän hyökkäyksen alusta lähtien tuomalla juomia Suomeen. Tähän asti Suomeen on tuotu erityisesti ukrainalaisia Obolon-oluita. Nyt suomalaisille viinin ystäville tarjotaan mahdollisuus tutustua Ukrainan rikkaaseen viinikulttuuriin.
Tapiolan Honka ry ja Galatea Beverages Oy aloittavat yhteistyön5.10.2024 11:15:29 EEST | Tiedote
Galatea Beverages ja Tapiolan Honka ry ovat ylpeitä ilmoittaessaan uudesta yhteistyöstä, joka tuo uutta ilmettä Korisliigaan nousseen Tapiolan Hongan miesten joukkueen sekä naisten korisliigajoukkueen ottelutapahtumiin. Tämä kumppanuus korostaa molempien osapuolten sitoutumista paikalliseen urheiluun ja yhteisön tukemiseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme