Avain

Tarinallinen tietokirja avaa oven ihmisten ja luonnon kohtaamispaikoille

Jaa

Kirsikka Myllyrinteen kirjassa Menetyksestä ja maasta katsotaan luontokatoa ja ilmastonmuutosta ruohonjuuritasolta siellä, missä kuumuus ja kuivuus tuntuu jo ihmisten elämässä.

Kirsikka Myllyrinne: Menetyksestä ja maasta
Kirsikka Myllyrinne: Menetyksestä ja maasta

Kuudes sukupuuttoaalto ja sen seuraukset näkyvät jo Itäisellä Välimerellä. Siellä, missä muuttolintujen, mufflonien ja salametsästäjien polut kohtaavat. Pärjäävätkö uhanalaiset lajit tässä ihmisen häiritsemässä maailmassa?

Välimerellä nyt tuntuvat vaikutukset ovat todellisuutta pian myös muualla: yhä nouseva vedenpinta, eroosio, luontokato, voimistuvat syysmyrskyt ja talven tulvat, yhä kuumenevat kesät. Olemme vaarassa menettää tutun elinympäristömme ilman että pystymme vaikuttamaan siihen.

Sypressin varjossa kulkee myös kirjoittajan henkilökohtainen suru, ihmisestä jota ei koskaan ehtinyt tuntea. Millaista karttaa menetys piirtää yksilölle? Mistä kaikesta joudumme luopumaan? Joutuuko juurensa punaiseen savimaahan kaivanut tulija lähtemään vuorostaan ilmastopakolaiseksi?

Kirsikka Myllyrinne on kustannustoimittaja ja tietokirjailija, joka asuu Kyproksella. Aiemmin häneltä ovat ilmestyneet kirjat Marathonista Ateenaan : matka jonka halusin juosta (2022, Avain) ja Happamat sitruunat (2020, Avain).

teos: Menetyksestä ja maasta
kirjailija: Kirsikka Myllyrinne
ISBN: 9789523044913
kustantaja: Avain
ilmestymispäivä: 17.4.2024

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Menetyksestä ja maasta. Kansi: Timo Numminen
Menetyksestä ja maasta. Kansi: Timo Numminen
Kansi: Timo Numminen
Lataa
Kirsikka Myllyrinne, kuvaaja: Boyana Loizou
Kirsikka Myllyrinne, kuvaaja: Boyana Loizou
Boyana Loizou
Lataa

Linkit

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Avain

KUTSU: Meritta Koiviston Perijä-dekkarin julkistamistilaisuus4.4.2025 09:15:00 EEST | Kutsu

Tule tapaamaan jännityskirjailija Meritta Koivistoa ja kuulemaan kirjailijan uunituoreesta Perijä-dekkarista Keskustakirjasto Oodiin (Töölönlahdenkatu 4, Hki) Saarikoski-matolle (3.krs) keskiviikkona 23.4. klo 15.30 alkaen. Perijä on Harriet Jaatinen -dekkarisarjan kolmas osa. Koivisto kuvaa sarjassa mestarillisesti maarajat ylittäviä vääristyneitä perhesuhteita ja luo henkilöhahmoja, joita joko rakastaa tai vihaa. Kirja on myynnissä tapahtumassa. Ilmoittaudu 21.4. mennessä os: info@avain.net Lämpimästi tervetuloa! _ _ _ _ _ _ Meritta Koivisto, Perijä Piilotettuja tekoja ja juonitteluja lain toisella puolen – ruotsinsuomalainen rikoskonstaapeli Harriet Jaatinen jäljittää jälleen salaperäisen mahtisuvun rikosvyyhtejä. Nuoren naisen käsittämätön surma Tukholman uinuvassa lähiössä saa Harriet Jaatisen penkomaan tapausta. Kuka nainen oli, ja onko tapauksella yhteys Ledermanneihin? Vankilassa istuvan Sonja Bergin tytär Ida aloittaa taideopintonsa New Yorkissa tietämättömänä siitä, että hän

Avaimen syksyn 2025 kustannusohjelma on julkistettu3.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote

Avaimen syksyn 2025 kustannusohjelma tarjoaa lukijoille laadukasta kaunokirjallisuutta: jännittävää historiaa, rikoskirjallisuutta, fantasiaa ja Tiina Tuppuraisen odotetun sateenkaariromaanin. Pia Perkiön uusi runokirja pohtii ikääntymistä. Monipuolisen tietokirjallisuuden joukosta löytyy muun muassa runoilija Ilpo Tiihosen elämäkerta, Pälvi Rantalan kunnianosoitus arjen sankariesineelle ämpärille, Eero Ojasen tätä aikaa ja maailmanhistoriaa tarkasteleva teos sekä Leena-Kaisa Laakson kirja hitaasta matkailusta. Selkokirjallisuudenkin sato on runsas: useita uusia selkoromaaneja sekä suosittuja teoksia selkokielelle mukautettuna.

Tuplajulkkarit: Tittamari Marttinen, Myrkkyä mesenaatille & Emmi Maaranen Vedenmorsian27.3.2025 12:30:00 EET | Kutsu

Tule kuulemaan kahden upean kirjailijan uutuuskirjoista, sekä jakamaan kokemuksia kirjallisuuden äärellä. Tittamari Marttisen Myrkkyä mesenaatille aloittaa uuden cozy crime -tyylisen dekkarisarjan. Emmi Maarasen mysteerinen esikoisromaani Vedenmorsian sijoittuu 1920-luvun Helsinkiin. Tilaisuus järjestetään tiistaina 8.4. klo 16.30 alkaen kaupunkikirjasto Oodissa (Töölönlahdenkatu 4, Hki). Tilaisuudessa kirjamyyntiä. ilmoittaudu os: info@avain.net Lämpimästi tervetuloa! Tittamari Marttisen Myrkkyä mesenaatille aloittaa Helsingin Munkkiniemeen sijoittuvan dekkarisarjan. Kulttuurikerma on kokoontunut taiteilijaravintola Viikunapuuhun. Mesenaatti Meri Mertavuo lyyhistyy ravintolan parkettilattialle kesken puheensa, jonka aikana hänen oli määrä julkistaa uudet suojattinsa. Kun toinenkin juhlavieras alkaa voida huonosti, huomaa ravintoloitsija Martina Railo olevansa keskellä skandaalia. Myrkkyä mesenaatille on pitkän uran kirjailijana tehneen Marttisen ensimmäinen jännitysromaani, ja se ilme

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye