Pohjalaisjokien tulvahuiput saavutettu (Pohjalaismaakunnat)
Kyrönjoen ja sen eteläpuolisten pohjalaisjokien tulvahuippu saavutettiin perjantain aikana ja jokien virtaamat ovat kääntyneet laskuun, mutta pysyvät vielä suurina lähipäivät. Kyrönjoen pengerrysalueille johdetaan edelleen tulvavesiä tulvaluukkujen kautta ainakin lauantain ajan.

Lapuanjoella käytiin lähimmillään noin 10 sentin päässä rajasta, jolla pengerrysalueiden tulvaluukut tulee aukaista. Kuortaneenjärven pinnan ennustetaan olevan ylimmillään ensi viikon puolivälin paikkeilla. Tämän hetken ennusteiden mukaan Kuortaneenjärven pinta on nousemassa lähelle kevään 1984 tulvan tasoa.
Ähtävänjoen vesistöalueella Kuninkaanjoki ja Savonjoki tulvivat laajasti. Alajärven pinta on nousemassa korkealle. Lappajärven ennustetaan nousevan ylimmilleen toukokuun alkupuolella.
Perhonjoella virtaaman nousu on hidastunut ja virtaamahuippu saavutetaan viikonlopun aikana. Virtaama Perhonjoen alaosalla Kaitforsissa on ollut perjantaista lähtien noin 210 m3/s. Perhonjoen virtaamia pyritään hillitsemään täyttämällä Patanan, Venetjoen ja Vissaveden tekojärviin. Halsuanjärven pinta on nousemassa korkealle. Perhonjoen alaosalla Vitsarissa ollut jääpato on yön aikana lähtenyt alavirtaan ja alueella vesi on laskenut noin 30-40 cm. Jäät ovat jo suistossa eikä niiden enää odoteta aiheuttavan merkittävää haittaa.
Lestijoella jäät ovat alkaneet liikehtiä koskipaikoilla. Jäät saattavat alkaa kasaantua ja nostaa paikallisesti nopeastikin vedenpintaa.
Etelä-Pohjanmaan ELY-keskuksen tulvaorganisaatio seuraa tilannetta myös viikonlopun ajan ympäri pohjalaismaakuntia. Tulvivilla alueilla liikkumista kannattaa nyt välttää. Tulvaherkkien alueiden asukkaiden on syytä varautua ja varustautua tulvaan suojaamalla omaisuuttaan. Varautuminen ehkäisee ja pienentää tulvavahinkoja. Ohjeita omatoimiseen varautumiseen löytyy esimerkiksi vesi.fi-palvelusta: https://www.vesi.fi/teemasivu/teemana-tulviin-varautuminen/
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja Etelä-Pohjanmaan ELY-keskuksesta:
Vesistöyksikön päällikkö Kim Klemola, puh. 0295 027 829
Vesitalousasiantuntija Juhani Huhtamäki, puh. 0295 027 806
Johtava vesitalousasiantuntija Katja Haukilehto, puh. 0295 027 794
Kuvat
Linkit
Tietoa julkaisijasta
Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus | NTM-centralen i Södra Österbotten
Päätoimipaikka Seinäjoki: Alvar Aallon katu 8, PL 156
Vaasa: Wolffintie 35 | Kokkola: Pitkänsillankatu 15
0295 027 500
http://www.ely-keskus.fi/etela-pohjanmaa
Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus on monialainen, alueellinen toimija. Haluamme edistää alueemme elinvoimaa, kestävää kasvua ja hyvää tulevaisuutta sekä hyvinvointia ja sisäistä turvallisuutta. Hoidamme elinkeinoihin, ympäristöön ja liikenteeseen liittyviä tehtäviä asiakkaidemme eli ihmisten, yritysten ja yhteisöjen hyväksi. Teemme työtämme Etelä-Pohjanmaan lisäksi Pohjanmaan ja Keski-Pohjanmaan alueilla ympäristö- ja liikenneasioissa.
ELY-keskusten valtakunnallisia tiedotteita voit lukea täältä: ELY-keskukset
NTM-centralen i Södra Österbotten är en branschövergripande, regional aktör. Vi vill främja livskraft, hållbar tillväxt, en god framtid samt välstånd och intern säkerhet i regionen. Vi sköter uppgifter i anslutning till näringslivet, miljön och trafiken för våra kunders, dvs. människors, företags och sammanslutningars bästa. Vi är verksamma utöver i Södra Österbotten även i Österbotten och Mellersta Österbotten i fråga om miljö- och trafikfrågor.
NTM-centralernas riksomfattande pressmeddelanden kan du läsa här: NTM-centralerna

Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus | NTM-centralen i Södra Österbotten
NTM-centralen i Södra Österbotten har gett utlåtande om Koppö Energia Oy:s kompletterade MKB-beskrivning för framställning av syntetisk metan eller metanol (Österbotten)26.3.2025 09:00:00 EET | Pressmeddelande
Koppö Energia Oy planerar en anläggning för framställning av syntetisk metan eller metanol på Björnön i Kristinestad. Projektets mål är att framställa syntetisk metan eller metanol av tillvaratagen koldioxid från rökgasströmmar i närområdet samt av vätgas som producerats med förnybar energi.
Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus on antanut lausunnon Koppö Energia Oy:n synteettisen metaanin tai metanolin valmistuksen täydennetystä YVA-selostuksesta (Pohjanmaa)26.3.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Koppö Energia Oy suunnittelee synteettisen metaanin tai metanolin valmistuslaitosta Karhusaareen, Kristiinankaupunkiin. Hankkeen tavoitteena on tuottaa synteettistä metaania tai metanolia lähialueella savukaasuvirrasta talteen otetusta hiilidioksidista sekä uusiutuvalla sähköllä tuotetusta vedystä.
Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus on antanut yhteysviranomaisen lausunnon Toristojannevan aurinkovoimahankkeen YVA-ohjelmasta (Keski-Pohjanmaa)25.3.2025 12:00:00 EET | Tiedote
Energiequelle Oy suunnittelee aurinkovoimahanketta Toholammin kunnan alueelle, noin 9 km keskustasta etelään. Aurinkovoima-alueen kokonaispinta-ala on enintään noin 450 hehtaaria ja sen kokonaisteho on enintään 296 MWp. Aurinkovoima-alueen osalta tarkastellaan kolmea vaihtoehtoa ja sähkönsiirron osalta tarkastellaan kahta vaihtoehtoa.
Cirka 6 miljoner euro satsas på att renovera broar i de österbottniska landskapen (landskapen i Österbotten)25.3.2025 11:03:48 EET | Pressmeddelande
Under år 2025 förbättras vägnätet i de österbottniska landskapen då flera broar förnyas och repareras. Nya broar och renoveringsåtgärder förbättrar trafikens smidighet och säkerhet samt ökar komforten för väganvändarna. År 2025 används cirka 6 miljoner euro för att reparera och bygga broar i de österbottniska landskapen.
Pohjalaismaakuntien siltojen kunnostamiseen panostetaan noin 6 miljoonaa euroa25.3.2025 11:03:48 EET | Tiedote
Pohjalaismaakuntien tieverkostoa parannetaan vuonna 2025, kun useita siltoja uusitaan ja korjataan. Uudet sillat ja kunnostustoimet parantavat liikenteen sujuvuutta ja turvallisuutta sekä lisäävät tienkäyttäjien mukavuutta. Sillan korjauksiin ja rakentamiseen käytetään Pohjalaismaakunnissa vuonna 2025 noin 6 miljoonaa euroa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme