Keminmaahan nousee uusi ikäihmisten hoivakoti
Keminmaassa on alkanut uuden 47-paikkaisen ikäihmisten hoivakodin rakentaminen. Suomen Hoiva ja Asunto Oy:n omistukseen tulevan hoivakodin suunnittelusta ja rakentamisesta vastaa Rakennusliike Lapti Oy. Palveluntuottajana ja vuokralaisena tulee toimimaan Attendo Oy. Palvelutalo valmistuu arviolta toukokuussa 2025.

Kaksikerroksiseen hoivakotiin tulee asukaspaikkoja yhteensä 47, joista 31 huonetta on tarkoitettu ympärivuorokautiseen palveluasumiseen ja 16 yhteisölliseen asumiseen. Kaikkiin huoneisiin tulee asukkaalle oma keittiö tai keittiövaraus. Asuinhuoneiden lisäksi hoivakodista löytyy yhteiset ruoka- ja oleskelutilat, saunaosasto sekä henkilökunnan tiloja.
Kooltaan hoivakoti on noin 3 000 m². Rakennuksesta tulee energiatehokas, ja talossa hyödynnetään maalämpöä. Talossa on panostettu lisäksi viihtyisään piha-alueeseen, josta löytyy erilaisia oleskelualueita, muistopuutarha, pergola, marjapensaita, viherkasveja ja istutusallas asukkaiden omille istutuksille.
”Suomen kokeneimpana hoivatilarakentajana tulemme mahdollistamaan tuleville asukkaille viihtyisän, terveellisen ja turvallisen ympäristön. Olemme toteuttaneet ympäri maan noin 100 vastaavanlaista hoivakohdetta, joista reilu puolet nimenomaan Suomen Hoiva ja Asunnon tai Attendon kanssa. Kokemuksemme ja yhteisesti hiotun konseptimme ansiosta lopputuloksena syntyy toiminnallisesti laadukkaat ja kustannustehokkaat tilat tärkeän alueellisen palvelun toteuttamiseksi”, kertoo Laptin palvelutilojen liiketoimintajohtaja Raimo Pesola.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Raimo Pesola, liiketoimintajohtaja, palvelutilat, Rakennusliike Lapti Oy, 050 305 9360, raimo.pesola@lapti.fi
Tietoja julkaisijasta
Lapti lyhyesti
Lapti on monipuolinen ja vakavarainen suomalainen rakennusalan toimija. Rakennamme huolella hyvän elämän puitteita ympäri maan: asuntoja, toimitiloja sekä toimivan yhteiskunnan tärkeimpiä tiloja päiväkodeista kouluihin ja hoivakodeista sairaaloihin. Meillä työskentelee reilu 500 henkilöä. www.lapti.fi
Rakennamme huolella hyvän elämän puitteet.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Rakennusliike Lapti Oy
Lapti aloittaa Kojan uuden teknologiakeskuksen rakentamisen Tampereella14.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Rakennusliike Lapti aloittaa 14.4.2025 uuden teknologia- ja logistiikkakeskuksen rakentamisen Kojalle Tampereen Rantaperkiöön. Keskus valmistuu keväällä 2026.
Vesa Immonen Laptin hallitukseen8.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Kokenut kiinteistöliiketoiminnan ammattilainen Vesa Immonen on valittu Lapti Group Oy:n hallituksen jäseneksi.
Ähtärin kampus saavutti harjakorkeuden – opetustoiminta alkaa loppuvuodesta31.3.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Uusi ammatillisen koulutuksen ja lukion yhdistävä Ähtärin kampus on saavuttanut harjakorkeuden. Kampus yhdistää Seinäjoen koulutuskuntayhtymän ammatillisen koulutuksen ja Ähtärin lukion saman katon alle Tuomarniemen alueelle. Rakennustyöt valmistuvat syyskuussa 2025, ja opetustoiminta kampuksella alkaa vuoden 2025 loppupuolella.
Riikka Säkkinen Laptin HR-johtajaksi17.3.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Laptin HR-johtajaksi on nimitetty KTM Riikka Säkkinen. Hän aloittaa tehtävässään 1.4.2025.
Kuloistenniityn päiväkoti saavutti harjakorkeuden Raisiossa – uusi päiväkoti otetaan käyttöön elokuussa11.3.2025 10:31:51 EET | Tiedote
Kuloistenniityn asuinalueen uusi päiväkoti on saavuttanut harjakorkeuden. Raision ja Turun rajalla sijaitseva, 170 lapselle suunniteltu päiväkoti valmistuu heinäkuussa ja se otetaan käyttöön elokuun alussa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme