Osuuskauppa Suur-Savo

Osuuskauppa Suur-Savo työllistää - kesätyöpaikka lähes tuhannelle

Jaa

Osuuskauppa Suur-Savo työllistää tulevana kesänä lähes tuhat kesätyöntekijää eri puolille Etelä-Savoa. Osuuskauppa Suur-Savo on suurin yksityinen kesätyöllistäjä toimialueellaan. Eniten lisätyövoimaa tarvitaan isoihin yksiköihin eli Prismoihin, ABC-liikennemyymälöihin ja suurimpiin S‑marketeihin, kuten Mäntyharju ja Ristiina.

Kesätyöhakemuksia Osuuskauppa Suur-Savolle tuli yhteensä yli 2000. Hakemusten määrä kasvoi hieman edellisestä vuodesta. Yli 18-vuotiaita kesätyöntekijöitä palkataan noin 500 ja alle 18‑vuotiaita noin 450. Mukana on myös Tutustu työelämään -harjoittelijoita, jotka pääsevät kahden viikon harjoittelujaksolla tutustumaan työelämään tai uuteen toimialaan ensimmäistä kertaa.

− Etelä-Savo on vilkasta vapaa-ajan asutuksen aluetta, joten kun asukkaiden määrä lisääntyy, lisääntyy luonnollisesti myös työntekijöiden määrä. Suosituimmilla paikkakunnilla henkilökuntaa tarvitaan tuplamäärä tai jopa moninkertaisesti talviaikaan verrattuna, kuten esimerkiksi Puumalassa tai Hurissalossa, sanoo henkilöstöjohtaja Tuula Lyytikäinen.

Osuuskauppa Suur-Savo on tänäkin vuonna mukana Vastuullinen kesäduuni -kampanjassa. Siinä mukana olevat yritykset sitoutuvat kampanjan kriteereihin, joita ovat mm. hyvä hakijakokemus, mielekäs työ sekä hyvä perehdyttäminen ja kohtuullinen palkka.

− On äärimmäisen tärkeää, että nuorien ensimmäiset työkokemukset ovat positiivisia. Se on tärkeää paitsi nuoren itsensä, myös yrityksen kannalta. Hyvällä perehdytyksellä ja kannustavalla ilmapiirillä työuransa alussa olevat nuoret saavat itseluottamusta ja oppivat työelämän asioita, joita koulussa ei opita. Samalla viestitään positiivista työnantajamielikuvaa, mikä on välttämätöntä yrityksen tulevaisuuden kannalta, Lyytikäinen summaa.  

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Suur-Savo

Sapuska Sankarit -yhteistyö laajenee Savonlinnaan27.3.2025 09:00:00 EET | Tiedote

Osuuskauppa Suur-Savo järjestää jo toista kertaa kokkikisan kahdeksasluokkalaisille valinnaisen kotitalouden oppilaille sekä tarjoaa heille ravintolakokemuksen. Viime vuonna ensimmäistä kertaa järjestetty Sapuska Sankarit -yhteistyö laajenee tänä vuonna Mikkelistä Savonlinnaan. Yhteistyön avulla halutaan lisätä nuorten tietoisuutta ravintola-alan työpaikoista, ammateista ja koulutusmahdollisuuksista sekä innostaa heitä hakeutumaan alalle.

Osuuskauppa Suur-Savo maksaa ylijäämänpalautusta 1,5 prosenttia vuonna 202526.3.2025 10:03:36 EET | Tiedote

Osuuskauppa Suur-Savon uusi edustajisto käsitteli 25.3.2025 kevätkokouksessaan osuuskaupan viime vuoden tulosta ja päätti kertyneen ylijäämän käyttämisestä. Osuuskauppa Suur-Savon edustajiston päätöksen mukaisesti Osuuskauppa Suur-Savo maksaa 1,5 % ylijäämänpalautusta kaikille asiakasomistajilleen heidän vuoden 2024 aikana osuuskaupan toimipaikoista tekemistään Bonukseen oikeuttavista ostoista. Ylijäämänpalautusta maksetaan yhteensä 3,8 miljoonaa euroa. Ylijäämänpalautus maksetaan asiakasomistajien S‑tileille 10.5.2025 Omistajan Tilipäivänä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye