Destia voitti seitsemän maanteiden hoitourakkaa
Destia on voittanut Väyläviraston kilpailutuksessa seitsemän maanteiden kunnossapidon alueurakkaa vuosille 2024–2029. Destia jatkaa kunnossapitoa Porissa, Kiteellä, Kokkolassa, Raisiossa ja Iisalmessa, sekä aloittaa uutena urakoitsijana Kuusamossa ja Äänekoskella. Urakat käynnistyvät 1.10.2024 ja ne kestävät viisi vuotta, paitsi Porin osalta urakka kestää kuusi vuotta. Urakoiden yhteenlaskettu arvo on noin 78,5 miljoonaa euroa.

"Kunnossapitourakoiden päätavoitteena on varmistaa tienkäyttäjien etu tarjoamalla heille joustavaa palvelua. Monivuotiset urakat antavat myös mahdollisuuden kehittää teiden kunnossapitoa ja sen laatua, mikä puolestaan edistää koko alan tuottavuutta", sanoo Lars Westermark, teiden kunnossapidon ohjausosaston johtaja, Väylävirastosta.
Urakoitsijana Destia vastaa alueeseen kuuluvien maanteiden ympärivuotisesta hoidosta. Työhön kuuluu paitsi talvikunnossapito, myös sorateiden hoito sekä liikenneympäristön hoitotyöt, kuten viheralueiden, kuivatusjärjestelmän, liikennemerkkien ja muiden laitteiden ja rakenteiden hoito ja ylläpito.
”Oikein ajoitetulla ja tehokkaalla kunnossapidolla varmistamme sujuvan ja turvallisen liikenteen ympäri vuoden. Ydinosaamistamme ovat sää- ja keliennusteet, kokenut ja osaava henkilöstö sekä uudenaikaiset työmenetelmät ja kalusto. Vuosittain kilpailutettavat maanteiden hoitourat ovat merkittävä osa toimintaamme ja olemme iloisia, että asiakkaat luottavat vankkaan kokemukseemme”, kertoo Destian Kunnossapitopalvelut-liiketoimintaryhmän johtaja Seppo Ylitapio.
Destia on Suomen johtava liikenneväylien ja -alueiden kunnossapidon palveluntarjoaja, joka vastaa tällä hetkellä 33:sta maanteiden kunnossapidon 79 alueurakasta. Väylävirasto kilpailuttaa vuosittain maanteiden alueurakoita ja sopimukset allekirjoitetaan hankinta-alueen ELY-keskuksen kanssa.
Väylävirasto
Väylävirasto vastaa valtion tieverkon, rautateiden ja vesiväylien kehittämisestä sekä kunnossapidosta.
Destia
Destia on Suomen suurin infra-alan palveluyhtiö ja osa kansainvälistä Colas-konsernia. Luomme hyvän yhteiskunnan perustaa suunnittelemalla, rakentamalla ja ylläpitämällä huomisen liikenne- ja energiainfraa. Teemme sen noin 1 700 destialaisen ainutlaatuisella infran tajulla. Vuonna 2023 liikevaihtomme oli noin 640 miljoonaa euroa. www.destia.fi
Lisätietoja:
Seppo Ylitapio, Destia, seppo.ylitapio@destia.fi, puh. +358407214129
Destian viestintä, tiedotus@destia.fi
Avainsanat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Destia Oy
Destia parantaa Fingridin kantaverkkoa sähköaseman laajennuksella15.4.2025 12:51:39 EEST | Tiedote
Destia laajentaa Fingridin Pohjois-Pohjanmaalla Nivalassa sijaitsevaa Uusnivalan sähköaseman 400 kV:n kytkinlaitosta, mikä vahvistaa kantaverkon siirtokykyä ja mahdollistaa tuuli- ja aurinkovoiman liittämisen kantaverkkoon. Urakan kokonaishinta on noin 11 miljoonaa euroa. Työt ovat vastikään alkaneet suunnittelulla ja valmistelevilla töillä. Projektin arvioidaan valmistuvan kesällä 2027.
Destia toteuttaa Haistilan alikulkusillan rakennusurakan Ulvilassa9.4.2025 11:15:02 EEST | Tiedote
Väylävirasto on valinnut Destian toteuttamaan Haistilan alikulkusillan rakennusurakan osana Tampere-Pori tasoristeysten poisto ja parantaminen -hanketta, jonka tavoitteena on parantaa alueen liikenneturvallisuutta poistamalla ja parantamalla rataosuuden tasoristeyksiä. Urakassa Destia rakentaa uuden alikulkusillan Pori-Tampere-rataosuudelle Ulvilaan sekä poistaa alueelta kahdeksan tasoristeystä, mikä lisää alueen liikenneturvallisuutta merkittävästi, kun radan ylitys siirtyy alikulkuun ja vanhoja tasoristeyksiä suljetaan.
Destia rakentaa kaksi sähköasemaa OX2:n tuulipuistoihin1.4.2025 09:11:44 EEST | Tiedote
Destia on solminut OX2:n kanssa sopimukset kahden tuulipuiston 400 kV:n sähköaseman suunnittelusta ja rakentamisesta. Sähköasemat sijoittuvat Rajamäenkylän ja Honkakankaan tuulipuistoihin. Honkakankaan tuulipuistoon rakennetaan sähköaseman lisäksi myös 400 kV:n voimajohto.
Kajave valitsi Destian, Maanrakennus Ohtamaan ja Rejlersin muodostaman ryhmittymän sähköverkkojen allianssikumppanikseen20.3.2025 10:00:06 EET | Tiedote
Destian, Maanrakennus Ohtamaan ja Rejlersin muodostama tarjoajaryhmittymä on voittanut sähköverkkoyhtiö Kajaven länsi-allianssin kilpailutuksen. Kyseessä on Suomessa harvinainen allianssimallilla toteutettava jakeluverkkojen rakentamisen, kunnossapidon ja vianhoidon sopimus vuosille 2025–2029. Sopimus sisältää option vuosille 2030–2032. Länsi-allianssi kattaa noin puolet Kajaven jakeluverkkoalueesta Pohjois-Pohjanmaalla ja Kainuussa.
Destian vertailukelpoinen liikevoitto ja tilauskanta ennätykselliset vuonna 202412.3.2025 12:03:59 EET | Tiedote
Destian liikevaihto oli 630,5 miljoonaa euroa vuonna 2024 laskien hieman vuoden 2023 liikevaihdosta (640,6 milj. eur). Vertailukelpoinen liikevoitto vuonna 2024 oli 26,0 miljoonaa euroa, joka puolestaan kasvoi edellisvuoteen verrattuna (23,6 milj. eur).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme