Suuri talouskeskustelu SuomiAreenassa: Huippuekonomistit ja poliitikot ratkovat tulevaisuuden kestävää kasvua Etlan ja Finnveran keskustelussa
Miten ikääntyvän Suomen talous saadaan nousuun ja maailman onnellisin maa jälleen voittavalle uralle - myös niin, että ihmiset, yritykset ja ilmasto voivat hyvin tulevaisuudessakin? Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ja Finnvera tuovat kesäkuussa Porin SuomiAreenaan maan ykkösekonomistit yhteen lavalle hallitus- ja oppositiopuolueiden edustajien kanssa. Suuressa talouskeskustelussa torstaina 27. kesäkuuta Vaakunan lavalla Suomen kestävän kasvun yhtälöä ratkovat Vihreiden Sofia Virta ja Kokoomuksen Matias Marttinen, yhdessä Etlan Päivi Puontin ja Finnveran Mauri Kotamäen kanssa.

Onko Suomella varaa kasvaa - tai olla kasvamatta? Haasteiden kääntämistä mahdollisuuksiksi tuskailevat myös poliittiset päätöksentekijät.
- Näin kesän kynnyksellä talouden iso kuva on nyt suhdannemielessäkin valoisampi, mutta pitää muistaa, että Suomen pitkän aikavälin näkymät eivät ole yhtä valoisat. Suuressa talouskeskustelussa on kyse myös siitä, kuinka Suomen haasteet käännettäisiin mahdollisuuksiksi, millainen on pitkän tähtäimen kasvu-ura, pohtii Etlan ennustepäällikkö Päivi Puonti.
Etlan Päivi Puonti ja Finnveran pääekonomisti Mauri Kotamäki saavat SuomiAreenan lavalle mukaan keskustelemaan Vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran ja Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtajan Matias Marttisen. Suuri talouskeskustelu on katsottavissa myös suorana nettilähetyksenä torstaina 27. kesäkuuta.
Tekoäly ja ilmastonmuutos haasteina
Kasvun haasteista suurimmat liittyvät paitsi ilmastonmuutokseen, myös generatiivisen tekoälyn kehitykseen ja hyödyntämiseen suurten haasteiden ratkaisemisessa. Näistä teemoista poliitikkoja ja ekonomisteja Porissa haastavat Etlan tekoälytutkimuksesta vastaava tutkimusneuvonantaja Petri Rouvinen sekä nuorten ilmastoedustaja Hanna Höijer.
- Talouskasvun suhde ilmastonmuutokseen on iso teema. Onko ikuinen talouskasvu mahdollista vai vaatiiko ilmastonmuutoksen torjunta "kaiken teollisen toiminnan lopettamista"? Kannattaa muistaa, että talouskasvu on kuitenkin pitkälti tuottavuuden kasvua eli ekonomistin näkökulmasta kiinnostava kysymys on, kuinka puhdas siirtymä tehdään tehokkaasti ja aiheuttamalla mahdollisimman vähän harmia kansalaisille. Käytännössä ilmastonmuutoksen torjunta ei ole helppo harjoitus, puhumattakaan luontokadon torjumisesta. Näistäkin asioista varmasti keskustelemme Porissa, sanoo Finnveran Mauri Kotamäki.
Vakuuttavatko esitetyt ratkaisut? Niitä päästään arvioimaan torstaina 27. kesäkuuta klo 13−13.45 Vaakunan lavalla osoitteessa Gallen-Kallelankatu 7, Pori. Suurta talouskeskustelua johdattelee Suomen Kuvalehden toimittaja Robert Sundman, ja tilaisuus on katsottavissa myös kotisohvalta suorana nettilähetyksenä MTV:n SuomiAreenassa.
Mikä: Etlan ja Finnveran Suuri talouskeskustelu: Onko tulevaisuuden kestävä kasvu Suomelle mahdoton yhtälö?
Paikka: SuomiAreena, Vaakunan lava, Gallen-Kallelankatu 7, Pori sekä MTV-striimi
Aika: 27.6. klo 13-13:45
Keskustelemassa:
- Ennustepäällikkö Päivi Puonti, Etla
- Pääekonomisti Mauri Kotamäki, Finnvera
- Puheenjohtaja Sofia Virta, Vihreät
- Eduskuntaryhmän puheenjohtaja Matias Marttinen, Kokoomus
- Tutkimusneuvonantaja Petri Rouvinen, Etla
- Hanna Höijer, Suomen nuorten ilmastodelegaatti
- Moderaattorina toimittaja Robert Sundman, Suomen Kuvalehti
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Viestintäjohtaja Tytti Sulander, Etla, p. 040 505 1241, tytti.sulander@etla.fi
Viestintäjohtaja Tarja Svartström, Finnvera, p. 040 826 2006, tarja.svartstrom@finnvera.fi
Kuvat
Linkit
Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etla
Arkadiankatu 23 B
00100 HELSINKI
09 609 900
http://www.etla.fi
ETLA eli Elinkeinoelämän tutkimuslaitos tutkii, ennustaa ja arvioi. Etla on yksityinen, voittoa tavoittelematon asiantuntijaorganisaatio.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ETLA
Kutsu medialle: EU:n hiilirajamekanismi tullien keskellä9.4.2025 09:46:46 EEST | Tiedote
Etla on arvioinut hiilirajamekanismiin liittyviä hallinnollisia kustannuksia yrityksille ja mekanismin vaikutuksia kansainväliseen kauppaan. Tutkimushankkeen päätösseminaarissa tiistaina 15.4. käydään läpi kauppapolitiikan isoa kuvaa ja hiilirajamekanismista saatuja tuloksia, sekä pohditaan mekanismin roolia osana suomalaisyritysten liiketoimintaympäristöä ja kauppapolitiikkaa.
Etla: Suomen kansantalouden ongelmat eivät selity yritysrahoituksen haasteilla – yritysten omissa kasvuhaluissa parantamisen varaa8.4.2025 14:00:00 EEST | Tiedote
Eurooppalaisiin maihin verrattuna Suomessa on vähiten yritysten kasvua kaventavia rahoitusrajoitteita, käy ilmi tuoreesta Etlan tutkimuksesta. Jos rahoitusrajoitteita on, niitä kohtaavat enemmän nuoremmat, pienemmät, innovatiiviset ja kasvuhakuiset yritykset. Yritysrahoitusjärjestelmän haasteet löytyvät vierasta pääomaa eli velkarahoitusta enemmän oman pääoman ehtoisen rahoituksen puolelta. Suomen vaatimatonta kasvua selittää pikemminkin rahoituksen kysyntä kuin tarjonta. Rahoitusjärjestelmä siis toimii, mutta kasvun tulpaksi muodostuvat yritysten omat vaatimattomat kasvuhalut ja -kyvyt.
Muistutuskutsu medialle: Yritysten rahoitusedellytykset ja tuottavuuskehitys Suomessa8.4.2025 09:35:53 EEST | Tiedote
Etlan ja Laboren yhteistyönä toteutetussa tutkimushankkeessa on tarkasteltu suomalaisyritysten rahoitusedellytyksiä, ulkoisen rahoituksen saatavuuden merkitystä tuottavuudelle ja pitkän aikavälin talouskasvun tekijöitä Suomessa. Käymme läpi tuoreita tutkimustuloksia yritysrahoituksesta ja sen haasteista tänään 8. huhtikuuta järjestettävässä tilaisuudessa.
Muistutuskutsu medialle: Yritysten rahoitusedellytykset ja tuottavuuskehitys Suomessa7.4.2025 09:24:23 EEST | Tiedote
Etlan ja Laboren yhteistyönä toteutetussa tutkimushankkeessa on tarkasteltu suomalaisyritysten rahoitusedellytyksiä, ulkoisen rahoituksen saatavuuden merkitystä tuottavuudelle ja pitkän aikavälin talouskasvun tekijöitä Suomessa. Käymme läpi tuoreita tutkimustuloksia yritysrahoituksesta ja sen haasteista huomenna 8. huhtikuuta järjestettävässä tilaisuudessa.
Etla: 1990-luvun lamalla kauaskantoisia vaikutuksia Suomen kuolleisuuteen – työpaikkansa menettäneillä 10–20 % korkeampi kuolleisuusriski2.4.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Suomen 1990-luvun lamalla on ollut pitkäkestoinen ja kielteinen vaikutus kansanterveyteen. Tuoreen Etla Muistion mukaan työpaikan menetys laman aikana on lisännyt kuolleisuuden riskiä Suomessa, ja vaikutukset ovat näkyvissä vielä lähes 30 vuotta laman jälkeenkin. Tutkimuksen tuloksissa korostui erityisesti riski itsemurhakuolleisuuteen sekä alkoholiperäisiin kuolinsyihin. Tulokset alleviivaavat tarvetta tukitoimille ja ennaltaehkäisevälle työlle työpaikkansa menettäneiden terveyden edistämiseksi ja kuolleisuusriskin vähentämiseksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme