Näin luot kesän parhaan tietovisan – Suomen tunnetuimmalta tietovisanikkarilta yli 2 000 uutta kiperää kysymystä
Tietokilpailun laatiminen on oma taiteenlajinsa. Hyvä kysymys on virheetön, vaikeustasoltaan sopiva eikä jätä tilaa tulkinnalle. Magnus Malin uutuuskirja Knoppi 2 tarjoaa uusia ja herkullisen visaisia tietokilpailukysymyksiä 200 aiheesta!

Kuka on Suomen käännetyin kirjailija (45 kieltä)? Minkä kaupungin nimi on Porschen logossa?
Oletpa kysymysten laatija, pubivisajoukkueesi kantava voima tai muuten vain etsimässä nippelitietoa, Magnus Malin Knoppi 2 on kirja sinulle!
Tv:stäkin tuttu pitkän linjan visailuekspertti on koonnut kirjaansa parhaita knoppeja, joilla harjoitat tietämystäsi 200 aihealueella. Mukana on kaikki klassiset aihealueet, kuten kotimainen kirjallisuus ja Suomen presidentit, mutta myös jännempiä teemoja kuten muoti ja vaatteet sekä lääketiede.
Mali antaa kirjassaan myös ohjeet hyvän tietovisan laatimiseen;
1. Varmista, että faktat ovat oikein. Kuulostaa itsestään selvyydeltä, mutta tietovisakysymyksissä törmää yllättävän usein virheisiin. Esimerkiksi Kiinan muuri ei näy avaruudesta asti, vaikka näin usein väitetään.
2. Varmista, että vastauksessa ei ole tulkinnanvaraa. Jos kysyt vaikka kuka on näytellyt tiettyä roolia, varmista, että missään muussa tuotannossa ei ole ollut jotain toisen nimistä henkilöä näyttelijänä.
3. Tunne yleisösi. Ota huomioon esimerkiksi ikä ja kansallisuus, niin pystyt paremmin haarukoimaan sopivia kysymyksiä.
4. Löydä sopiva vaikeustaso. Voit lisätä tai poistaa kysymykseen määreitä tai vihjeitä. Sekä liian vaikeat että liian helpot kysymykset latistavat tunnelmaa.
5. Ajankohtaisuus. Moni ajankohtainen kysymys ei toimi enää vuoden päästä, vaan on muuttunut liian vaikeaksi tai muuten epäkiinnostavaksi.
6. Vältä liian ikäviä aiheita. Myös tiettyjä ihmisryhmiä loukkaavat kysymykset kannattaa jättää pois.
Knoppi 2 on arvostelu- ja käsittelyvapaa 3.6. Teos ilmestyy painettuna ja e-kirjana.
Magnus Mali on Suomen tuotteliain tietovisanikkari, joka on tehnyt tuhansia kysymyksiä lautapeleihin, tv-ohjelmiin, lehtiin ja pubivisoihin. Mali on julkaissut kuusi tietokilpailukirjaa, vuonna 2023 ilmestyi ensimmäinen Knoppi. Mali muistetaan Jahti ja Super-Jahti -ohjelmien Terävänä.
Haastattelupyynnöt, pdf-vedokset ja arvostelukappaleet: adele.couavoux@otava.fi
Yhteyshenkilöt
Adèle CouavouxMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Tietokirjat
Kuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Nina Pirhosen Mio leikkipuistossa aloittaa värikkään ja leikkisän sarjan perheen pienimmille29.4.2025 13:30:00 EEST | Tiedote
Mio-kirjojen sivuilla on paljon katseltavaa, ja samalla lapsi voi oppia uusia sanoja. Arkiset tilanteet, leikit ja touhut ilahduttavat pientä tuttuudellaan. Monipuolisena tekijänä tunnettu Pirhonen palkittiin juuri Kaarina Helakisa -palkinnolla.
Otavan loppuvuoden 2025 kustannusohjelma on julkaistu – luvassa suuria tarinoita ja ajankohtaisia puheenvuoroja28.4.2025 09:14:30 EEST | Tiedote
Otavan loppuvuoden 2025 ohjelma kokoaa yhteen kirjavuoden huiput: odotettuja uutuuksia rakastetuilta tekijöiltä, kansainvälisiä menestysteoksia sekä puhuttelevia tietokirjoja ajankohtaisista aiheista. Monipuolinen julkaisuohjelma tarjoaa elämyksiä, oivalluksia ja keskustelunavauksia kesän, syksyn ja talven lukijoille.
Eve Hietamiehen Hupparizombi päättää supersuositun sarjan – kirjoja on myyty yhteensä yli 300 000 kappaletta!25.4.2025 11:12:27 EEST | Tiedote
Hääkellot soivat Antti Pasaselle Eve Hietamiehen rakastetun sarjan viidennessä osassa.
Kiitos kirjasta -palkinto Markus Nummelle23.4.2025 14:00:00 EEST | Tiedote
Markus Nummelle on myönnetty Kiitos kirjasta -palkinto romaanista Käräjät (2024). Käräjät on ylistetty historiallinen romaani salaperäisestä rikosvyyhdistä, sydämiin kätketystä, vuosikymmenet ylittävästä ystävyydestä ja rakkauden voimasta.
Likainen somesota on kertomus Riikka Purran rasismikohun ympärillä käydystä somesodasta, perussuomalaisten aggressiivisesta viestintäkulttuurista ja yhteiskunnallisen keskustelun myrkyttymisestä22.4.2025 10:58:07 EEST | Tiedote
Pekka Mykkäsen uutuuskirja Likainen somesota perkaa perussuomalaisten poikkeuksellista somehistoriaa ja suomalaisen keskustelukulttuurin myrkyttymistä. Miten perussuomalaisten kannattajien hyökkäävä somekäytös sai alkunsa? Mitä seurauksia on vihapuheella?
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme