SDP:n Suhonen: Orpon hallitus repi rikki työmarkkinoiden luottamuksen, mutta ei onnistu luomaan Suomeen kasvun eväitä tai työpaikkoja
"Orpon hallituksen kärkihanke, eli vuosikymmenten ajan rakennetun luottamuksen torpedoiminen suomalaisilla työmarkkinoilla, etenee suunnitellusti. Suunnitelman jatko-osa, jossa luottamuksen savuavista raunioista pitäisi kasvaa uusia työpaikkoja ja hyvinvointia, antaa odottaa edelleen itseään. Kukahan tämänkin sotkun siivoaa", pohdiskelee kansanedustaja Timo Suhonen.

Suomen työmarkkinoilla on luotettu vuosikymmenten ajan toimivaan neuvottelukulttuuriin. Työnantaja- sekä työntekijäjärjestöjen kesken on neuvoteltu työntekijöitä koskevista pelisäännöistä. Ihmisoikeussopimuksen mukaiset lakko-oikeudet ovat olleet itsestään selvyyksiä. Nyt tämä kaikki on valumassa viemäristä alas.
Kokoomuksesta väitetään, että SDP:ssä haikaillaan tupojen aikaan. Tämä väite on täyttä pötypuhetta ja kokoomuksen omien, yhteiskuntarauhaa ja luottamusta repivän politiikan vähättelyä ja vääristelyä.
SDP:n vaatimus on koko ajan ollut, että hallitus lopettaisi työmarkkinaosapuolena toimimisen ja mahdollistaisi työmarkkinauudistusten tekemisen tasapuolisesti. Omalla ohjelmallaan hallitus kiistattomasti asettui työnantajaosapuolen tueksi, palkansaajaa vastaan. Hallituksen toimien myötä suomalaisten työntekijöiden oikeutta osoittaa mieltään hallituksen epäoikeudenmukaista ja eriarvoistavaa politiikkaa vastaan on rajoitettu. Tämä toimintamalli ei sovi länsimaiseen työelämään.
Lakko-oikeuden rajoittamisen jälkeen putkessa on esimerkiksi ansiosidonnaisen lisäleikkaus sekä porvarihallituksen ”taikaseinä” eli paikallisen sopimisen lisääminen. Suomessa on ollut erittäin hyvät mahdollisuudet eri työehtosopimuksissa sopia paikallisesti, mutta tämä ei riitä. Orpo-Purran hallitus haluaa että ”paikallinen sopiminen” laajennetaan ohi työehtosopimusten ja luottamusmiesjärjestelmän. Kysymys kuuluu: miksi näin? Vastaus on: siksi, koska hallitus haluaa heikentää duunarin asemaa työpaikoilla ja lisätä isäntävaltaa. Siinäpä nykyaikaista ajattelua kerrakseen.
Orpon mukaan työntekijöiden oikeuksien heikentämisestä piti seurata kasvua ja työpaikkoja, mutta suunta ei ole kääntynyt ja hallituksen 100 000 uuden työpaikan tavoitteesta puuttuu nyt 150 000 työpaikkaa. Historian korkeimman työllisyyden perinnöksi saanut hallitus on tärvellyt sen esimerkiksi laiminlyömällä rakennusalan kriisin hoitamisen ja todellisten kasvutoimien tekemisen. Ja toisin kuin kokoomuksessa kuvitellaan: työmarkkinaheikennys ei ole kasvutoimi.
Yhteyshenkilöt
Timo SuhonenKansanedustaja
Puh:040 356 6869timo.suhonen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Saku Nikkanen: Hallituksen herättävä hyvinvointialueiden tilanteeseen26.4.2025 11:34:23 EEST | Tiedote
-Hallituksen tulee viimein herätä hyvinvointialueiden tilanteeseen, sanoo kansanedustaja Saku Nikkanen (sd). Nyt alueet on ajettu epärealistisilla säästövaateilla kohtuuttomaan tilanteeseen, vaikka monet asiantuntijat ovat vedonneet lisäaikaan talouden pitkäjänteiseksi sopeuttamiseksi. Viimeksi oikeuskansleri on ottanut kantaa alueiden rahoituksen puolesta ja todennut että hallitus on laiminlyönyt oman tehtävänsä hyvinvointialueiden rahoituksen riittävyyden seurannassa ja lakisääteisten palvelujen kattamiseen tulee hakea lisärahoitusta, mikäli tarvittavat sopeuttamistoimet uhkaavat niiden järjestämistä. -Tämän oikeuskanslerin päätöksen myötä on viimeistään hallituksen herättävä ja myönnettävä alueille lisäaikaa alijäämiensä kattamiseen. Tämän on todennut nyt valtionvarainministeriö, talouspolitiikan arviointineuvosto ja nyt vielä oikeuskansleri, Nikkanen painottaa. Kustannusten äkillinen kasvu on ollut inflaation, palkkaratkaisujen ja palvelutarpeen kasvun myötä niin suuri ettei sitä o
SDP:n Piritta Rantanen: "Kasvuriihi" olikin leikkausriihi - romuttaa kasvun ja heikentää työllisyyttä26.4.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Orpon hallitus voi nimetä puoliväliriihensä vaikka "kasvuriiheksi", mutta todellisuudessa kyse on raa’asta leikkauslistasta. - Tämä riihi ei rakenna kasvua, se vaarantaa koulutuksen tulevaisuuden, lisää työttömyyttä ja kurjistaa kuntien mahdollisuuksia hoitaa lakisääteisiä tehtäviään, toteaa kansanedustaja Piritta Rantanen (sd.).
SDP:n Tuula Väätäinen: Hallitus leikkaa taas kunnilta ja koulutuksesta24.4.2025 17:14:16 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Tuula Väätäinen (sd.) on huolissaan kehysriihen päätösten vaikutuksesta erityisesti kuntatalouteen. – Kunnilta ja koulutuksesta leikkaamalla ei saada aikaan kasvua, vaan vaikeutetaan entisestään kuntien tilannetta, koulutustason nostamista ja vasta valittujen kuntapäättäjien toimintaa, Väätäinen toteaa.
Liikenne- ja viestintävaliokunnan sd-edustajat: Ylelle on taattava työrauha24.4.2025 14:41:53 EEST | Tiedote
– Eduskuntapuolueet hyväksyivät syksyllä yhteisesti sovun Yleen kohdistuvista leikkauksista ja sen toiminnan muutoksista. Tämän pitäisi taata yhtiölle ja sen työntekijöille tarvittava työrauha sopeutumiseen. Vastuuministerin ulostulo ei tätä sopua kunnioita, toteaa liikenne- ja viestintävaliokunnan sd-ryhmän vastaava, kansanedustaja Seppo Eskelinen.
SDP:n Kvarnström: Kuntien ja koulutuksen tilanne heikkenee hallituksen päätösten takia24.4.2025 12:53:28 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Johan Kvarnström (SDP) kritisoi hallituksen kehysriihen päätöksiä, erityisesti kuntien valtionosuuksien ja korkeakoulujen perusrahoituksen leikkauksia. Hän kummeksuu sitä, miten hallituksen mielestä Suomella on varaa kahden miljardin veronalennuksiin, mutta ei ole varaa vastata sosiaali- ja terveydenhuollon haasteisiin tai helpottaa kuntien vaikeaa taloudellista tilannetta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme