Sari Sarkomaa: Vihdoin lakimuutos – yhdenkään tytön ei pidä joutua elämään silpomisuhan alla
Kokoomuksen kansanedustaja Sari Sarkomaa kiittää oikeusministeri Leena Merta ja koko hallitusta. Vihdoinkin lakiesitys naisen sukuelinten silpomisen sekä silpomisen valmistelun säätämiseksi rangaistavaksi erillislailla on tulossa eduskunnan käsittelyyn. Yhdenkään tytön tai naisen ei pidä joutua elämään maassamme silpomisuhan alla.
![Sari Sarkomaa. Kuvaaja: Kristian Tervo.](/data/images/public/69819275/70318986/2e764de2-290f-486d-8965-f02f14159ce8-w_720.jpg)
Kokoomuksen kansanedustaja Sari Sarkomaa kiittää oikeusministeri Leena Merta ja koko hallitusta. Vihdoinkin lakiesitys naisen sukuelinten silpomisen sekä silpomisen valmistelun säätämiseksi rangaistavaksi erillislailla on tulossa eduskunnan käsittelyyn. Yhdenkään tytön tai naisen ei pidä joutua elämään maassamme silpomisuhan alla.
"Muissa Pohjoismaissa tyttöjen ja naisten sukuelinten silpominen on kielletty erillislailla. Suomessa tyttöjen silpominen on rangaistavaa rikoslain pahoinpitelyä koskevien säännösten nojalla. Useat tahot ovat pitäneet säätelyä riittämättömänä", Sarkomaa toteaa.
Esityksessä naisen sukuelinten silpominen ja sen valmistelu säädettäisiin rangaistavaksi erillisin rikoslain säännöksin. Valmistelutoimiin, kuten naisen tai tytön vieminen ulkomaille silpomista varten tai pakottaminen tai taivuttelu silpomiseen, voitaisiin puuttua tehokkaammin. Ehdotettujen lakien on tarkoitus tulla voimaan 1.1.2025.
"Sukuelinten silpominen on kitkettävä Suomesta ja koko maailmasta. Silpomisuhan alla elää Suomessa arvioiden mukaan jopa 3000 tyttöä ja koko maailmassa yli neljää miljoonaa tyttöä. On valtavan helpottava uutinen, että hallituksen esitys rikoslain muuttamisesta tulee vihdoin eduskuntaan", Sarkomaa toteaa.
"Tyttöjä suojellaksemme ja lakimuutosta vauhdittaaksemme teimme asiasta kansanedustaja Sofia Vikmanin kanssa syyskuussa 2019 lakialoitteet, jotka ovat olleet hallituksien käytössä. Oli suuri pettymys, että asia ei edennyt viime hallituskaudella", Sarkomaa sanoo.
THL:n arvion mukaan silpomisen kohteeksi joutuneita tyttöjä ja naisia on Suomessa noin 10 000. Silpomisesta aiheutuu monia elinikäisiä terveyshaittoja. Tyttöjen sukuelinten silpominen on järkyttävää väkivaltaa. Istanbulin sopimus velvoittaa myös tarjoamaan terveyspalveluita kuten korjausleikkauksia silpomisen läpikäyneille.
Eduskunnan käsittelyyn tuleva rikoslain muutos on myös tervetullut työkalu niille tahoille, jotka tekevät ehkäisevää työtä ja ajuri asennemuutostyölle sekä vahva viesti maahan muuttaville perheille. Lisäksi on olennaista edistää maahanmuuttajataustaisten yhteisöjen, ammattilaisten ja viranomaisten yhteistyötä ja vuoropuhelua.
"Yksikin väkivallanteko on liikaa. Brutaali silpominen on lopetettava kaikkialta maailmasta. Silpominen tehdään tyypillisesti 0–15-vuotiaille tytöille. Silpominen on kivulias väkivallanteko, joka aiheuttaa vakavia kärsimyksiä, vammoja, terveysriskejä ja tyttöjen sekä naisten kuolemia. Tyttöjen ja naisten sukuelinten silpominen on yksiselitteisesti törkeä pahoinpitely, rikos ja ihmisoikeusloukkaus. Yhdenkään tytön ei pidä joutua elämään silpomisuhan alla", Sarkomaa toteaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sari SarkomaaKansanedustaja
Helsingin vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Päivärinta: Demaritko muka huolissaan veroasteesta?14.2.2025 13:15:36 EET | Tiedote
SDP:n sekavat veropuheet heittävät kuperkeikkaa puolueen aiempien linjausten kanssa. SDP esittää pieni- ja keskituloisille puoli miljardia suurempia veronkevennyksiä kuin hallitus. Kokoomuksen kansanedustaja Susanne Päivärinta kuittaa löperön höttöilyn SDP:lle tyypillisenä kaksilla rattailla ajamisena.
Kokoomuksen Kaunisto: Lukuisat investointiuutiset merkki kasvun käynnistymisestä14.2.2025 11:27:10 EET | Tiedote
Suomeen valmistuu tänä vuonna jopa 8,5 miljardin euron edestä vihreitä investointeja, kertoo EK:n tuore selvitys. Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtajan Ville Kauniston mukaan investointiuutiset ja lukuisat positiiviset merkit taloudesta osoittavat, että talouden kasvu on käynnistymässä. Hän kritisoi oppositiota liiallisen synkistelyn lietsomisesta ja varoittaa, että pelottelupuheilla voi olla haitallisia vaikutuksia reaalitalouteen.
Pia Kauma Kiovassa: Ukrainasta ei saa neuvotella ilman Ukrainaa14.2.2025 11:21:49 EET | Tiedote
Etyjin parlamentaarinen valtuuskunta vieraili Kiovassa ja tapasi Ukrainan johtoa. Valtuuskunta korosti, että Ukrainan täytyy olla osallisena kaikissa sitä koskevissa neuvotteluissa. Valtuuskuntaa johti Etyjin parlamentaarisen yleiskokouksen puheenjohtaja Pia Kauma.
Kokoomuksen Marttinen: Opposition pelottelu on kaukana totuudesta12.2.2025 14:32:49 EET | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Matias Marttinen haastoi vasemmisto-opposition synkät pelottelupuheet valtiopäivien avauskeskustelussa ja muistutti talouden kääntyneen kasvuun. Marttinen korosti, ettei hyvinvointiyhteiskuntaa turvata vasemmiston ikisuosikeilla, eli veronkiristyksillä ja velalla, vaan työllä, yrittämisellä ja rohkeilla uudistuksilla.
Kokoomuksen Autto: Suomen EU-vaikuttaminen näkyy vahvasti komission työohjelmassa12.2.2025 13:14:48 EET | Tiedote
Euroopan komission vuoden 2025 työohjelma ”Eteenpäin yhdessä: Rohkeampi, yksinkertaisempi, nopeampi unioni” osoittaa suuren valiokunnan puheenjohtaja Heikki Autton (kok.) mukaan, että Suomen keskeiset tavoitteet EU-vaikuttamisessa ovat saaneet hyvin vastakaikua.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme