Iiksenjoen ja Haapajoen kalakuolemien syyksi varmistumassa happikato
Vesinäytteiden tulosten perusteella kalakuolemien syyksi on varmistumassa ensisijaisesti happikato. Iiksenjoessa vedenlaatu on myös ravinteiden ja humuksisuuden sekä värin osalta heikentynyt poikkeuksellisen paljon. Pielisjoen poikkeuksellisen korkea vedenpinta vaikuttanee osaltaan kyseisten jokien vedenvaihtuvuuteen.
Joensuun Iiksenjoesta ja Haapajoesta on löytynyt kuolleita kaloja viime viikolla ja tämän viikon alussa. Haapajoella on ilmoitettu kuolleen lahnaa, Iiksenjoella myös haukia, särkeä, ahventa ja made. Pohjois-Karjalan ELY-keskus on selvittänyt kuolemien syitä yhteistyössä Joensuun kaupungin ympäristönsuojeluviranomaisen kanssa.
Vesinäytteiden tulokset Iiksenjoelta sekä Haapajoelta ovat pääosin valmistuneet. Iiksenjoen ja Haapajoen kalakuolemien syyksi on varmistumassa ensisijaisesti happikato. Iiksenjoessa vedenlaatu on myös ravinteiden ja humuksisuuden sekä värin osalta heikentynyt poikkeuksellisen paljon.
11.6.2024 Iiksenjoesta Ilomantsintien kohdalta sekä ylempää rautatiesillan kohdalta otetuissa vesinäytteissä ei ollut käytännössä lainkaan happea, happipitoisuuden ollessa alle määritysrajan < 0,2 µg/ ja hapenkyllästyneisyyden ollessa 0 %. Haapajoella 7.6.2024 otetussa vesinäytteessä hapenkyllästyneisyys oli 24 % ja happipitoisuus 2,2, mg/l. Näin matalat happipitoisuudet ovat kyseisissä vesistöissä poikkeuksellisia. Pielisjoen poikkeuksellisen korkea vedenpinta vaikuttanee osaltaan kyseisten jokien vedenvaihtuvuuteen.
Kun kalakuolemien syyksi on vahvistumassa happikato, ei veden käytölle ole rajoitteita esimerkiksi uimis- tai kastelukäyttöön.
Tulosten ja syyn varmistuttua ELY-keskus sekä Joensuun kaupunki päättävät asiasta tiedottamisen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ari Heiskanen
yksikön päällikkö, Pohjois-Karjalan ELY-keskus
p. 0295 026 177
etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi
Ninni Rissanen
ympäristöasiantuntija, Pohjois-Karjalan ELY-keskus
p. 0295 026 044
etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi
Aino Heikura
ympäristönsuojelupäällikkö, Joensuun kaupunki
p. 050 376 8584
etunimi.sukunimi@joensuu.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Yhteystiedot
Pohjois-Karjalan ELY-keskus
Kauppakatu 40 B, PL 69
80101 Joensuu
p. 0295 026 000
www.ely-keskus.fi/pohjois-karjala
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Karjalan ELY-keskus
Pohjois-Karjalassa oli joulukuussa 11 333 työtöntä24.1.2025 08:03:00 EET | Tiedote
Pohjois-Karjalassa oli joulukuun lopussa 11 333 työtöntä työnhakijaa, 660 henkilöä enemmän kuin vuosi sitten. Lomautettuna oli 1 463. Lomautettujen määrä kasvoi 26 henkilöllä vuoden takaiseen verrattuna.
Vuosi vaihtui leutona ja vähälumisena Pohjois-Karjalassa20.1.2025 10:08:34 EET | Tiedote
Vedenkorkeudet ovat pääosin vielä matalalla. Vesistöjen jäät paksuuntuivat kovien pakkasten myötä. Pohjois-Karjalassa on ajankohdan keskiarvoon nähden vähän lunta. Vuosi 2024 oli Pohjois-Karjalassa lämmin ja vähäsateinen.
Kuopiontien ja radan välikaistalta poistetaan puustoa Liperissä31.12.2024 13:46:14 EET | Tiedote
Toimenpiteellä parannetaan uhanalaisten hyönteislajien elinolosuhteita sekä edistetään turvallisuutta poistamalla kaatumisvaarassa olevia puita. Alueen raivaus aloitetaan loppiaisen jälkeen.
Pohjois-Karjalassa oli marraskuussa 9 768 työtöntä23.12.2024 08:00:00 EET | Tiedote
Pohjois-Karjalassa oli marraskuun lopussa 9 768 työtöntä työnhakijaa, joista 701 oli lomautettuna. Vuoden takaiseen verrattuna työttömiä oli 382 henkilöä enemmän ja lomautettuja 174 henkilöä vähemmän.
Pohjois-Karjalan vedenpinnat olivat edelleen matalalla marraskuussa18.12.2024 16:08:43 EET | Tiedote
Kuukauden keskilämpötila oli noin 1,5 astetta keskimääräistä lämpimämpi. Vedenkorkeudet olivat pääosin vielä matalalla. Osaan erityisesti pienemmistä vesistöistä on muodostunut kantavia jäitä, mutta ihmisiä kehotetaan varovaisuuteen jäillä liikkuessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme