Lomakausi ei vähennä verenluovuttajien tarvetta
Verivalmisteiden käyttö sairaaloissa ei mainittavasti hiljene kesäkuukausina. Jo yhden kesäviikonlopun aikana Veripalvelusta toimitetaan punasoluvalmisteita sairaaloihin keskimäärin 500 kappaletta. Vapaaehtoisia verenluovuttajia tarvitaan kesäkaudellakin noin 700 joka päivä.

Verivalmisteilla hoidetaan muun muassa keskosvauvoja, syöpäpotilaita, onnettomuuksien uhreja ja synnyttäjiä. Verivalmisteiden tarve pysyy suhteellisen tasaisena ympäri vuoden.
Veripalvelun tavoitteena on ylläpitää viiden päivän punasoluvarastoa jokaisesta veriryhmästä. Tämä turvaa verihuollon myös katastrofi- ja suuronnettomuustilanteissa. Jotta verivarastot säilyvät turvallisella tasolla ja kaikille potilaille Suomen sairaaloissa riittää verta, verenluovuttajia tarvitaan joka arkipäivä 700.
-Veripalvelussa työskennellään ympäri vuorokauden, vuoden jokaisena päivänä, jotta voimme osaltamme auttaa potilaita. Tämä ei kuitenkaan toteutuisi ilman vapaaehtoisten verenluovuttajien apua, verenluovutuksen johtaja Johanna Castrén muistuttaa.
Testaa uusi luovutuspaikka kesällä!
Kesällä sopiva verenluovutuspaikka voi löytyä vaikka mökkipaikkakunnalta tai lomareissun varrelta. Kesäkuukaudet voivat mahdollistaa luovutuksen myös aivan uudessa luovutuspisteessä. Sopivan paikan voi hakea Veripalvelun verkkosivuilta osoitteessa veripalvelu.fi.
Pääkaupunkiseudun kolme kiinteää luovutuspistettä löytyvät Helsingin Sanomatalosta, Espoon Iso Omenasta sekä Vantaan Jumbo-Flamingosta. Pääkaupunkiseudulla kiertää myös Verenluovutusbussi.
Muualla maassa palvelevat Veripalvelun kiinteät toimipisteet Oulussa, Seinäjoella, Tampereella, Kuopiossa, Lahdessa, Turussa sekä Jyväskylässä. Lisäksi joka päivä järjestetään verenluovutustilaisuuksia eri puolilla maata Rovaniemeltä Hankoon.
Veripalvelun päätoimipisteessä Vantaalla käsitellään kaikki se veri, mitä suomalaiset ympäri maata luovuttavat päivittäin. Veri prosessoidaan ja kuljetetaan edelleen sairaaloihin.
Myös ilman ajanvarausta voi tulla luovuttamaan
Verenluovutukseen voi tulla joko ajanvarauksella tai poikkeamalla käymään. Jos tilaa on, otamme luovuttajat erittäin mielellämme vastaan myös ilman ajanvarausta. Päivän varaustilanteen voi tarkistaa Veripalvelun verkkosivujen ajanvarausjärjestelmästä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tuuli VuoriViestinnän asiantuntija
Puh:+358 29 300 1174tuuli.vuori@veripalvelu.fiSuomen Punaisen Ristin Veripalvelu tuottaa sairaaloille potilaiden hoidossa tarvittavia turvallisia ja tehokkaita verivalmisteita sekä laboratoriopalveluja. Huolehdimme veren keräämisestä vapaaehtoisilta verenluovuttajilta potilashoidon tarpeiden mukaisesti. Tarjoamme sairaaloille myös kantasolu- ja elinten siirtoja tukevia palveluita. Veripalvelu on voittoa tavoittelematon organisaatio. Vuosibudjettimme on noin 60 milj. euroa ja palveluksessamme on noin 500 henkilöä. Oletko kiinnostunut laajemmin Veripalvelusta? Haluaisitko mediavierailun meille? Ole yhteydessä viestintä- ja henkilöstöjohtaja Willy Toiviaiseen (puh: +358 29 300 1830, willy.toiviainen@veripalvelu.fi) tai viestinnän asiantuntija Iira Hartikaiseen (puh: +358 29 170 2324, iira.hartikanen@veripalvelu.fi)
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SPR Veripalvelu
Verenluovutus on tutkitusti helppoa - Suomalaiset julkkikset näyttävät, että auttaminen on ihanan helppoa8.4.2025 09:00:26 EEST | Tiedote
Suomen Punaisen Ristin Veripalvelun kyselytutkimusten mukaan verenluovutus koetaan helpoksi tavaksi auttaa. Veripalvelun Ihanan helppoa -kampanja tuo julkisuudesta tunnettujen henkilöiden avulla verenluovutuksen vaivattomuutta ja tärkeyttä. Verenluovutus vie vain tunnin, mutta voi pelastaa hengen.
Henkeä pelastavaa vapaaehtoistoimintaa jo 90 vuotta – Partiolaiset ja verenluovutus ovat aina kuuluneet yhteen31.3.2025 10:02:21 EEST | Tiedote
Verenluovutustoiminta alkoi Suomessa vuonna 1935 partiolaisten aloitteesta. Partiolaisten esimerkki elää ja voi hyvin edelleen. Tänä vuonna Suomen Punaisen Ristin Veripalvelu ja Suomen Partiolaiset juhlistavat 90-vuotista merkkipaalua kannustamalla partiolaisia ja kaikkia muitakin luovuttamaan verta.
Veripalvelu mukaan lääketutkimusta kehittävään hankkeeseen28.3.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Business Finland on myöntänyt Suomen Punaisen Ristin Veripalvelulle rahoituksen kolmivuotiseen DATA-INDUCTOR -tutkimushankkeeseen. Hankkeen tavoitteena on rakentaa malleja, joilla nopeutetaan ja tehostetaan suomalaista lääketutkimusta.
Veripalvelun tutkimusapurahojen haku aukeaa14.3.2025 10:21:35 EET | Tiedote
Veripalvelun tutkimusrahaston vuoden 2025 apurahojen haku tutkijoille aukeaa 17.3.2025. Apurahojen tavoitteena on tukea tutkimusta, joka liittyy Veripalvelun nykyisiin ja tuleviin valmisteisiin ja palveluihin. Hakuaika päättyy 14.4.2025.
Blodgivning på Åbo Svenska Teater onsdagen den 12 mars7.3.2025 10:42:11 EET | Pressmeddelande
Blodtjänst ordnar för åttonde gången ett unikt blodgivningsevenemang i samarbete med Åbo Svenska Teater onsdagen den 12 mars 2025 kl. 12–18. Evenemanget genomförs tillsammans med studerandeorganisationer i högskolor och på universitet i Åboregionen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme