Petri Reunanen Jatke Länsi-Suomi Oy:n toimitusjohtajaksi
Petri Reunanen on nimitetty Jatke Länsi-Suomi Oy:n toimitusjohtajaksi 1.5.2024 alkaen.

Petri on koulutukseltaan rakentamistalouden DI, ja hänellä on pitkä kokemus erityisesti Turun alueen asuntorakentamisesta ja hankekehityksestä. Jatke Länsi-Suomen toimitusjohtajan tehtäviä hoitanut Jukka Hannus pääsee Petrin nimityksen myötä panostamaan täysillä Jatke Pirkanmaan toimitusjohtajan rooliin ja Tampereen toiminnan eteenpäin viemiseen.
Petri on urallaan työskennellyt muun muassa YIT:llä, Lemminkäisellä, Auratum Asunnoilla ja perustamassaan Aurapro Oy:ssä. Viimeiset kaksi vuotta hän on työskennellyt NCC:llä Länsi-Suomen yksikönjohtajana.
”Olen seurannut Jatkeen toimintaa pidemmän aikaa, ja kiinnitin huomiota muun muassa Jatkeen kotimaisuuteen. Jatke Länsi-Suomella on erittäin hyviä hankeaihioita ja kivoja asuntokohteita tulossa. Näen myös paljon mahdollisuuksia kehittää toimintaa, ja tuon lisää paikallista näkemystä johtoon”, Petri kertoo.
”Petrin laajojen verkostojen, pitkän rakennusalan kokemuksen ja vääjäämättä edessä olevan markkinan piristymisen myötä saamme uusia hankkeita kehitettäväksi myös Turun alueella”, kertoo Jatkeen konsernijohtaja Hannu Anttonen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Petri ReunanentoimitusjohtajaJatke Länsi-Suomi Oy
Puh:040 511 0106petri.reunanen@jatke.fiKuvat
Tietoa julkaisijasta
Jatke on suomalainen, yksityisomisteinen rakennusalan konserni. Rakennamme ja korjaamme pääkaupunkiseudun, Tampereen ja Turun alueilla koteja ja työpaikkoja, joissa on hyvä olla ja elää. Meillä työskentelee noin 400 rakennusalan ammattilaista. Liikevaihtomme vuonna 2023 oli 412 miljoonaa euroa. Lisätiedot: www.jatke.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jatke Oy
Jatke remontoi ja laajentaa Sunan koulun Espoossa17.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Jatke Toimitilat Oy toteuttaa Espoon Sunan koulun peruskorjauksen ja laajennuksen projektinjohtourakkana. Hanke käynnistyi viime syksynä, ja koulutyö jatkuu uusituissa tiloissa syksyllä 2026.
Parempaa puusta – Jatke rakentaa energiatehokkaat kerrostalot Kirkkonummelle7.4.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Jatke Uusimaa rakentaa Kirkkonummen Juhlakalliolle kaksi Kirkkonummen Vuokra-asunnot Oy:n tilaamaa puukerrostaloa. Jatke pääsee hyödyntämään hankkeessa aktiivisesti kehittämäänsä puurakentamisen osaamista.
Jatke-konsernin tulostiedote 2024 – kasvu jatkui vaikeassa markkinatilanteessa27.3.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Jatke-konserni onnistui toimintaympäristössä tapahtuneista muutoksista huolimatta kasvattamaan liikevaihtoaan ja saavuttamaan vuodelle 2024 asetetut taloudelliset tavoitteet.
Jatke rakentaa 38 asuntoa Pohjois-Hervantaan27.2.2025 14:30:00 EET | Tiedote
Jatke Pirkanmaa Oy rakentaa Tampereen Pohjois-Hervantaan 38 asuntoa Kiinteistö Oy Kissantassulle. ARA-rahoituksen saanut kerrostalokohde sijaitsee osoitteessa Tieteenkatu 4. Kohteen rakennustyöt ovat alkaneet, ja hanke valmistuu alkuvuodesta 2026.
Jatkeen yhteistyö TVT:n kanssa jatkuu – viisi kerrostaloa Kaerlantielle10.2.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Jatke Länsi-Suomi Oy ja TVT Asunnot Oy ovat sopineet viiden kerrostalon rakentamisesta Turun Kaerlaan, osoitteeseen Kaerlantie 30. Hankkeen toteutusmuoto on Aran korkotukilainamallinen vuokrakohde.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme