Väitös: Yleiset kolesterolilääkkeet ja diabeteslääke metformiini voivat pienentää riskiä kuolla eturauhassyöpään
Lääketieteen lisensiaatti Roni Joentausta selvitti väitöstutkimuksessaan yleisesti käytettyjen diabeteslääkkeiden ja kolesterolilääkkeiden vaikutusta eturauhassyövän ennusteeseen. Lisäksi hän tarkasteli statiinien vaikutusta leikkauksen jälkeiseen erektiohäiriöön. Tutkimushavaintojen perusteella statiinien ja metformiinin käytöllä voi olla suotuisa vaikutus leikattujen eturauhassyöpäpotilaiden ennusteeseen.

Eturauhassyöpä on maailmanlaajuisesti merkittävä syöpäsairastavuuden ja -kuolleisuuden aiheuttaja. Suomessa eturauhassyöpä on miesten yleisin syöpä ja toiseksi yleisin miesten syöpäkuolleisuuden aiheuttaja. Keskisuuren ja suuren riskin paikallista eturauhassyöpää hoidetaan eturauhasen poistoleikkauksella. Leikkaushoitoon liittyy usein erektiokyvyn heikkeneminen.
Roni Joentausta tutki väitöskirjassaan leikkaushoidettuja eturauhassyöpäpotilaita. Tavoitteena oli selvittää kolesterolilääkkeinä käytettävien statiinien ja diabeteslääke metformiinin vaikutusta eturauhassyövän uusiutumiseen ja ennusteeseen. Lisäksi hän arvioi diabeteslääkkeiden vaikutusta kasvainominaisuuksiin ja statiinien vaikutusta eturauhasen poiston jälkeiseen erektiohäiriöön. Aineistona hän käytti kattavaa kansallista rekisteridataa.
– Nykykäsityksen mukaan diabetesta sairastavilla miehillä on pienempi kokonaisriski sairastua eturauhassyöpään, mutta syöpä on useammin aggressiivisempaa tyyppiä. Kolesteroliaineenvaihdunnan häiriöiden yhteys eturauhassyöpään sen sijaan on epäselvä. Aiemmissa tutkimuksissa statiinien ja metformiinin on esitetty ehkäisevän eturauhassyövän kehittymistä ja etenemistä. Lisäksi statiinien verisuonivaikutusten on ehdotettu parantavan erektiokykyä, mutta asiaa ei juuri ole aiemmin tutkittu eturauhasleikatuilla potilailla, Joentausta kertoo.
Joentaustan tutkimustulosten mukaan insuliinianalogien ja insuliinin eritystä lisäävien lääkkeiden käyttö yhdistyi huonompaan eturauhassyövän ennusteeseen. Metformiinin suhteen tulokset kuitenkin poikkesivat muista diabeteslääkkeistä. Metformiinin käyttö yhdistyi pienempään eturauhassyöpäkuoleman ja taudin uusiutumisen riskiin. Analyysien tulokset tukivat metformiinin pitkäaikaisia edullisia vaikutuksia eturauhassyöpää vastaan.
Kolesterolilääkkeissä statiinien käyttö yhdistyi pienempään eturauhassyöpäkuoleman ja taudin uusiutumisen riskiin, kun käyttäjiä verrattiin ei-käyttäjiin. Leikkaushoidon jälkeisessä statiinien käytössä eturauhassyöpäkuoleman ja taudin uusiutumisen riski vaikutti pienenevän lääkeannoksen kasvaessa. Statiinien ja eturauhasen poistoleikkauksen jälkeen aloitettujen erektiohäiriöhoitojen välillä ei havaittu yksiselitteistä yhteyttä.
– Vaikka yksiselitteistä yhteyttä ei havaittu, statiinien käyttö ennen diagnoosia yhdistyi lievästi suurempaan erektiohäiriön riskiin niillä potilailla, joilla ei ollut tiedossa sydän- ja verisuonisairauksia. Eturauhassyöpädiagnoosin jälkeen statiineja käyttäneillä miehillä oli hieman lisääntynyt riski aloittaa hoito erektiohäiriöön, mutta riskisuhteet pienenivät pitkäaikaisessa statiinien käytössä, Joentausta sanoo.
Joentausta painottaa, että statiinien ja metformiinin vaikutusten varmistamiseksi tarvitaan vielä satunnaistettuja kokeita.
Roni Joentausta on sisätautien erikoistuva lääkäri ja työskentelee nykyisin Tampereen yliopistollisessa sairaalassa.
Väitöstilaisuus perjantaina 30. elokuuta
Lääketieteen lisensiaatti Roni Joentaustan urologian alaan kuuluva väitöskirja Prostate cancer death, progression of prostate cancer, and erectile dysfunction after radical prostatectomy among patients with statin and metformin use tarkastetaan julkisesti Tampereen yliopiston lääketieteen ja terveysteknologian tiedekunnassa 30.8.2024 kello 12 Kaupin kampuksen Arvo-rakennuksen luentosalissa F114 (Arvo Ylpön katu 34, Tampere). Vastaväittäjänä toimii emeritusprofessori Timo Strandberg Helsingin yliopistosta. Kustoksena toimii professori Teemu Murtola Tampereen yliopistosta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Roni Joentausta
roni.joentausta@tuni.fi
Kuvat

Linkit
Tampereen yliopisto kytkee yhteen tekniikan, terveyden ja yhteiskunnan tutkimuksen ja koulutuksen. Teemme kumppaniemme kanssa yhteistyötä, joka perustuu vahvuusalueillemme sekä uudenlaisille tieteenalojen yhdistelmille ja niiden soveltamisosaamiselle. Luomme ratkaisuja ilmastonmuutokseen, luontoympäristön turvaamiseen sekä yhteiskuntien hyvinvoinnin ja kestävyyden rakentamiseen. Yliopistossa on 22 000 opiskelijaa ja henkilöstöä yli 4 000. Rakennamme yhdessä kestävää maailmaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen yliopisto
Pasi Toivonen Tampereen yliopiston journalistiikan työelämäprofessoriksi16.4.2025 13:07:09 EEST | Tiedote
Toimittaja ja tuottaja Pasi Toivonen on valittu Tampereen yliopiston journalistiikan työelämäprofessoriksi lukuvuodelle 2025–2026. Pitkän uran Yleisradiossa tehnyt Toivonen aloittaa tehtävässä elokuussa 2025.
Biologinen ikä ennustaa sydän- ja verisuonitauteihin sairastumista sekä niihin liittyvää kuolleisuutta16.4.2025 12:35:15 EEST | Tiedote
Sydän- ja verisuonitautiin sairastumisen ja niihin kuolemisen riskiarviosta tulee tarkempi, kun perinteisten riskimittareiden – SCORE-2 ja Framinghamin riskipisteytyksen – lisäksi huomioidaan samalla tutkittavan biologisen vanhenemisen vaihe eli toisin sanoen biologinen ikä. Tieto käy ilmi juuri julkaistussa Jyväskylän, Tampereen ja Helsingin yliopistojen, Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) ja Karoliinisen instituutin yhteistyönä toteuttamassa monikeskustutkimuksessa.
KORJAUS: Varhainen vanhemmuuden tuki voi parantaa vanhemman hyvinvointia ja suhdetta lapseen15.4.2025 11:15:58 EEST | Tiedote
Tuore tutkimus tarjoaa arvioita siihen, miten tehokkaita vauvaperheiden tukipalvelut ovat parantamaan vanhemman hyvinvointia ja vanhempi–lapsi-suhdetta.
Varhainen vanhemmuuden tuki voi parantaa vanhemman hyvinvointia ja suhdetta lapseen15.4.2025 09:15:44 EEST | Tiedote
Perinataaliajalla eli raskausajalla ja lapsen ensimmäisellä elinvuodella on merkittäviä vaikutuksia niin vanhempien hyvinvointiin kuin lapsen kehitykseenkin. Tutkimusten mukaan 10–15 % äideistä kärsii raskausaikaisesta tai synnytyksenjälkeisestä masennuksesta, ja äidin mielenterveysongelmat voivat lisätä myös vanhempi–lapsi-suhteen vaikeuksia ja lapsen kehityksen riskejä. Tuore tutkimus tarjoaa arvioita siihen, miten tehokkaita vauvaperheiden tukipalvelut ovat parantamaan vanhemman hyvinvointia ja vanhempi–lapsi-suhdetta.
Väitös: Kasvis- ja gluteeniton ruokavalio eivät lisää raskauden tai vastasyntyneen komplikaatiota15.4.2025 08:40:00 EEST | Tiedote
Lääketieteen lisensiaatti Johanna Reijonen selvitti väitöstutkimuksessaan ravintokuidun yhteyttä raskauden ennusteeseen sekä yleisiin raskausajan ruoansulatuskanavan oireisiin, kuten pahoinvointiin, närästykseen ja ummetukseen. Lisäksi hän tutki kasvisruokavalion ja gluteenittoman ruokavalion yhteyttä raskauden kulkuun ja ennusteeseen. Tulosten mukaan ravintokuidulla on suotuisia vaikutuksia raskauteen ja kasvis- ja gluteeniton ruokavalio ovat turvallisia raskausaikana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme