Väärennettyjen lippujen käyttäminen joukkoliikenteessä on rikos
HSL havaitsee liikennevälineissään viikoittain väärennettyjä lippuja eli feikkilippuja. Väärennetty lippu tarkoittaa aitoa matkalippua jäljittelevää kopiota. HSL:n 21. elokuuta alkavassa kampanjassa viestitään erityisesti nuorille, että väärennettyjen lippujen käyttö on rikos - se on ihan lipun laitonta.

Jokaisesta väärennetystä lipusta tehdään rikosilmoitus
HSL tekee jokaisesta väärennetystä lipusta rikosilmoituksen. Väärennettyä lippua käyttäneelle seurauksena voi olla sakkorangaistus ja merkintä omiin tietoihin poliisin henkilörekisteriin. Rikosnimike voi olla esimerkiksi lievä väärennys. Väärennettyjen lippujen käytössä syyllistytään usein myös henkilötietoihin liittyviin rikoksiin.
“Väärennettyjä lippuja esiintyy jokaisessa ikäryhmässä sukupuoleen tai muuhun demografiseen tietoon katsomatta. Ajattelemattomuudella voi olla kauaskantoisia seurauksia. Erityisen huolissamme olemme HSL:ssä kuitenkin nimenomaan nuorten keskuudessa tapahtuvasta toiminnasta. Olemmekin mm. vierailleet nuorisotiloilla keskustelemassa nuorten kanssa - pyrkimyksenämme ennaltaehkäistä ja vähentää väärennettyjen lippujen käyttöä”, matkalippujen tarkastus -yksikön päällikkö Satu Koskinen sanoo.
Väärennettyjä lippuja esiintyy HSL:n liikennevälineissä viikoittain. Vakavat seuraukset tulevat valitettavan usein yllätyksenä heille, jotka yrittävät näillä lipuilla matkustaa.
Feikkilippujen käyttö on ihan lipun laitonta
21.8. käynnistyvässä kampanjassa HSL haluaa levittää tietoisuutta erityisesti nuorille, että feikkilipun käyttäminen on rikos, jolla on vakavat seuraukset. Vain aidolla matkalipulla saa nousta joukkoliikenteen kyytiin.
"Haluamme kampanjalla lisätä tietoisuutta myös heidän keskuudessaan, jotka eivät aidosti ymmärrä feikkilippujen käytön seurauksia. Meille on tärkeää, että erityisesti nuoret ymmärtävät sen olevan rikos", Koskinen painottaa.
Sosiaalisen median vaikuttajilla on tänä päivänä hyvin paljon vaikutusvaltaa nuoren kohdeyleisön keskuudessa. Kampanjassa onkin mukana etenkin nuorten tuntemia ja suosimia vaikuttajia, jotka muistuttavat yhdessä HSL:n kanssa feikkilippujen vakavista seurauksista.
Nuppu Oinaan, Weksin sekä Molybrosin videoita voi nähdä TikTokissa sekä Snapchatissa elo- ja syyskuun aikana. Molybros nähdään myös kampanjakuvissa muun muassa liikennevälineiden näytöillä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
HSL Viestintä
Puh:040 163 2818viestinta@hsl.fiSatu KoskinenMatkalippujen tarkastus -yksikön päällikkö
satu.koskinen@hsl.fiKuvat

Linkit
Helsingin seudun liikenne HSL vastaa seudun joukkoliikenteen suunnittelusta, tilaamisesta ja lipuista sekä Helsingin seudun liikennejärjestelmäsuunnitelman laatimisesta. Kuntayhtymässä on noin 400 työntekijää. Vuonna 2023 HSL:n toimintakulut olivat 830 miljoonaa euroa ja toimintatuotot 876 miljoonaa euroa. HSL:n liikennevälineiden kyytiin noustiin vuoden 2023 aikana 344 miljoonaa kertaa, mikä on suurin osa Suomen joukkoliikennematkoista.
Yhteystietoja medialle: www.hsl.fi/viestinta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSL Helsingin seudun liikenne
Ei metroliikennettä Vuosaaressa eikä Rastilassa 5.5. alkaen – HSL lisää bussiliikennettä alueelle13.3.2025 12:00:00 EET | Tiedote
Vartiokylänlahden ylittävän Vuosaaren metrosillan peruskorjaus alkaa ma 5.5. Peruskorjauksen vuoksi Vuosaaren ja Rastilan metroasemilla ei ole metroliikennettä 5.5. alkaen. Tavallisesti Vuosaareen kulkevien metrojen pääteasema on 5.5. alkaen Puotila. Metroliikenne Vuosaareen ja Rastilaan alkaa jälleen ma 29.9. HSL lisää korvaavaa bussiliikennettä alueelle.
HSL:n kampanja: jokaisella on oikeus kulkea ilman häirintää joukkoliikenteessä12.3.2025 06:43:00 EET | Tiedote
HSL aloittaa keskiviikkona 12. maaliskuuta kampanjan, jonka teemana on jokaisen oikeus liikkua joukkoliikenteessä näkyvästi omana itsenään ilman häirintää, syrjintää ja rasismia. Kampanja ”Jottei kenenkään tarvitsisi toivoa olevansa näkymätön” näkyy liikennevälineissä ja lisäksi teemaan liittyy oivalluttava 10 jakson podcast-sarja, jossa häirintää kokeneet ihmiset jakavat ajatuksiaan aiheesta.
HSL:n hallituksen päätöksiä 11.3.11.3.2025 15:32:56 EET | Uutinen
HSL:n hallitus kokoontui 11. maaliskuuta 2025 ja päätti seuraavista asioista.
HSL:llä nousujohteinen vuosi – kovista tavoitteista kuitenkin jäätiin, ja kustannukset ovat kasvussa11.3.2025 12:08:36 EET | Tiedote
HSL:n vuosi 2024 oli talouslukujen valossa nousujohteinen. HSL:n liikennevälineiden kyytiin noustiin noin 361 miljoonaa kertaa, mikä oli 17 miljoonaa enemmän kuin viime vuonna. Alkuvuoden heikomman kehityksen takia emme kuitenkaan saavuttaneet kaikkia korkealle asetettuja tavoitteitamme. HSL:n tulosta rasittivat etenkin alkuvuoden 2024 vaikeat keliolosuhteet ja joukkoliikenteeseen kohdistuneet lakot.
Lähimaksun koekäyttö nyt myös HSL:n lähijunissa7.3.2025 09:18:06 EET | Tiedote
Lähimaksun koekäyttö laajenee HSL:n lähijuniin 7.3., joten nyt lähimaksulla voi maksaa koko HSL:n raideliikenteessä eli lähijunissa, ratikoissa ja metrossa sekä Suomenlinnan lautalla. Busseihin lähimaksu tulee lähiviikkoina.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme