Brottspåföljdsmyndighetens samarbetsförhandlingar utmynnar i framställan om sammanslagning av brottspåföljdscentraler och avveckling av nio uppgifter
Brottspåföljdsmyndigheten framställer om att ett flertal brottspåföljdscentraler ska slås samman. Antalet personalminskningar blir högst nio. Den nya organisationsstrukturen är tänkt att träda i kraft den 1 januari 2025. Därefter ska det finnas kvar sju brottspåföljdscentraler.

Brottspåföljdsmyndigheten framställer för justitieministeriet att nedan angivna brottspåföljdscentraler slås samman. Namnen som används i framställan är preliminära.
- Brottspåföljdscentralen i Tavastland och Birkaland ska bestå av de nuvarande brottspåföljdscentralerna i Tavastehus samt i Tavastland och Birkaland.
- Brottspåföljdscentralen i Norra Savolax, Österbotten och Mellersta Finland ska bestå av de nuvarande brottspåföljdscentralerna i Norra Savolax och Österbotten och Mellersta Finland.
- Brottspåföljdscentralerna i Sydöstra Finland och Norra Karelen ska slås samman.
- Likaså ska brottspåföljdscentralerna i Uleåborg och Lappland slås samman.
Inga ändringar föreslås när det gäller brottspåföljdscentralerna i Helsingfors, Nyland och Sydvästra Finland.
Dessutom ska Vilppula fängelse överföras till brottspåföljdscentralen i Norra Savolax, Österbotten och Mellersta Finland och Sukeva fängelse till brottspåföljdscentralen i Uleåborg och Lappland. Vånå fängelse och Ojoinens fängelse ska slås samman till ett enda fängelse, eftersom de ligger mycket nära varandra och till sina funktioner motsvarar varandra.
Efter ändringen ska varje brottspåföljdscentral endast ha en enda samhällspåföljdsbyrå
Efter ändringen ska det vid varje brottspåföljdscentral endast finnas en enda samhällspåföljdsbyrå.
Brottspåföljdsmyndigheten framställer om inga förändringar när det gäller förljande samhällspåföljdsbyråer:
1. Samhällspåföljdsbyrån i Helsingfors
2. Samhällspåföljdsbyrån i Nyland
3. Samhällspåföljdsbyrån i sydvästra Finland
Efter förhandlingarna framställer Brottspåföljdsmyndigheten nu att följande samhällspåföljdsbyråer ska slås samman. Namnen som används i framställan är preliminära.
4. Samhällspåföljdsbyrån i Tavastehusnejden och Birkaland
- Samhällspåföljdsbyrån i Tavastland
- Samhällspåföljdsbyrån i Tammerfors
5. Samhällspåföljdsbyrån i Uleåborg
- Samhällspåföljdsbyrån i Lappland
- Samhällspåföljdsbyrån i Uleåborg
6. Samhällspåföljdsbyrån i sydöstra Finland och Norra Karelen
- Samhällspåföljdsbyrån i Joensuu
- Samhällspåföljdsbyrån i sydöstra Finland
7. Samhällspåföljdsbyrån i Norra Savolax, Österbotten och Mellersta Finland
- Samhällspåföljdsbyrån i Kuopio
- Samhällspåföljdsbyrån i Jyväskylä
- Samhällspåföljdsbyrån i Vasa
Förhandlingarna har resulterat i att Brottspåföljdsmyndigheten avser avveckla nio uppgifter, närmare bestämt fyra uppgifter som direktör för brottspåföljdscentral och fem uppgifter som enhetschef. När samarbetsförhandlingarna inleddes uppskattades det att nedskärningarna skulle beröra högst upp till nio personer. Samarbetsförhandlingarna omfattade 46 tjänstemän på chefs- och ledningsnivå. En del av dem som berörs av ändringen kan omplaceras genom att erbjuda möjlighet att få arbete i direktörs- och chefstjänsterna vid de nya sammanslagna brottspåföljdscentralerna och deras enheter. Därutöver kan en del av dem som berörs av ändringen erbjudas andra uppgifter som motsvarar deras nuvarande.
Samarbetsförhandlingarna i enlighet med 5 kapitlet i samarbetslagen pågick i två veckors tid.
Förhandlingarna utgick från en utvärdering av uppfyllelsen av målen för den tidigare genomförda omorganisationen och av eventuella korrigerande åtgärder. Vid förhandlingarna behandlades på produktionsmässiga grunder en eventuell reducering av antalet brottspåföljdscentraler i syfte att omorganisera Brottspåföljdsmyndighetens verksamhet genom sammanslagningar av nuvarande brottspåföljdscentraler och deras enheter, och i synnerhet de personalmässiga konsekvenser som dessa skulle medföra när det gällde uppgifter på chefs- och ledningsnivå. Utifrån utvärderingen av den tidigare organisationsreformen framställs det om att antalet brottspåföljdscentraler ska minskas och enheter under dem slås samman. De åtgärder som nu framställs om stöder de besparings- och anpassningsåtgärder som Brottspåföljdsmyndigheten är nödtvungen att vidta från och med 2025.
Brottspåföljdsmyndighetens framställan tillställas nu justitieministeriet för prövning.
För mer information kontakta
Direktör för ansvarsområdet för förvaltning och stödtjänster Teijo Mustonen
tfn +358 29 56 88449, teijo.mustonen@om.fi
Specialsakkunnig vid enheten för arbetsgivartjänster Antti Hartikainen
tfn +358 295 687 006, antti.hartikainen@om.fi
Direktör för ansvarsområdet för operativ verksamhet Riitta Kari
tfn +358 29 568 8401, riitta.kari@om.fi
Nyckelord
Om Brottspåföljdsmyndigheten
Brottspåföljdsmyndigheten har hand om verkställighet av samhällspåföljder och fängelsestraff. Brottspåföljdsmyndigheten lyder under justitieministeriet. Brottspåföljdsmyndigheten har till uppgift att främja säkerheten i samhället genom att förebygga återfall i brott.
Andra språk
Följ Rikosseuraamuslaitos (RISE) - Brottspåföljdsmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Rikosseuraamuslaitos (RISE) - Brottspåföljdsmyndigheten
Strejk kan föranleda begränsningar i verksamheten vid fängelserna i Vanda och Tavastehus den 15 och 16 april 202514.4.2025 20:13:06 EEST | Pressmeddelande
Fackliga organisationer som representerar fängelsepersonalen har varslat om arbetsnedläggelse, dvs. strejk, i fängelserna i Vanda och Tavastehus den 15 och 16 april. Strejkvarslen har ett samband med förhandlingar om statens tjänstekollektivavtal. Blir strejken av blir är man nödtvungen att begränsa verksamheten i de berörda fängelserna.
Lakon takia Vantaan ja Hämeenlinnan vankiloiden toimintaan saattaa tulla rajoituksia 15.-16.4.202514.4.2025 20:13:06 EEST | Tiedote
Vankiloiden henkilökuntaa edustavat ammattijärjestöt ovat ilmoittaneet järjestävänsä työnseisauksen (lakon) 15.–16.4. Vantaan ja Hämeenlinnan vankiloissa. Lakko liittyy valtion virkaehtosopimusneuvotteluihin. Jos työnseisaus toteutuu, vankiloiden toimintaa joudutaan rajoittamaan.
Riihimäen vankilan vartijoiden irtisanomiset kumottu hallinto-oikeudessa4.4.2025 14:10:44 EEST | Tiedote
Rikosseuraamuslaitos tutustuu hallinto-oikeuden päätöksiin ja perusteluihin ja päättää sen jälkeen valittamisesta korkeimpaan hallinto-oikeuteen.
Invigning av nytt fängelse i Vaala25.3.2025 13:38:08 EET | Pressmeddelande
Invigningen av det nya fängelset i Vaala firades. Nybygget kommer dock att vara klart att tas i drift under våren. Det nya fängelset blir ett slutet fängelse med 100 platser för manliga fångar. Vaala fängelse kommer att ta över verksamheten i Pelso fängelse.
Vaalan uudessa vankilassa juhlittiin avajaisia25.3.2025 13:38:08 EET | Tiedote
Uudessa Vaalan vankilassa juhlittiin avajaisia, varsinaiseen käyttöönsä uusi rakennus pääsee kevään aikana. Uusi vankila on satapaikkainen suljettu vankila miehille. Vaalan vankila korvaa Pelson vankilan toiminnot.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum