Mediatilaisuus ti 10.9. klo 9–10: Milloin Suomessa koetaan suhdannekäänne? Rakli julkistaa uudistetun kiinteistösijoittamisen ja rakentamisalan suhdannekatsauksensa syksylle
Ammattimaisia kiinteistönomistajia ja rakennuttajia edustava Rakli julkaisee kiinteistösijoittamiseen ja rakentamisalaan keskittyvän suhdannekatsauksensa tiistaina 10.9. Suhdannekatsauksessa päivitetään rakentamisen markkinan tämänhetkinen tilanne sekä käsitellään kiinteistösijoittamisen näkymiä: Milloin suhdannekäänne tapahtuu Suomessa ja voidaanko jo havaita merkkejä piristymisestä? Miten suhdannekäänne vaikuttaa kiinteistö- ja rakentamisalaan? Milloin kiinteistösijoittaminen käynnistyy uudelleen takkuamisen jälkeen ja miten se vaikuttaa asuntokaupan ja rakentamisen näkymiin?

Meillä on ilo kutsua teidät uudistetun suhdannekatsauksen julkistustilaisuuteen tiistaina 10.9. kello 9–10 Raklin toimistolle (Annankatu 24, Helsinki). Aamupalaa on tarjolla klo 8.30 alkaen. Jatkossa Rakli julkaisee suhdannekatsauksen kaksi kertaa vuodessa, syksyllä ja keväällä.
Tilaisuudessa Raklin tuore pääekonomisti Julia Ruotsi esittelee suhdannekatsauksen. Ilmarisen kiinteistösijoitusjohtaja Tomi Aimonen kommentoi alan toimijan näkökulmasta suhdannenäkymiä.
Pyydämme ilmoittautumaan tilaisuuteen 6.9. mennessä. Ilmoittautumiset: Susanna Aula, Rakli, susanna.aula@rakli.fi, puh. 0407636994.
Mediatilaisuus järjestetään hybridinä eli tilaisuutta on mahdollista seurata myös etäyhteydellä. Kerrothan ilmoittautumisen yhteydessä, jos haluat osallistua etäyhteydellä, niin lähetämme sinulle osallistumislinkin.
Tervetuloa mukaan!
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Susanna AulaViestintäjohtaja
Puh:0407636994susanna.aula@rakli.fiTietoja julkaisijasta
Kiinteistönomistajat ja rakennuttajat Rakli ry on maamme kattavin ja vaikuttavin ammattimaisten kiinteistönomistajien ja rakennuttajien järjestö. Valvomme jäsentemme etua, osallistumme yhteiskunnalliseen keskusteluun sekä teemme työtä kestävän elinympäristön puolesta. Tarjoamme myös tutkittua tietoa vastuullisen päätöksenteon tueksi sekä kehitämme toimialaa ja jäsentemme osaamista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Rakli
Helsinki Research Forum: Pääkaupunkiseudun toimistotilojen vajaakäyttö uuteen ennätykseen – yli 700 000 neliötä tyhjää toimistotilaa8.4.2025 06:30:00 EEST | Tiedote
Pääkaupunkiseudun keskeisillä toimistoalueilla oli maaliskuun 2025 lopussa tyhjää toimistotilaa 708 000 neliömetriä. Vajaakäyttöaste nousi edellisen kvartaalin loppuun verrattuna 0,5 prosenttiyksikköä. Vajaakäyttö väheni merkittävästi Keilaniemen alueella ja nousi ydinkeskustan lähialueella (SBD). Grade A -toimistojen keskimääräinen vajaakäyttöaste on noin 8,5 prosenttia eli noin puolet kaikkien tilojen vajaakäyttöasteesta.
Tampereen seudun kiinteistömarkkinakatsaus: Tampereella vuokra-asuntojen käyttöasteet ovat pysyneet korkeina ja asuntovuokrat nousussa3.4.2025 06:30:00 EEST | Tiedote
Kiinteistöinvestoinnit olivat vuonna 2024 vähäisiä koko Suomessa. Tampereen seudulla on kuitenkin käynnissä useita toimitilojen uudisrakennushankkeita, ja kiinteistökauppojen volyymi pysyi samalla tasolla kuin vuonna 2023. Vuokra-asuntorakentaminen jopa hieman kasvoi Tampereen seudulla valtion tukeman tuotannon ansiosta. Vuokra-asuntojen käyttöasteet ovat Tampereella korkeammat kuin muissa suurissa kaupungeissa, ja asuntovuokrien nousu jatkuu. Toimistovuokramarkkinoiden tilanne on haasteellisempi, sillä tyhjän toimistotilan määrä on Tampereella kasvanut, ja paikalliset asiantuntijat ennakoivat vajaakäytön lisääntyvän edelleen tänä vuonna.
Jyväskylän kiinteistömarkkinoilla ei vielä merkkejä piristymisestä13.3.2025 06:30:00 EET | Tiedote
Kiinteistökauppojen volyymi pysyi matalana vuonna 2024 sekä Jyväskylässä että koko maassa. Rakentamisessakaan ei ole vielä kasvua näkyvissä, ja vuokra-asuntotuotanto painottuu pitkälti valtion tukemaan tuotantoon. Korkojen laskun myötä tuottovaatimusten odotetaan kääntyvän laskuun ja sen myötä kiinteistöinvestointien odotetaan vähitellen piristyvän. Toimistovuokramarkkinoilla tyhjän tilan määrä on kasvanut Jyväskylässä selvästi eivätkä paikalliset asiantuntijat odota tilanteen paranevan lähiaikoina. Vuokra-asuntojen käyttöasteet ovat kuitenkin pysyneet Jyväskylässä hyvällä tasolla ja asuntovuokrien nousu jatkui vuonna 2024.
Raklin hallituksen puheenjohtajaksi SOK:n kiinteistöjohtaja Pasi Suutari4.3.2025 12:52:48 EET | Tiedote
SOK:n kiinteistöjohtaja Pasi Suutari on valittu Raklin hallituksen puheenjohtajaksi. Päätöksen teki Raklin vuosikokous 4.3.2025. Samalla valittiin Raklin hallitukseen uusia jäseniä.
Raklin suhdannekatsaus: Rakentaminen kääntyy kasvuun vuonna 20254.3.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Vaikeiden vuosien jälkeen talousnäkymien kohentuminen sekä keveämmät rahoitusolot tukevat rakentamisen toipumista. Tänä vuonna rakentamisen ennustetaan kääntyvän kokonaisuudessaan noin 4 prosentin kasvuun. Myös kaikille rakentamisen sektoreille povataan kasvua kuluvalle vuodelle. Asunnoissa kysyntä lisääntyy, mutta tarjontapuolen toipuminen takkuaa. Rakennuttajat uskovat omien rakennusinvestointiensa kasvavan noin 20 prosenttia tulevina kuukausina.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme