Asuntokaupassa toinen peräkkäinen kasvun kuukausi edellisvuoden vertailukauteen nähden
Kiinteistömaailman Pulssi 3.9.2024

Kiinteistömaailma välitti elokuussa 2024 yhteensä 1084 myynti- ja vuokrakohdetta, joista 779 oli käytettyjen asuntojen ja kiinteistöjen välitystä, 8 uudiskohteiden välitystä ja 297 vuokravälitystä. ”Toista kuukautta peräkkäin käytettyjen asuntojen ja kiinteistöjen kaupassa nähtiin kasvua edellisvuoden vertailukauteen nähden, nyt 2 prosenttia. Kasvuprosentti olisi ollut vielä selvästi suurempi, ellei poikkeuksellisen merkittävä määrä kauppoja olisi siirtynyt syyskuun puolelle pankkien prosesseista johtuen”, sanoo Kiinteistömaailma Oy:n toimitusjohtaja Mika Laurikainen.
Juuri päättyneessä elokuussa käytettyjen asuntojen ja kiinteistöjen kauppamäärä hipoi vilkkaan edelliskuun eli heinäkuu 2024 tasoja; silloin kauppoja tehtiin yhteensä 800 kappaletta.
”Asuntokaupassa on selvästi nähtävillä käänteen signaaleja. Kasvua on päästy kirjaamaan vertailukausiin peilaten kaksi kuukautta peräkkäin, ja yhteydenotot myynnissä olevista kohteista sekä verkkokatselumäärät ovat jatkaneet kasvua elokuussa”, Laurikainen sanoo.
Elokuu oli vahva erityisesti omakotitalokaupassa, jossa kasvua oli edellisvuoden vastaavaan ajankohtaan 24 prosenttia. Samoin vapaa-ajanasuntokaupassa kasvua oli noin viidennes. Kerrostalokauppa kävi vertailukauden tasoilla.
Uudiskohdekauppa jatkui elokuussa alkuvuoden tapaan vaatimattomana.
Vuokravälityksessä paras kuukausi viiteen vuoteen
Kiinteistönvälityksen ja arviointipalvelujen lisäksi Kiinteistömaailman asuntomyymälät tarjoavat myös vuokravälityspalveluja, ja pääkaupunkiseudulla toimii lisäksi pelkästään siihen keskittyvä ketjuyritys. Koko kesän ajan vuokravälityspalvelut ovat pyörineet kiivaasti, ja tahti kiihtyi edelleen elokuussa.
”Erityisesti korkeakoulukaupungeissa ja niiden etunenässä Tampereella ja Oulussa vuokrakohteiden välitys oli elokuussa vilkkainta koko tällä vuosikymmenellä”, Laurikainen sanoo.
Lisätiedot:
Mika Laurikainen, toimitusjohtaja, Kiinteistömaailma Oy, puh. 040 5607514
Taina Mustamo, viestintä- ja henkilöstönkehittämisjohtaja, Kiinteistömaailma Oy, puh. 0504240045
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Taina MustamoMarkkinointi- ja viestintäjohtaja
Puh:+358504240045taina.mustamo@kiinteistomaailma.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kiinteistömaailma
Kiinteistömaailman 62. Barometri, erityisteemana remontit: Kauppamäärien kasvuodotukset laajentuneet yhä useammanlaisiin asuntoihin – yhdeltä seudulta löytyvät selvästi remonttihaluisimmat ostajat3.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Tilastohavainto: muuntamalla kaksion kolmioksi voi esimerkiksi Espoon Etelä-Leppävaarassa, Helsingin Herttoniemessä tai Helsingin Käpylässä saada jopa kymppitonnien hyödyn.
Maaliskuun jälkeen alkuvuoden asuntokauppa 17 prosentin kasvussa käytetyissä kohteissa2.4.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Kiinteistömaailman Pulssi 2.4.2025
KUTSU Teams-lehdistötilaisuuteen: Kiinteistömaailman 62. Barometrin julkistus - lisäteemana ostajien remonttihalut27.3.2025 08:00:00 EET | Kutsu
Kiinteistömaailman puolivuosittainen Barometri julkaistaan torstaina 3.4.2025, nyt jo 62. kerran. Erityisteemana ovat tällä kertaa ostajien remonttihalut. Kuinka iso ostajista hakee muuttovalmista; kuinka iso osa on valmis remonttiin? Ja myös: millaiseen remonttiin – muutetaanko vaikka seinien paikkaa tarvittaessa? Barometri nostaa esiin kiinnostavia löydöksiä, miten asunnon huonelukumäärää muuttamalla voi paikoin tehdä taloudellisesti hyvinkin fiksuja ratkaisuja.
Mökkikauppakausi käynnistymässä tänä vuonna varhain7.3.2025 11:55:00 EET | Tiedote
Monin paikoin erittäin vähälumiseksi jäänyt talvi on käynnistänyt kesämökkikauppakauden tänä vuonna jo nyt. Vapaa-ajanasuntokaupassa nähtävissä on selkeä kahtiajako sen osalta, ostetaanko mökki pelkästään omaan käyttöön, vai onko sitä tarkoitus myös vuokrata.
Jälleen kaksinumeroinen kasvuluku käytettyjen asuntojen ja kiinteistöjen kaupassa – kasvu tehtiin nyt ”uusissa” asuntotyypeissä4.3.2025 07:45:00 EET | Tiedote
Kiinteistömaailman Pulssi 4.3.2025
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme