Kainuun ELY-keskus teki Puolangalla maastotarkastuksia raakkukohteisiin
Kainuun ELY-keskus on tarkastanut eilen 5.9.2024 kaksi raakkukohdetta metsänkäyttöön liittyneiden epäiltyjen rikkomusten vuoksi. Kohteet sijaitsevat Puolangalla. ELY-keskus ei paljasta kohteiden tarkempaa sijaintia julkisuuteen raakkuesiintymien suojelemiseksi.

Toinen tarkastuksista koski Stora Enson omassa sisäisessä tutkinnassa havaitsemaa ja heidän ELY-keskukselle viime viikolla ilmoittamaa kohdetta. Kohteesta on saapunut Kainuun ELY-keskukselle metsänkäyttöilmoitus joulukuussa 2023, johon ELY-keskus on antanut kirjallisen ohjeistuksen raakkujen huomioimiseksi.
ELY-keskuksen eilisellä tarkastuksella tekemien havaintojen perusteella kohteella on tapahtunut luonnonsuojelulain vastaista toimintaa, joka johtaa jatkotoimenpiteisiin. Kohde kuitenkin poikkeaa aiemmin julkisuudessa olleesta Hukkajoen tapauksesta sekä puron ja sen lähiympäristön ominaisuuksien sekä toiminnan mittakaavan osalta, joten kohde ei siten edellytä vastaavia akuutteja kunnostustoimenpiteitä, mitä Hukkajoella on tehty.
Toinen tarkastetuista kohteista tuli ELY-keskuksen tietoon yleisöilmoituksella. Puron läheisyyteen on kohdistunut useita metsänkäyttöilmoituksia. Metsänkäyttöilmoitukset eivät ole tulleet käsittelyyn Kainuun ELY-keskukseen. Metsäkeskuksen mukaan lajitieto ei ole näkynyt heidän järjestelmässään. Kohteessa on useita hakkuuoikeuden haltijoita.
ELY-keskuksen eilisellä tarkastuksella tekemien havaintojen perusteella hakkuut on tehty ELY-keskuksen ohjeistusten mukaisesti ja kohteessa on käytetty väliaikaista siltaa. Jatkotoimenpiteille ei tämän tapauksen osalta ole siten tarvetta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kainuun ELY-keskus
ympäristö- ja luonnonvarat vastuualueen johtaja Sari Myllyoja
p. 0295 023 833, sari.myllyoja@ely-keskus.fi
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kainuun elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. Liikenteeseen ja infrastruktuuriin liittyvät palvelut Kainuun alueelle tarjoaa Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kainuun ELY-keskus
Ristijärven Louhenkankaan tuulivoimahankkeen ympäristövaikutusten arviointi on käynnistynyt15.4.2025 08:33:33 EEST | Tiedote
ABO Energy Suomi Oy suunnittelee tuulivoimaloiden rakentamista Ristijärven Louhenkankaalla. Hankkeeseen liittyy myös sähkönsiirto Hyrynsalmen kunnan puolella sijaitsevalle sähköasemalle. Kainuun ELY-keskukselle on jätetty hanketta koskeva ympäristövaikutusten arviointiohjelma (YVA-ohjelma), joka on nyt nähtävillä.
Kainuun ELY-keskus ja OSK Lumimuutos suojelevat Haarasuon - Raakut ja luonto kiittävät14.4.2025 14:04:34 EEST | Tiedote
Kainuun ELY-keskus ja Osuuskunta Lumimuutos suojelevat Suomussalmella sijaitsevan Haarasuon luonnonsuojelualueeksi. Luontokohde on itsessään alueellisesti tärkeä elinympäristö, mutta myös tärkeä Hukkajoen raakkujen kannalta. Finnair on yhdessä Airbusin kanssa tukenut Osuuskunta Lumimuutoksen ennallistamistoimia osana 100-vuotisjuhlallisuuksiaan.
Kuumunsuon suojelulla metsäpeuroille vasomisrauhaa7.4.2025 14:33:37 EEST | Tiedote
Kuhmon Sivakkaan on perustettu yksityinen luonnonsuojelualue, joka kattaa 44 hehtaaria. Alueen suojelu on toteutettu HELMI-ohjelman puitteissa.
Luonnonsuojelu kiinnostaa metsänomistajia yhä enemmän27.3.2025 15:52:49 EET | Tiedote
Kainuussa metsänomistajat tarjoavat maitaan vapaaehtoisesti pysyvään suojeluun. Viime vuonna Kainuun ELY-keskus hankki alueelle uusia luonnonsuojelualueita yhteensä 825 hehtaaria, noin 1,5 miljoonalla eurolla. Suojelualueet sijaitsevat eri puolilla Kainuuta ja koostuvat pääosin kangasmetsistä ja soista.
Kainuun ELY-keskus muistutti asumajätevesilietteitä kuljettavia yrityksiä siirtoasiakirjan laatimisesta26.3.2025 13:01:34 EET | Tiedote
Kainuun ELY-keskuksen tekemän seurannan perusteella siirtoasiakirjan laatimisessa sakokaivolietteitä ja umpisäiliöjätevesiä kuljetettaessa on havaittu puutteita. Kainuun ELY-keskus on muistuttanut asumajätevesilietteitä kuljettavia yrityksiä siirtoasiakirjan laatimisesta ja toimittamisesta SIIRTO-rekisteriin tällä viikolla lähettämällään tiedotteella. Siirtoasiankirjan laatiminen perustuu jätelakiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme