Wolfcom

Getari on uusi Gin&Tonic Helsingistä

Jaa

Gin&Tonicin ystävä löytää klassikkodrinkin nyt kaupan lonkerohyllystä, kun The Helsinki Distilling Company loi uuden Getarin. 5,5-prosenttisessa Getarissa maistuu ja tuoksuu kansainvälisesti palkittu Helsinki Dry Gin, jota tukevat luonnollisesta kiniinistä valmistettu tonicvesi ja aito sitruunamehu. Kirkas ja raikas Getari täydentää The Helsinki Distilling Companyn premium-lonkeroiden tuoteperheen nyt kuuteen makuun.

Helsinki Long Drink Getari on Suomen suosituimman premiumlonkerosarjan kuudes makuvaihtoehto.
Helsinki Long Drink Getari on Suomen suosituimman premiumlonkerosarjan kuudes makuvaihtoehto. Henri Juvonen, HDCO

Suomen kansainvälisesti palkituin käsityötislaamo The Helsinki Distilling Company on kehittänyt Getarin, joka on premium-luokan Gin&Tonicista inspiroitunut kirkas ja raikas uudentyylinen lonkero. Getarissa käytetään Lontoossa, Berliinissä ja Helsingissä kultamitalein palkittua Helsinki Dry Giniä, tislaamon Master Distiller Mikko Mykkäsen reseptillä luontaisesta kiniinistä valmistettua tonicvettä ja aitoa sitruunamehua.

”Vanhan viisauden mukaan Gin&Tonic, mustat vaatteet ja käteinen raha eivät mene koskaan pois muodista. Jo valmiiksi ajaton Getari syntyikin yksinkertaisesta oivalluksesta: vaikka suomalaiset rakastavat hyvin rakennettua Gin&Tonicia, on lonkerohyllyistä puuttunut juoma, jossa premium-luokan gin pääsisi klassisen makuparinsa kanssa oikeuksiinsa" kertoo HDCO:n Master Distiller Mikko Mykkänen ja jatkaa: "Meillä on giniä ja siihen jo täydellisesti sopiva tonicvesi. Laitoimme ne yhteen ja purkitimme helsinkiläisestä kulttuurista ja drinkkiklassikosta inspiraationsa saaneen kirkkaan ja raikkaan lonkeron.”

Värilonkeroiden vallankumous ja RDT-cocktailien noste

The Helsinki Distilling Company loi Suomen ensimmäisen premium-tason lonkeron vuoden 2015 Helsinki-päivää varten. Tuolloin Helsinki Dry Ginistä ja pinkistä verigreippimehusta sekoitettu testierä vietiin kirjaimellisesti käsistä, ja nerokkaan esimerkin myötä kauppojen lonkerohyllyt ovat sittemmin kokeneet kaipaamansa värien vallankumouksen. Maailmalla ovat lonkeroiden sijaan kovassa nosteessa valmiit Ready to drink -cocktailit, ja tämä trendi vahvistuu nyt myös Suomessa.

”Maailmalla klassikkococktaileja on tölkitetty jo pitkään, mutta myös Suomessa RTD-kategoriaan laskettavien long drink -juomien myynti kasvoi viime vuonna yli 15 prosenttia. Getari onkin tuoksustaan ja maustaan lähtien hyvin tyylipuhdas valmis drinkki, mutta alkoholipitoisuudeltaan huomattavasti perinteistä Gin&Tonicia miedompi”, lisää Mykkänen.

Premium-juoman tunnistaa aidoista raaka-aineista

Helsinki Long Drink -perheen uutuus Helsinki Long Drink Getari on premium-luokan lonkero, joka on syntynyt sekoittamalla Helsinki Dry Giniä, laadukasta tonic-vettä ja sitruunamehutiivistettä. Uutuuscocktailin mausta löytyy aidon ginin puraisu, sitruunan raikkaus sekä luontaisen kiniinin aromit. Getari nautitaan kylmänä sellaisenaan tai jäillä täytetystä lasista sitruunaviipaleen kera. Helsinki Long Drink Getaria myydään 330 ml alumiinitölkissä. Sen vahvuus on 5,5 % ABV.

Ainesosat: vesi, sokeri, tislattu gin, hiilidioksidi, happamuudensäätöaine (sitruunahappo), sitruunamehua tiivisteestä (1 %), luontainen aromi (mm. kiniini), sitruuna- ja sitruunaruohouutteet, säilöntäaine (natriumbentsoaatti).

Ravintosisältö 100 ml:sta: Energia 266 kJ/63 kcal, hiilihydraatit 8 g (sokereita 7,8 g), rasva 0 g, proteiini 0 g ja suola 0 g.

Helsingin gastrokulttuurin ytimessä, Kalasataman Teurastamolla vuodesta 2013 lähtien toiminut The Helsinki Distilling Company on sataan vuoteen ensimmäinen ja ainoa tislaamo Helsingissä. Se tunnetaan ennen kaikkea luovana, käsityötuotteiden korkeaan laatuun keskittyvänä pientislaamona. Tislaamo on voittanut tisleillään kilpailuja Euroopassa, Aasiassa ja Amerikassa. Tislaajamestari Mikko Mykkänen on myös nimetty Destille Berlin -tapahtumassa Euroopan innovatiivisimmaksi tislaajaksi. Lisäksi hän sekä HDCO:n Master Blender Kai Kilpinen ovat Lontoossa toimivan kansainvälisen The Gin Guild -ginikillan ainoat suomalaisjäsenet.

www.hdco.fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Mikko Mykkänen, Master Distiller, The Helsinki Distilling Company 
+358 40 648 3937, mikko.mykkanen@hdco.fi

Kai Kilpinen, Master Blender, The Helsinki Distilling Company
+358406484781, kai.kilpinen@hdco.fi

Samuel Sorainen, PR- ja viestintätoimisto Wolfcom Oy
+358 400 579 653, samuel.sorainen@wolfcom.fi

Kuvat

The Helsinki Distilling Companyn perustaneet Master Blender Kai Kilpinen ja Master Distiller Mikko Mykkänen esittelivät uuden Getarin Helsingissä 5. syyskuuta 2024.
The Helsinki Distilling Companyn perustaneet Master Blender Kai Kilpinen ja Master Distiller Mikko Mykkänen esittelivät uuden Getarin Helsingissä 5. syyskuuta 2024.
Henri Juvonen / HDCO
Lataa
The Helsinki Distilling Companyn perustaneet Master Blender Kai Kilpinen ja Master Distiller Mikko Mykkänen esittelivät uuden Getarin Helsingissä 5. syyskuuta 2024.
The Helsinki Distilling Companyn perustaneet Master Blender Kai Kilpinen ja Master Distiller Mikko Mykkänen esittelivät uuden Getarin Helsingissä 5. syyskuuta 2024.
Henri Juvonen / HDCO
Lataa
The Helsinki Distilling Company luomassa 5,5-prosenttisessa Getarissa maistuu ja tuoksuu kansainvälisesti palkittu Helsinki Dry Gin, luonnollisesta kiniinistä valmistettu tonicvesi ja aito sitruunamehu.  Getari nautitaan kylmänä sellaisenaan tai jäillä täytetystä lasista sitruunaviipaleen kera.
The Helsinki Distilling Company luomassa 5,5-prosenttisessa Getarissa maistuu ja tuoksuu kansainvälisesti palkittu Helsinki Dry Gin, luonnollisesta kiniinistä valmistettu tonicvesi ja aito sitruunamehu. Getari nautitaan kylmänä sellaisenaan tai jäillä täytetystä lasista sitruunaviipaleen kera.
HDCO
Lataa
Helsinki Long Drink -tuoteperheen muut maut ovat Vodka & Blood Orange, Gin & Pink Grapefruit, Vodka & Pomelo, Gin & Yuzu ja Gin & Grapefruit-Bergamot.
Helsinki Long Drink -tuoteperheen muut maut ovat Vodka & Blood Orange, Gin & Pink Grapefruit, Vodka & Pomelo, Gin & Yuzu ja Gin & Grapefruit-Bergamot.
HDCO
Lataa

Linkit

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Wolfcom

Finnjävel tuo röpörieskan Helsingin parhaalle aamiaiselle15.4.2025 12:07:44 EEST | Tiedote

Ainutlaatuisista hotelleistaan tunnettu NH Collection juhlistaa 10-vuotista taivaltaan maailman metropoleissa. Suomeen korkeatasoinen hotelliketju saapui 2024, kun Seurahuoneen ja Uuden ylioppilastalon historiallisiin kiinteistöihin avautui NH Collection Helsinki Grand Hansa. Kymmenen NH Collection -hotellia Euroopassa ja Latinalaisessa Amerikassa tuo juhlavuoden kunniaksi aamiaiselleen paikallisen huippuravintolan luoman annoksen. Helsingissä juhla-annoksesta vastaa maailman ainoa suomalaisesta ruokaperinteestä ammentava Michelin-tähtiravintola Finnjävel.

Seitsemän poikkeuksellista yöpymiselämystä Virossa28.3.2025 09:59:42 EET | Tiedote

Virolaisten kekseliäisyys ja kädentaidot näkyvät myös naapurimaan majoitustarjonnassa. Eri puolille Viroa syntyy jatkuvasti uusia, jännittäviä majoituspaikkoja, jotka tarjoavat unohtumattomia kokemuksia lomalaisille. Päänsä voi painaa tyynyyn esimerkiksi luksushotellista tutuin mukavuuksin varustellussa puumajassa, teltassa, lasimökissä, kelluvassa talossa tai päreiglussa. Karut rannat, villit rämeet ja luonnontilaiset metsät kutsuvat helmaansa täydelliseen irtiottoon arjesta. Kokosimme esimerkkejä erikoisista majapaikoista, jotka tarjoavat ikimuistoisia elämyksiä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye