Valokuitunen rakentaa Hartolan kunnan asuntoihin nopeat valokuituyhteydet
Valokuitunen parantaa Hartolan kunnan tietoliikenneyhteyksiä rakentamalla kunnan omistamiin vuokra-asuntoihin valokuituyhteydet. Panostukset valokuituun lisäävät kuntalaisten edellytyksiä sujuvaan digiarkeen.

Valokuitunen Oy ja Hartolan kunta ovat tehneet sopimuksen Hartolan kunnan vuokra-asuntojen valokuiduttamisesta. Sopimus kattaa kaikki kunnan omistamat kuusi kiinteistöä, joissa on 71 huoneistoa keskustan ja Petäjistön alueilla.
Rakentamistöiden on tarkoitus alkaa vielä tänä vuonna, urakoitsijaksi on valittu Eltel. Kunta mahdollistaa yhteydet, ja asukas voi hankkia itselleen sopivan nettiyhteyden verkon palvelutarjonnasta.
– Asumisen laatu ja toimivat tietoliikenneyhteydet ovat yhä merkityksellisempiä tekijöitä asuinpaikan valinnassa. On tärkeää, että myös vuokra-asumisessa pystytään vastaamaan asukkaiden tarpeisiin, toteaa Hartolan kunnanjohtaja Jarkko Seppälä.
Nopeiden yhteyksien piiriin myös yksityisasiakkaita
Tietoliikenneyhteyksiltä vaaditaan nykyisessä digiarjessa enemmän, koska tietoliikenneverkoissa liikkuvan datan määrä kasvaa merkittävästi. Valokuitu on kiinteä yhteys, jonka toimintavarmuus ja kapasiteetti mahdollistavat usean laitteen samanaikaisen käytön ilman, että nettiyhteys pätkii.
– Jos saman katon alla yksi pitää esitelmää etäpalaverissa kamera päällä, toinen katsoo televisiota netin yli ja kolmas pelaa, nettiyhteys voi helposti hidastua ja pätkiä, Valokuitusen toimitusjohtaja Heikki Kaunisto kuvailee.
Kunnan huoneistoihin rakennettavien yhteyksien lisäksi verkkoaluetta laajennetaan kysynnän mukaan. Pientalot verkkoalueen läheltä voivat myös liittyä rakennettavaan avoimeen valokuituverkkoon. Valokuitusen verkkoa rakennetaan myös Sysmään, lisäksi Heinolassa on kuudella asuinalueella joko valmista tai rakenteilla olevaa verkkoa.
Avoin valokuituverkko rakennetaan käyttämällä uusinta ja turvallista rakentamistekniikkaa ja laitteita, mikä takaa käyttäjille huippuluokan, vuosikymmeniä kestävät yhteydet. Valokuitunen on Suomen suurin avoimen valokuituinfran rakentaja. Avoimessa valokuidussa nettiyhteys tilataan erikseen ja verkon palvelutarjonnassa on monta yritystä, jotka tarjoavat palveluitaan verkon asiakkaille.
– Mieluisa digiarki pohjautuu kuluttajan vapauteen valita ja kilpailuttaa tarvitsemansa nettipalvelut. Valokuitusen avoimessa verkossa kuluttajalla on vapaus valita itselle sopivat nettipalvelut sekä kilpailuttaa ja vaihtaa niitä. On hienoa, että voimme nyt edistää Hartolan yhteyksien parantumista, Kaunisto toteaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jarkko SeppäläkunnanjohtajaHartolan kunta
Puh:044 743 2217jarkko.seppala@hartola.fiHeikki KaunistoToimitusjohtajaValokuitunen Oy
heikki.kaunisto@valokuitunen.fiKirsi JännesViestintäpäällikköValokuitunen Oy
Puh:050 564 4645kirsi.jannes@valokuitunen.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Valokuitunen Oy rakentaa valokuituyhteyksiä taajamien koteihin ja yrityksiin valtakunnallisesti sinne, missä kysyntää on eniten. Valokuitu on paras saatavilla oleva kiinteä yhteys, joka ei pätki verkon kuormittumisen tai sääolosuhteiden takia. Valokuidulla kotitaloudet saavat tiedonsiirtoyhteydet kerralla kuntoon seuraavaksi vuosikymmeniksi. Kytkemme pientalojen valokuituyhteydet Telian ylläpitämään Avoin Kuitu -runkoverkkoon, jossa asiakas voi nyt ja jatkossa valita nettiliittymänsä usealta eri palveluntarjoajalta. Lähivuosina Valokuitunen investoi satoja miljoonia valokuituverkkoihin Suomessa, jo pelkästään vuoden 2023 aikana investoimme 100 miljoonaa verkkojen rakentamiseen. Valokuitusen verkkojen rakentamisen pääyhteistyökumppani on Eltel. Meidät omistavat suomalainen sijoitusyhtiö CapManin Infra-rahasto ja Telia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Valokuitunen Oy
Valokuitunen aloitti valokuituverkon päätelaitteiden vaihdot Hyvinkäällä9.4.2025 06:55:00 EEST | Tiedote
Valokuitusen Telialta ostaman valokuituverkon asiakkaiden kodeissa alkaa päätelaitteiden vaihdot, jotka koskevat ensimmäisessä vaiheessa noin 4 000 asiakasta. Hyvinkää on yksi ensimmäisistä kaupungeista, joissa vaihdot ovat jo käynnissä. Tänä vuonna Valokuitunen vaihtaa ostetun verkon kaikki päätelaitteet uusiin. Uudet laitteet mahdollistavat sen, että kaikki valokuituyhteydet voidaan siirtää avoimeen kuituun eli verkko muutetaan avoimeksi.
Suomi on valokuidutettu ennätystahtia – Valokuitusella 50 % osuus markkinan kasvusta8.4.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Valokuituyhteyksien saatavuus Suomessa on nyt parempi kuin koskaan ennen. Vuonna 2020 perustettu Valokuitunen on kasvanut viidessä vuodessa Suomen suurimmaksi pientaloalueiden valokuituverkkojen rakentajaksi ja vauhdittanut valokuitusaatavuuden kehitystä Suomessa merkittävästi. Toimitusjohtaja Heikki Kauniston mukaan kilpailu isoista taajama-alueista alkaakin olla tämän vuoden jälkeen takanapäin, mikä tarkoittaa asukkaille vähitellen myös rakentamisen haittojen vähentymistä.
Valokuitunen aloitti valokuituverkon päätelaitteiden vaihdot Hämeenlinnassa7.4.2025 07:07:00 EEST | Tiedote
Valokuitusen Telialta ostaman valokuituverkon asiakkaiden kodeissa alkaa päätelaitteiden vaihdot ympäri Suomen. Hämeenlinna on yksi ensimmäisistä kaupungeista, joissa vaihdot ovat jo käynnissä. Tänä vuonna Valokuitunen vaihtaa ostetun verkon kaikki päätelaitteet uusiin. Uudet laitteet mahdollistavat sen, että kaikki valokuituyhteydet voidaan siirtää avoimeen kuituun eli verkko muutetaan avoimeksi.
Valokuitusen Telialta ostamassa valokuituverkossa on alkamassa ensimmäinen vaihe: ”Muutos näkyy jokaisella asiakkaalla”31.3.2025 06:55:00 EEST | Tiedote
Suomen suurin valokuituverkko-kauppa toteutui viime vuoden lopussa, kun Valokuitunen osti Telialta sen omistamat Kotikuitu-verkot. Kaupan kohteena olevat valokuituverkot ja asiakkaiden verkkoyhteydet siirtyvät kokonaan Valokuitusen hallintaan lähitulevaisuudessa. Nyt verkossa alkaa ensimmäinen, asiakkaalle näkyvä vaihe ennen varsinaista verkkotiedon siirtoa eli migraatiota.
Kysely: Jopa nettiyhteys voi aiheuttaa naapurikateutta12.3.2025 06:10:00 EET | Tiedote
Suomalaisista joka neljäs myöntää naapurikateuden, kertoo tuore kysely. Kateutta voivat aiheuttaa niin lomat kuin autot, mutta myös hyvät nettiyhteydet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme