Miriam Bryant ja Sofi Oksanen osallistuvat Hanasaaren ohjelmaan Göteborgin kirjamessuilla
Tämän vuoden Göteborgin kirjamessut alkavat 26. syyskuuta 2024. Hanasaari ja Suomalais-ruotsalainen kulttuurirahasto ovat mukana messuilla monipuolisella ruotsalais-suomalaisella ohjelmalla ja omalla osastolla, joka on yhteinen Suomen Tukholman-instituutin ja Suomen Tukholman-suurlähetystön kanssa.

Hanasaaren ohjelma alkaa tiedetori Forskartorgetilla heti torstaina 26.9. klo 9.40 keskustelulla siitä, miten rehtorien tulee ohjata pedagogista johtamista ympäristössä, jossa digitalisaatio vaikuttaa kaikkialla. Keskustelijoina ovat dosentti Venla Bernelius Suomen opetus- ja kulttuuriministeriöstä ja Fredrika Lagergren Wahllin Göteborgin yliopistosta.
Samana päivänä kello 10.00 ohjelma jatkuu keskustelulla siitä, mitkä lait ovat voimassa avaruudessa ja miten meidän tulee jatkossa tehdä yhteistyötä avaruusasioissa. Keskustelua johtaa Ella Turta Hanasaaresta, ja osallistujina ovat YK:n avaruustoimiston lakiasiainyksikön johtaja Niklas Hedman, Ruotsin kansallisen avaruushallinnon Rymdstyrelsenin lakimies Nicklas Vabi ja suomalainen avaruusjuristi Jenni Tapio.
Klo 10.30 Henrik Huldén keskustelee Lilla Finland -lavalla saamelaisia kursseja ja aktiviteetteja järjestävän Patricia Fjellgrenin kanssa aiheesta Sápmi tietoisuudessamme. Päivän päätteeksi keskustelemme Yttrandefrihetsscenen-lavalla klo 12.30 siitä, mitä tapahtuu, jos toimittajat pelkäävät. Kuka uskaltaa nykyään työskennellä toimittajana?
"Göteborgin kirjamessut ovat Almedalsveckan-politiikkaviikon ohella Hanasaaren tärkein areena Ruotsissa. Toteutamme monia erilaisia kulttuuriin liittyviä ja yhteiskunnallisia hankkeita ja ohjelmia, jotka vahvistavat ja kehittävät Ruotsin ja Suomen välistä yhteistyötä, ja Göteborgissa keskustelemme molemmille maille ajankohtaisista aiheista", kertoo Hanasaaren ohjelmajohtaja Victor Andersson.
Perjantaina 27.9. ja lauantaina 28.9. järjestetään myös useita keskusteluja muun muassa siitä, miten kulttuuri selviää kriisiaikoina ja millaista on työskennellä kulttuuridiplomaattina Venäjällä. Ruotsi teki päätöksen kutsua kulttuurineuvoksensa kotiin Moskovan suurlähetystöstä, mutta Suomi päätti pitää diplomaattinsa asemapaikallaan. Mikä motivoi kulttuurisuhteiden ylläpitämiseen? Keskustelijoina ovat toimittaja Anna-Lena Laurén ja Tukholman kauppakorkeakoulun rehtori Lars Strannegård.
Lue lisää Hanasaaren ohjelmista ja keskustelujen osallistujista Göteborgin kirjamessuilla 26.–29.9.2024 täältä: www.hanaholmen.fi/bokmassan
Instagram live
Tule tapaamaan meitä myös Finlandskvarteret-kortteliin osastollemme B08:60, jossa tapaat myös Suomen Tukholman-instituutin ja Suomen Tukholman-suurlähetystön edustajia. Lähetämme messuosastolta lisää keskusteluja Instagramin kautta päivittäin klo 12.30 ja 15.00 (klo 13.30 ja 16.00 Suomen aikaa).
Ensimmäisenä tapaamme tiede- ja kulttuuriministeri Sari Multalan torstaina 26.9. klo 12.30 (13.30 Suomen aikaa). Lauantaina 28.9. klo 12.30 (13.30 Suomen aikaa) keskustelemme Miriam Bryantin kanssa siitä, millaista on tuottaa musiikkia kahdella kielellä ja klo 15.00 (klo 16.00 Suomen aikaa) keskustelemme kirjailija Sofi Oksasen ja toimittaja Anna-Lena Laurénin kanssa Venäjän imperialismista ja Putinin sodasta naisia vastaan. Keskustelu käydään suomeksi.
Hansaaren ohjelman päättää diplomaatti René Nyberg sunnuntaina 29.9. klo 12.30 (13.30 Suomen aikaa), joka on kirjoittanut kirjan Suomen geopoliittisesta asemasta läpi vuosisatojen.
Instagram: https://www.instagram.com/hanaholmen.kulttuurikeskus/
Onko sinulla kysyttävää kirjamessuista? Hanasaaren ohjelmakoordinaattori Ella Turta on tavattavissa ennen messuja ja koko messujen ajan puhelimitse ja sähköpostin kautta: +358 (0)40 649 5454, ella.turta(at)hanaholmen.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Håkan ForsgårdViestintäjohtaja/Kommunikationsdirektör
Puh:+358 40 767 7373hakan.forsgard@hanaholmen.fiTietoja julkaisijasta
Hanasaaren ruotsalais-suomalainen kulttuurikeskus edistää ja kehittää Suomen ja Ruotsin välistä vuorovaikutusta ja yhteistyötä kaikilla yhteiskunnan alueilla. Toteutamme yhteistyönä erilaisia tapahtumia, kursseja, seminaareja ja projekteja, selvitämme kehittämistarpeita sekä teemme aloitteita maiden välisen yhteistyön kehittämiseksi. Hanasaaren kiinteistön omistaa Suomen valtio ja Suomalais-ruotsalainen kulttuurirahasto on sen hallinnollinen päämies.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hanasaari - ruotsalais-suomalainen kulttuurikeskus
Pressinbjudan: Hur skall Sverige och Finland hantera en allt mera komplex omvärld?2.4.2025 12:36:13 EEST | Pressmeddelande
Välkommen att delta i Hanaholmens utrikes- och säkerhetspolitiska forum Hanalys, som ordnas i Stockholm den 8 april 2025 i närvaro av Sveriges och Finlands utrikesministrar.
Kutsu lehdistölle: Miten Ruotsin ja Suomen tulee toimia yhä monimutkaisemmassa maailmantilanteessa?2.4.2025 12:36:13 EEST | Tiedote
Tervetuloa Hanaholmenin ulko- ja turvallisuuspoliittiseen Hanalys-foorumiin, joka järjestetään Tukholmassa 8. huhtikuuta 2025. Tilaisuudessa ovat paikalla sekä Ruotsin että Suomen ulkoministerit.
How should Sweden and Finland deal with an increasingly complex world?2.4.2025 12:36:13 EEST | Press release
Welcome to Hanaholmen's foreign and security policy forum, Hanalys, which will be held with the attendance of the Swedish and Finnish Foreign Ministers in Stockholm on 8 April 2025.
Pressinbjudan: Hur kan digitaliseringen stärka de nordiska språken?31.3.2025 10:42:10 EEST | Pressmeddelande
Välkommen att delta i ett seminarium om nordisk språkpolitik som ordnas på Hanaholmen den 1 april i närvaro av Finlands minister för nordiskt samarbete, Anders Adlercreutz, Nordiska ministerrådets generalsekreterare Karen Ellemann och nordiska språkexperter.
Kutsu lehdistölle: Miten digitalisaatio voi vahvistaa pohjoismaista kieliyhteyttä?31.3.2025 10:42:10 EEST | Tiedote
Tervetuloa osallistumaan Hanaholmenissa 1.4.2025 järjestettävään pohjoismaista kielipolitiikkaa käsittelevään seminaariin, johon osallistuvat Suomen pohjoismaisesta yhteistyöstä vastaava ministeri Anders Adlercreutz, Pohjoismaiden ministerineuvoston pääsihteeri Karen Ellemann ja pohjoismaiset kielialan asiantuntijat.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme