Varsinais-Suomen seudulla yritykset eivät vähennä markkinoinnin ja viestinnän budjetteja
Varsinais-Suomen alueen yrityksillä on tarvetta kehittää viestintää ja markkinointia. Taloudelliset resurssit ja aika koetaan haasteiksi, mutta tulevan kahden vuoden aikana viestinnän ja markkinointiviestinnän budjetteja ollaan lisäämässä.

Nämä tiedot käyvät ilmi Turun kauppakamarin viestintä- ja markkinointivaliokunnan tuoreesta kyselystä yritysten johtajille. Kyselyyn vastasi 94 yritysjohtajaa Varsinais-Suomesta. Päätoimialoista vilkkaimmin vastattiin teollisuuden alalta sekä tukku- ja vähittäiskaupan aloilta.
Viestimisen ja markkinoinnin tarve on Varsinais-Suomen seudulla noussut kahdessa vuodessa. Liki 80 prosenttia vastanneista näkee viestinnän ja markkinoinnin yrityksen liiketoiminnan kasvun kannalta merkittävänä tai ainakin melko merkittävänä investointina.
Vastuullisuusviestinnän kasvu näkyy kyselyssä
”Vastaajista yli 60 prosenttia katsoo, että yrityksellä on tarvetta kehittää viestintää ja markkinointia. Kaksi vuotta sitten näin uskoi vähän yli puolet vastaajista. Kyselystä käy ilmi, että yrityksissä on halua ja osaamistakin, mutta taloudellisia resursseja ja aikaa viestintään ja markkinointiin on liian vähän”, sanoo valiokunnan puheenjohtaja Anne-Maarit Itänen.
“Kyselystä käy ilmi, että yrityksissä ollaan tällä hetkellä erityisen kiinnostuneita tuloksista ja niiden mittaamisesta. Myös suunnitelmallisuus ja strategian laatiminen on noussut tärkeään asemaan. Vastuullisuusviestinnän merkitys on selvästi kasvanut kahden vuoden takaisiin lukuihin verrattuna”, tiivistää valiokunnan varapuheenjohtaja Tapani Mylly.
Markkinointibudjetteja halutaan kasvattaa
Vastanneista yrityksistä yksikään ei ole vähentämässä viestinnän ja markkinointiviestinnän budjettia, vaikkakin taloudelliset haasteet nousivat erityisesti avoimissa vastauksissa esille. Rahaa on lisäämässä kolmannes vastaajista, kun vielä kaksi vuotta sitten näin ajatteli noin 25 prosenttia yritysjohtajista Varsinais-Suomessa. Yli 40 prosenttia yrityksistä aikoo ostaa seuraavan kahden vuoden aikana palveluita alan palveluntarjoajilta. Myös koulutukseen laitetaan painoarvoa tulevina vuosina.
Yrityksistä suurin osa kertoo hoitavansa viestinnän ja markkinoinnin tehtävät ilman erikseen palkattua ammattilaista (46,8 %), ja osalla on palkattu tehtäviä hoitamaan alan ammattilainen (38,3 %). Palveluja tai osaamista myös ostetaan yritysten ulkopuolelta (30,9 %). Yrityksiin palkattujen tekijöiden määrä on kasvanut kahden vuoden takaisista luvuista.
”Viestinnän ja markkinoinnin tulisi olla jatkuvaa ja kiinteä osa jokapäiväistä tekemistä yrityksissä. Pitäisi myös olla malttia nähdä kauemmaksi tulevaisuuteen, sillä pikavoittoja on luvassa vain harvoin, ja työ tuloksineen edellyttää pitkäjänteisyyttä ja systemaattisuutta. Kasvava kilpailu markkinoilla edellyttävää vahvaa resurssointia ja keskittymistä viestintään ja markkinointiin”, painottaa Itänen.
Viestinnän ja markkinoinnin tarpeita tulevina vuosina vastaajat arvioivat avoimissa vastauksissaan muun muassa näin:
”Kilpailu markkinoilla on koventunut entisestään. Viestinnän ja markkinoinnin keinoin tuodaan esille palveluidemme vaikuttavuutta kaikille sidosryhmillemme.” Viestinnän määrä ja laatu korreloi suoraan kysynnän kasvuun.” ”Rooli ja tarve on merkittävä, mutta taloudellisten haasteiden vuoksi jää liian vähälle.”
Turun kauppakamarin viestintä- ja markkinointivaliokuntaan kuuluu noin 40 viestinnän ja markkinoinnin ammattilaista Varsinais-Suomesta.
Yhteystiedot:
Anne-Maarit Itänen, valiokunnan puheenjohtaja, puh. 050 435 2284, anne-maarit.itanen@aumedia.fi
Tapani Mylly, valiokunnan varapuheenjohtaja, puh.050 560 2464, tapani.mylly@businessturku.fi
Taina Pärkö-Luotonen, viestintäpäällikkö, puh. 040 505 6424, taina.parko-luotonen@kauppakamari.fi
Avainsanat
Kuvat

Turun kauppakamari on Varsinais-Suomen alueella elinkeinoelämän edunvalvojana, kouluttajana ja asiantuntijana toimiva organisaatio. Kauppakamari on linkki yritysten ja julkisten päättäjien välillä, ja sen toiminta perustuu kauppakamarilakiin ja vapaaehtoiseen jäsenyyteen. Turun kauppakamari on perustettu vuonna 1917, ja se on yksi Pohjoismaiden suurimmista kauppakamareista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Turun kauppakamari
Kauppakamarit: Hoitoon on päästävä – sotekustannukset läpinäkyviksi4.4.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Sote-palveluiden uudistamiseen tarvitaan uusi vaihe: hyvinvointialueiden tuottavuutta on parannettava keskittymällä vahvemmin toimintatapojen muuttamiseen. Hoitoon on päästävä ja se onnistuu parhaiten, kun hyvinvointialue toimii yhteistyössä alueen yritysten kanssa sote-palveluiden tuottamisessa. Kustannustehokkuuden perusedellytys on kustannusten läpinäkyvyyden lisääminen.
Kansainvälinen kilpailukykyinen väyläverkosto7.3.2025 08:03:00 EET | Tiedote
Turun kauppakamari toivoo jättämässään Liikenne 12 -lausunnossaan vahvempaa elinkeinoelämän ja tavaraliikenteen näkökulmaa sekä painotusta kansainväliseen saavutettavuuteen, erityisesti länsiyhteyksiin. ”Elinkeinoelämän tarpeet liikenneinfralle ja –palveluille tulisi nostaa painokkaammin esiin Liikenne 12 -suunnitelman tavoitteissa esimerkiksi nostamalla Suomen logistinen kilpailukyky suunnitelman päätavoitteisiin”, arvioi Turun kauppakamarin vaikuttamispäällikkö Krista Ahonen. Liikenne 12-suunnitelma on 12-vuotinen strateginen dokumentti, jossa käsitellään koko Suomen liikennejärjestelmää valtakunnallisella tasolla kaikissa väylämuodoissa.
Kerttulin lukiolle ICT-teko-tunnustus6.3.2025 11:00:00 EET | Tiedote
Turun kauppakamarin ICT-teko-tunnustus myönnettiin tänä vuonna Kerttulin ICT-lukiolle. Turussa sijaitseva lukio on Suomen ainoa ICT-alan erityislukio. ICT-valiokunnan myöntämä vuosittainen tunnustus jaettiin alan seminaarissa 6. maaliskuuta.
Tekoälyn hyödyntäminen karkaa yhä useammalla yrityksellä tulevaisuuteen6.3.2025 00:01:00 EET | Tiedote
”Tällä hetkellä varsinaissuomalaisissa yrityksissä hyödynnetään eniten tekoälyn kielimalleja henkilökohtaisissa työtehtävissä, kuten tiedon hakemisessa verkosta tai sähköposteista. Tekoälyllä luodaan ja muokataan tekstisisältöjä tai käännetään tekstiä kieleltä toiselle. Jotkut yritykset luovat markkinointitarpeisiinsa myös grafiikkaa. Yhteistä on se, että valtaosa käytöstä kohdistuu yksilön työtehtäviin”, sanoo Turun kauppakamarin ICT-valiokunnan puheenjohtaja ja Lounea Yritysratkaisut Oy:n toimitusjohtaja Petri Syväjärvi.
Varsinaissuomalaisten yritysten TKI-investointien suurimmat pullonkaulat ovat taloustilanne, rahoitus ja kasvuhalukkuuden puute30.1.2025 00:01:00 EET | Tiedote
Turun kauppakamarin jäsenkyselyn tuoreet luvut tammikuulta antavat viitteitä hienoisista kasvuodotuksista TKI-investointeihin. Varsinaissuomalaisten yritysten tutkimus- ja kehittämisinvestointeja selvittäneeseen kyselyyn vastasi 119 jäsenyritystä. Vastaajista suurin joukko on teollisuuden alan yrityksiä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme