Tulipalo Tampereen Ruskossa jatkuu
Tulipalo jätteenkäsittelylaitoksella Tampereen Ruskossa jatkuu edelleen. Myös Ruskon alueelle 5.11.2024 annettu vaaratiedote on yhä voimassa.

Tampereen Ruskossa jätteenkäsittelylaitoksen tulipalo jatkuu kolmatta päivää. Ruskon alueelle annettu vaaratiedote on yhä voimassa, vaikka savunmuodostus palosta on ajoittain vähentynyt.
Päivystävänä päällikkönä toimiva palopäällikkö Jari Nieminen Pirkanmaan pelastuslaitokselta kertoo, että pelastuslaitos on siirtynyt sammutusraivaukseen, jonka avulla pyritään purkamaan hallin vaurioituneita rakenteita sekä päästä käsiksi jätekasan palopesäkkeisiin.
— Ainoa keino saada tulipalo sammumaan on hajottaa ja levittää palavaa jätekasaa, ja kaivaa palopesäkkeitä esille, sillä jätemassa on tiivistä eikä sammutusvesi pääse sinne muuten, Nieminen kuvaa työvaihetta.
Aktiivinen rakenteiden purku ja sammutustyö jatkuu ainakin perjantaihin aamupäivään saakka.
Vaaratiedote edelleen voimassa
Savunmuodostus tulipalosta on vähentynyt, mutta pelastuslaitos on varautunut myös siihen, että savunmäärä lisääntyy ja sitä pääsee leviämään muuallekin kuin Ruskon alueelle.
— Vaara-alue on tällä hetkellä Ruskon alue, jonne myös vaaratiedote on annettu. Mikäli muilla alueilla esiintyy aistinvaraisesti arvioiden savu- tai hajuhaittaa, kannattaa asunnon ikkunat sulkea ja ilmanvaihtoa pienentää tai tarvittaessa sulkea hetkellisesti kokonaan, Nieminen sanoo.
— Tällä hetkellä tuulen suunta ja nopeus ovat suotuisia sen suhteen, että vaara-aluetta ei tarvitse laajentaa, mutta seuraamme tilannetta jatkuvasti.
Pelastuslaitos lisännyt valmiutta
Pelastuslaitoksen resurssien ja jatkuvuudenhallinta on varmistettu ja päivittäistoiminta jatkuu normaalein resurssein. Ruskon tulipaloa varten pelastuslaitokselle on perustettu oma johtokeskus, minkä avulla osaltaan varmistetaan myös muiden onnettomuuksien hoitaminen.
— Johtokeskuksessa seurataan reaaliaikaisesti tilanteen kehittymistä, seuraamme aktiivisesti myös sääolosuhteita ja myös onnettomuusviestintä on keskitetty, Nieminen kertoo.
Tilanteen yleisjohto on pelastusviranomaisella ja yhteistyötä tehdään eri viranomaisten kanssa. Palopaikalla on tällä hetkellä 30 pelastusyksikköä ja henkilöstöä noin 50.
Tampereen kaupunki ja ELY-keskus tiedottavat erikseen ympäristö- ja terveysvaikutuksista vielä tänään.
Pirkanmaan pelastuslaitos tiedottaa tulipalosta seuraavan kerran viimeistään 7.11.2024 klo 21.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Päivystävä päällikkö
Puh:03 384 5900Tietoa julkaisijasta
Vastaamme pelastustoimen ja ensihoitopalveluiden järjestämisestä Pirkanmaalla. Osana Suomen suurinta hyvinvointialuetta työllistämme pelastuspalveluiden palvelulinjalla yli 700 vakituista henkilöä. Lisäksi pelastustoimen hälytystehtäville osallistuu sopimuspalokuntalaisia ja sivutoimista henkilöstöämme, joita on yhteensä noin 950 henkilöä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan pelastuslaitos
Pelastuslaitoksen tehtävissä käynnissä keväinen piikki: ”Parasta olisi jo pysyä kokonaan pois jäiltä”28.3.2025 14:40:54 EET | Tiedote
Pirkanmaalla on saatu nauttia upeista kevätsäistä. Lämmin auringonpaiste kutsuu ulkoilemaan ja bongailemaan kevään merkkejä. Pelastuslaitoksella näihin merkkeihin kuuluvat valitettavasti myös heikkojen jäiden aiheuttamat vaaratilanteet.
Pirkanmaa: pientalojen paloturvallisuuden itsearvioinnin ehtii palauttaa vielä maaliskuun aikana21.3.2025 13:59:18 EET | Tiedote
14 000 kotiin Pirkanmaalla saapui helmikuussa kirje pelastuslaitokselta. Kirjeessä ohjeistetaan pientalon paloturvallisuuden itsearviointiin. Lomakkeen ehtii palauttaa vielä maaliskuun aikana. Perinteinen palotarkastus tehdään taloihin, joista arviointia ei palauteta ajoissa.
Pirkanmaan hyvinvointialueen pelastus- ja ensihoitopalveluiden tehtävämäärät vuonna 202414.2.2025 14:27:13 EET | Tiedote
Vuonna 2024 pelastustoimen kokonaistehtävämäärä pysyi lähes samana, ja ensihoitopalvelun tehtävämäärä laski toista vuotta peräkkäin. Suuronnettomuuksia Pirkanmaalla oli neljä. Noin puolet tulipaloista aiheutuu ihmisen oman toiminnan seurauksena, joten jokaisen panostus paloturvallisuuteen voi ehkäistä suuriakin onnettomuuksia.
Teemu-Taavetti Toivonen luotsaa nyt pelastus- ja ensihoitopalveluita Pirkanmaalla9.1.2025 14:21:50 EET | Tiedote
Pelastusjohtaja Mika Kontio siirtyi vuoden alusta sijaiseksi Pirkanmaan hyvinvointialueen konsernipalvelujohtajan tehtävään. Pelastuspäällikkö Teemu-Taavetti Toivonen otti täksi ajaksi vastuun pelastus- ja ensihoitopalveluiden johtamisesta ja toimii pelastusjohtajana vuoden loppuun.
Ilotulitteiden käyttö vuodenvaihteessa Pirkanmaalla27.12.2024 12:41:17 EET | Tiedote
Ilotulitteiden käyttö on yleisesti sallittua ilman pelastusviranomaiselle tehtävää ilmoitusta 31.12.2024 klo 18:00–1.1.2025 klo 02:00 välisenä aikana. Poikkeuksen tästä muodostaa Tampereen ydinkeskustan alue, jossa yksityishenkilöiden ilotulitteiden käyttöä on rajoitettu lain perusteella yleisen turvallisuuden takaamiseksi (ks. kartta liitteenä).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme