Kutsu Peltokasvifoorumin viljelijäseminaariin 19.11. Turkuun
Tervetuloa seuraamaan Peltokasvifoorumin viljelijäseminaaria 19.11. Turun linnan Bryggman-salissa. Päivän aikana kuulet mm. tuoreimmat näkymät maatalouden toimintaedellytyksistä, rahoituksesta, kasvinjalostuksesta, lannoitemarkkinoista, kasvinjalostuksesta, öljykasvien mahdollisuuksista ja uusista teknologioista.

Peltokasvifoorumin seminaari viljelijöille
tiistaina 19.11. Turun linnan Bryggman-salissa, Linnankatu 80, Turku
klo 10.45 Ilmoittautuminen
klo 11.00 – 12.00 Lounas Linnan Eteläisessä salissa
Päivän puheenjohtajana Kalle Vähä-Piikkiö, lounaisten liittojen peltokasvivaliokunnan puheenjohtaja
klo 12.00 Seminaari Bryggman-salissa, tilaisuuden avaus. Arto Laine, MTK:n johtokunnan 3. pj.
klo 12.15 Maatalouden toimintaedellytysten parantaminen EU:n politiikassa.
Pekka Pesonen, kansliapäällikkö, MMM
klo 12.45 MTK kasvinviljelijän edunvalvojana. Johan Åberg, maatalousjohtaja, MTK
klo 13.15 Keskustelu
klo 13.30 Maatalouden rahoitusasema ja maatalouden investointien rahoittaminen tulevaisuudessa.
Teppo Pöllänen, johtaja, OP
klo 14.00 Iltapäiväkahvi
klo 14.30 Lannoitemarkkinoille vaihtoehtoja. Antti Eriksson, toimitusjohtaja, FC Fertilizing Oy
klo 14.50 Kasvinjalostuksella kannattavuutta viljelyyn.
Karri Kunnas, toimitusjohtaja, Boreal Kasvinjalostus Oy
klo 15.10 Uudet teknologiat kannattavuuden parantajina.
Kimmo Kokkonen, teknologiakouluttaja, Agco Suomi Oy
klo 15.30 Markkinat ja vastuullisuus, Raisio viljanostajana ja jalostajana.
Minna Oravuo, hankintapäällikkö, Ravintoraisio Oy
klo 16.00 Öljykasvien mahdollisuudet. Timo Huttunen, johtaja, Apetit Kasviöljy Oy
klo 16.30 Keskustelu ja tilaisuuden yhteenveto. Arto Laine, MTK:n johtokunnan 3. puheenjohtaja
klo 17.00 Tilaisuuden päättäminen.
Tilaisuuden järjestävät MTK ja MTK-Varsinais-Suomi.
Tervetuloa!
Lisätietoja: Aino Launto-Tiuttu, aino.launto-tiuttu@mtk.fi, p. 040 5570736
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Lakko lihataloissa johtaa eläinruuhkaan maatiloilla8.4.2025 09:52:52 EEST | Tiedote
Elintarvikealalla viime yönä alkanut työtaistelu sulkee useita isojen lihatalojen teuraslinjoja. Kolme vuorokautta kestävä lakko aiheuttaa kasvavien eläinten ruuhkaa etenkin emakko- ja lihasikaloissa. MTK vetoaa Suomen Elintarviketyöläisten Liittoon (SEL) ja Elintarviketeollisuusliittoon (ETL), että ne hakisivat työtaistelustaan huolimatta kaikki keinot eläinruuhkan välttämiseksi. Maatiloilla ei tähän keinoja ole.
Mediakutsu: Muuttuva Euroopan unioni ja ajankohtaiset asiat esillä MTK:n kevätkokousviikolla 8.-9.4.7.4.2025 15:55:01 EEST | Kutsu
Tervetuloa seuraamaan MTK:n valtuuskunnan seminaaria "Muuttuva Euroopan unioni" tiistaina 8.4. sekä kevätkokousta keskiviikkona 9.4. Hanasaaren kulttuurikeskuksessa (Hanasaarenranta 5, Espoo). Osallistuminen on mahdollista myös etänä. Linkki toimitetaan ilmoittautuneille.
Kuka kantaa vastuun, jos metsästyslain muutos on riittämätön?3.4.2025 15:53:26 EEST | Tiedote
Suurpetojen kannanhoidollisen metsästyksen käynnistämistä tavoitteleva metsästyslain muuttamista koskeva hallituksen esitys on tänään siirtynyt eduskunnan käsiteltäväksi. MTK:n arvion mukaan esitetyt muutokset ovat riittämättömiä erityisesti suden kannanhoidollisen metsästyksen mahdollistamiseksi.
Ravintolan on kerrottava lihan alkuperä kirjallisesti1.4.2025 10:48:35 EEST | Uutinen
Ravintolat, kahvilat, laitosruokalat ja esimerkiksi grillikioskit ovat velvollisia kertomaan asiakkaille, mistä maasta tarjoiltava liha on peräisin. Tieto on annettava kirjallisesti esimerkiksi ruokalistassa tai infotaululla. Tiedon pitää olla saatavilla ennen kuin asiakas tekee ostopäätöksen – pelkkä vastaus asiakkaan suulliseen kysymykseen ei riitä.
Miksi naudanjauheliha loppui kaupasta?31.3.2025 10:48:33 EEST | Tiedote
Naudanjauhelihan katoaminen kauppojen hyllyiltä ei ole sattumaa, vaan näkyvä merkki syvästä kriisistä suomalaisessa naudanlihantuotannossa. Muun muassa heikon kannattavuuden vuoksi maidon- ja lihantuotanto ei houkuttele – nuoria ei hakeudu alalle eikä investointeja juurikaan tehdä. Kulutusta on ohjattu hinnoittelulla jauhelihaan, mutta tuotanto ei ole pysynyt mukana, eivätkä tuottaja- ja kuluttajahinnat ole seuranneet eurooppalaista kehitystä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme