SDP

SDP esittää keinoja pienten yritysten tilanteen helpottamiseksi

Jaa

SDP esittää kymmentä keinoa pienten yritysten tilanteen helpottamiseksi. Keinot parantavat yritysten toimintaedellytyksiä aikana, jolloin hallituksen veropäätökset vaikeuttavat merkittävästi monen pienen yrityksen asemaa, kertoo SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen.

 - Orpon hallituksen linjana on ollut tukea suuria yrityksiä, mutta tarjota pienille yrityksille kylmää kättä. Hallituksen päätökset arvonlisäverojen historiallisen suurista korotuksista sekä kotitalousvähennyksen heikennyksistä ovat huonontaneet pienten yritysten toimintaedellytyksiä. Pienet yritykset tarvitsevat nyt nopeasti vaikuttavia keinoja, jotka helpottavat arkea ja auttavat luomaan uskoa tulevaisuuteen, Tuppurainen sanoo.

Noin 95 prosenttia Suomessa toimivista yrityksistä on alle 10 hengen yrityksiä. Näiden yritysten kasvupotentiaalin tukeminen on edellytys talouskasvun luomiselle, Tuppurainen muistuttaa.

 - SDP esittää toimia, joilla kevennetään pienten yritysten verotaakkaa, helpotetaan niiden osallistumista julkisiin kilpailutuksiin ja parannetaan niiden asemaa.  Esitämme lisäksi keinoja kuluttajien ostovoiman parantamiseksi, sillä suomalaisten ostovoimaa tukemalla varmistetaan, että kotimaisille pienyrityksille riittää asiakkaita myös jatkossa.

 - Osa näistä toimista olisi mahdollista säätää eduskunnassa vielä tänä syksynä ja panna toimeen nopeasti. Pienten yritysten luottamus Orpon hallitukseen on laskenut selvästi viime kuukausina. Nyt on aika tehdä aidosti vaikuttavia toimia ja lähettää näille yrityksille selkeä viesti siitä, että Suomessa yrittäminen kannattaa jatkossakin, Tuppurainen päättää.

Lue lisää: SDP:n kymmenen keinoa pienten yritysten tilanteen helpottamiseksi

Yhteyshenkilöt

SDP

Siltasaarenkatu 18-20 C

00530 HELSINKI

09 478 988 (vaihde)

https://www.sdp.fi/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP

Kutsu medialle: SDP:n vaalivalvojaiset 13.4. klo 18.3027.3.2025 15:01:34 EET | Kutsu

Hyvä median edustaja, tervetuloa SDP:n kunta- ja aluevaalivalvojaisiin sunnuntaina 13.4. Hotelli NH Collection Helsinki Grand Hansaan (sisäänkäynti Kaivokatu 12, Helsinki). Ovet aukeavat klo 18.30. Paikalla vaalivalvojaisissa on SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman ja muuta puoluejohtoa, Helsingin pormestariehdokas Eveliina Heinäluoma sekä muita SDP:n ehdokkaita. Pyydämme ystävällisesti median edustajia ilmoittautumaan vaalivalvojaisiin tämän linkin kautta maanantaina 7.4. klo 12.00 mennessä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye