Skilla ry: Omalääkärimalli tarvitsee tukipalveluja - "Lääkäri ei saa hukkua hallintoon"
Omalääkärimalli tarvitsee onnistuakseen panostusta ammattimaisiin tukipalveluihin. Näin varmistetaan, että palvelu toimii ja lääkäri voi keskittyä potilastyöhön, muistuttaa Skilla ry ja esittää hankkeen seurantaryhmään hallinnon asiantuntijaa.
Skilla ry on Akavan Erityisalojen jäsenjärjestö ja edustaa tukipalveluiden asiantuntijoita ja assistentteja.

Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso (ps) kertoi tiedotustilaisuudessa 19.11., että keskustelua aiheuttanut ehdotus omalääkärimallista toteutuu jo tällä hallituskaudella.
– Omalääkärimalli voi tuoda selkeän parannuksen terveydenhuollon laatuun. Malli voi kuitenkin toimia tehokkaasti vain, jos panostetaan samanaikaisesti ja riittävästi tukipalveluihin, sanoo Skilla ry.
Tukipalveluilla viitataan työtehtäviin, jotka tukevat terveydenhuollon ydintoimintoja ja varmistavat, että terveydenhuollon päivittäiset toiminnot ja potilastyö sujuvat hallinnon puolesta ongelmitta, asiakaslähtöisesti ja tehokkaasti. Näitä työtehtäviä tekevät mm. terveydenhuollon sihteerit ja osastonsihteerit.
–Tukipalvelutehtävien ammattilaiset varmistavat, että lääkärit voivat keskittyä siihen mihin heidät on koulutettu, eli potilaiden hoitoon. Lääkärien ja hoitajien työaikaa kuluu jo tällä hetkellä aivan liikaa hallinnollisiin tehtäviin kuten tietojärjestelmiin, Skillan puheenjohtaja Elina Husa sanoo.
Husan mukaan omalääkärimallin tehokas toimeenpano tarkoittaa lisäinvestointeja tukipalveluihin säästöjen ja irtisanomisten sijaan.
– Kaikkien ammattiryhmien erikoisosaamista hyödyntämällä saadaan terveyspalveluihin lisää tuottavuutta, Husa painottaa.
Skilla peräänkuuluttaa omalääkärimalliin järkevää työnjakoa. Järjestö ehdottaa, että omalääkärimallissa jokaisella lääkärillä tai omatiimimallissa tiimillä olisi nimetty hallinnollinen avustajansa. Tämä olisi esimerkiksi terveydenhuollon sihteeri tai osastonsihteeri, joka hoitaisi lääkärin puolesta mm. tietojärjestelmiin, potilastietojen sujuvaan hallintaan ja potilasviestintään liittyviä tehtäviä.
– Ehdotettu työparimalli toisi lääkäreille tai tiimeille hallinnollista osaamista, joka täydentää lääkäreiden ja hoitajien kliinistä osaamista. Mallin selkeänä etuna on, että terveydenhuollon sihteereillä ja osastonsihteereillä on usein myös terveydenhuollon osaamista, esimerkiksi lähihoitajatutkinto, sanoo Skillan toiminnanjohtaja Elina Havu.
Seurantaryhmään tukipalveluosaamista
Ministeri Juuson mukaan omalääkäriohjelmalle perustetaan nyt virallinen seurantaryhmä, johon etsitään mahdollisimman korkean osaamisprofiilin omaavia henkilöitä.
Skillan mukaan yhtenä osaamisalueena tässä seurantaryhmässä tulee huomioida tukipalvelut ja hallinnollinen osaaminen.
Skillan toiminnanjohtajan Elina Havu muistuttaa, että tukipalveluiden ammattilaiset tuntevat hyvin terveydenhuollon hallinnolliset prosessit ja voivat auttaa kehittämään niitä niin, että ne tukevat lääkärien ja hoitajien työtä mahdollisimman tehokkaasti. Näin myös ministeri Juuson pian nimittämä seurantaryhmä saisi arvokasta näkemystä kehittämistyönsä tueksi.
– Lisäksi hallinnollinen ja prosessien osaaminen voi tuoda malliin kustannussäästöjä pitkällä aikavälillä, muistuttaa Havu.
Lisätiedot:
Elina Husa, puheenjohtaja, p. 0500 435 301, puheenjohtaja@skillary.fi
Elina Havu, toiminnanjohtaja, p. 040 718 5845, elina.havu@skillary.fi
Yhteyshenkilöt
Anna Joutsenniemi, viestintäpäällikkö, Akavan Erityisalat, puh. 040 525 8582
Elina Havu, SkillaToiminnanjohtaja
Puh:040 718 5845elina.havu@skillary.fiElina Husa, SkillaPuheenjohtaja
Puh:0500 435 301puheenjohtaja@skillary.fiTietoa julkaisijasta
Akavan Erityisalat on kulttuurin ja hallinnon sekä viestinnän, liike-elämän ja hyvinvoinnin aloilla asiantuntija- ja esihenkilötehtävissä toimivien ammattiliitto, johon kuuluu 20 jäsenyhdistystä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Akavan Erityisalat
Hyvä hallinto nähdään Suomen menestystekijänä – supistaminen jakaa mielipiteet19.3.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Suomi ei menesty ilman hyvää julkista hallintoa, arvioi valtaenemmistö (84 %) suomalaisista. Hallinnon supistamiselle löytyy kuitenkin yhtä paljon kannattajia kuin vastustajiakin. Julkiselta hallinnolta suomalaiset edellyttävät ennen kaikkea osaamista ja lainmukaisuutta. Kyselyn toteutti tammikuussa 2025 tutkimuslaitos Verian Akavan Erityisalojen toimeksiannosta.
Kysely: Nuorisopalveluihin on panostettava12.3.2025 10:59:45 EET | Tiedote
Nuorison syrjäytymistä on ehkäistävä panostamalla nuorisopalveluihin. Lähes yhdeksän kymmenestä suomalaisesta on tätä mieltä. Mielipiteen vahvuus vaihtelee puoluekannan mukaan. Kyselyn toteutti tammikuussa tutkimuslaitos Verian Akavan Erityisalojen toimeksiannosta.
Akavan Erityisalat: Palkkatasa-arvoa kannattaa enemmistö suomalaisista5.3.2025 10:00:33 EET | Tiedote
Sukupuolten välistä palkkaeroa pitää saada kavennettua Suomessa. Jopa 78 prosenttia kansalaisista on tätä mieltä. Palkkatasa-arvoa koskevat näkemykset ovat voimistuneet kolmen vuoden takaisesta. Naiset ovat vahvemmin tasa-arvon kannalla kuin miehet. Myös puoluekanta jakaa jonkin verran käsityksiä. Verianin kysely toteutettiin tammikuussa 2025 Akavan Erityisalojen toimeksiannosta.
Akavan Erityisalat: Sivistysvirastojen jättiuudistukseen jäämässä valuvikoja11.2.2025 08:01:42 EET | Tiedote
Museovirasto, Kansallisarkisto, Taiteen edistämiskeskus…Suomen sivistyshallintoa aiotaan nyt myllätä uusiksi. – Vuoden 2026 alkuun kaavailtu virastouudistus luottaa liikaa keskittämisen voimaan. Mistä syntyvät tavoitellut säästöt, selkeys ja vaikuttavuus, kysyy Akavan Erityisalat, joka edustaa suurta osaa hallinnonalan akavalaisista.
Akavan Erityisalat ei hyväksy työtaisteluoikeuteen suunniteltuja heikennyksiä9.1.2025 08:01:21 EET | Tiedote
Suojelutyöhön esitetyillä muutoksilla rajattaisiin edelleen lakko-oikeutta. Akavan Erityisalat vastustaa jyrkästi maan hallituksen suojelutyötä koskevaa lakiesitystä, joka suosii työnantajapuolta yksipuolisesti ja polkee perusoikeuksia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme