Commu

”Tämä oli päivän ainoa lämmin ateriani” - #1000tekoa toi konkreettista apua tuhannelle Helsingissä

Jaa

Marraskuun viimeisenä päivänä Helsingin Kauppakeskus Redi täyttyi hyvistä teoista, kun #1000tekoa -tapahtuma toi yhteen yli 1000 vierailijaa eri elämäntilanteista. Tapahtumassa jaettiin konkreettista apua ja kannustettiin ihmisiä hyviin tekoihin. Päivän aikana apua tarvitseville jaettiin 1000 ruokakassia ja tarjottiin 500 maksutonta lämmintä lounasta. Tunnelmaa kohottivat yhdistysten tuoma arjen tuki sekä vapaaehtoisten järjestämät suunnatut aktiviteetit, kuten kasvomaalaus ja pikakampaukset.

#1000tekoa -tapahtumassa jaettiin 1000 kassillista ruokaa ja 500 maksutonta lounasta apua tarvitseville Helsingissä. Kuvassa Siemens Osakeyhtiön auttaja.
#1000tekoa -tapahtumassa jaettiin 1000 kassillista ruokaa ja 500 maksutonta lounasta apua tarvitseville Helsingissä. Kuvassa Siemens Osakeyhtiön auttaja. Jouni Kuru, Brave Teddy

Tapahtuman keskeinen tavoite oli tehdä hyvät teot näkyväksi ja herättää ihmiset pohtimaan, miten pienillä teoilla voi tehdä ison vaikutuksen. Samalla tarjottiin konkreettista apua sitä tarvitseville.

Monet tapahtuman osallistujista korostivat, miten suuri merkitys lämpimällä vastaanotolla ja yhteisöllisellä ilmapiirillä oli. Helsinkiläinen eläkeläinen Maija saapui tapahtumaan ystävänsä kanssa.

"Oli kiva tuntea olonsa tervetulleeksi. Kiitos, tällaista me kaipaamme lisää. Ihana kun olitte huomioineet vierailijat vauvasta vaariin. Lasten iloa pikakampauksista ja kasvomaalauksista oli ihana seurata. Kiitos yhteisestä mahdollisuudesta toisten kanssa ruokailuun. Kassiin ruokaa kotiin viemisiksi hyvän iloisen mielen kera."

Tapahtumaan saapui niin ukrainalaisia perheitä, asunnottomia kuin yksinhuoltajia. Eräs yksinhuoltajaäiti kuvasi päivän olevan enemmän kuin vain avun vastaanottamista.

"Tulin hakemaan ruokakassia, mutta jäimmekin lasten kanssa viihtymään koko päiväksi. Kiitos, kun olitte huomioineet lapset. Sain apua vapaaehtoisilta, oli ihana istua alas hetkeksi syömään rauhassa – se on perheelliselle arjen ilon ja rauhoittumisen hetki."

Asunnoton, nimettömänä palautteensa antanut mieshenkilö puolestaan jakoi koskettavan kiitoksensa.

"Olo oli tervetullut. Tämä oli minun päiväni ainoa lämmin ateria. Olen kiitollinen, että sain syödä lämpimässä paikassa, hyvässä tunnelmassa, missä kukaan ei arvioinut tai tuominnut minua."

Suomen suurin auttamisen kiertue tuo ruoka-apua, yhteisöllisyyttä ja auttamisen voimaa eri paikkakunnille

Alunperin #1000tekoa -tapahtumakonsepti syntyi vuonna 2022 ja lähti liikkeelle Helsingin Kaapelitehtaalta. Tänä vuonna kiertue vieraili toukokuussa Tampere-talossa ja elokuussa Turun Logomossa. Tapahtuman onnistumisen mahdollistivat yhteistyökumppanit ja vapaaehtoiset, jotka yhdistivät voimansa hyvien tekojen puolesta. Siemens Osakeyhtiö ja Hannes Snellman olivat mukana auttamisen kiertueen pääyhteistyökumppaneina, ja heidän panoksensa näkyi kaikessa järjestelyistä käytännön toteutukseen.

“Meille Hannes Snellmanilla on tärkeää olla mukana tukemassa yhteisöjä ja edistämässä sosiaalista vastuuta. Suomen suurin auttamisen kiertue on ollut upea tilaisuus yhdistää voimamme muiden yhteistyökumppaneiden ja vapaaehtoisten kanssa, ja tuoda konkreettista apua ja iloa eri paikkakunnille. Yhdessä voimme vaikuttaa ja vastata yhteiskuntamme haasteisiin, kuten esimerkiksi eriarvoisuuteen, samalla kun edistämme ihmisoikeuksia, osallisuutta ja yhteisöllisyyttä. Yhteistyö Commun kanssa on antanut myös työntekijöillemme mahdollisuuden osallistua konkreettisesti auttamistyöhön ja olla mukana vaikuttamassa”, sanoo Hannes Snellmanin communications & sustainabililty manager Heidi Heinänen.

“Elämme aikaa, jossa yhteistyön merkitys korostuu. Käsillä on ilmastokriisin kaltaisia ongelmia, joita kukaan toimija ei pysty ratkaisemaan yksin. Siemens on toiminut Suomessa kohta 170 vuotta ja haluamme olla rakentamassa suomalaisen yhteiskunnan hyvinvointia myös seuraavat 170 vuotta. Osallistumalla Suomen suurimpaan auttamisen tapahtumaan yhdessä muiden toimijoiden kanssa pystymme tarjoamaan ruoka-apua 3000 taloudelle. On hienoa päästä tekemään yhdessä jotain näin merkityksellistä ja nähdä avun menevän perille”, kertoo Siemens Osakeyhtiön kestävän kehityksen johtaja Lars Maura.

#1000tekoa-tapahtuman järjestäjänä toimivan Commun perustanut Karoliina Kauhanen haluaa muistuttaa, että jokainen hyvä teko on arvokas. Arjen pienet eleet, kuten avun tarjoaminen, hymy tai ajan antaminen, luovat positiivista muutosta yhteisöihin. Vaikka tapahtumapäivä on ohi, sen vaikutukset ja viesti elävät pitkään.

"Commussa näemme, kuinka inflaation ja yhteiskunnallisten muutosten myötä avun tarvitsijoiden määrä on kasvanut. Samalla monilla on häpeää tai vaikeuksia pyytää apua", Kauhanen kertoo. “#1000tekoa tarjoaa turvallisen paikan, jossa jokainen voi kokea yhteisöllisyyden voiman. Palautteista näkee että onnistuimme tuomaan jälleen konkreettista apua tuhanteen kotitalouteen. Erityisesti olen iloinen että tavoitimme niin monta ukrainalaista ja vieraskielistä perhettä.”

Lämpimät kiitokset kaikille osallistujille, vapaaehtoisille ja yhteistyökumppaneille

Suomen suurimman tapahtumakiertueen pääyhteistyökumppaneina vuonna 2024 toimivat asianajotoimisto Hannes Snellman ja Siemens Osakeyhtiö.

Paikallisina kumppaneina auttoivat Atea&Dell, Haloo Helsinki! Kauppakeskus Redi, Kristian Karnell ja Stadin Ammattiopisto.

Ruokaa ja tarvikkeita olivat lahjoittaneet Arla, Leipomo Rosten, Jalotofu, Pirkka, Oatly, Raisio, Elovena ja Ikea. 

Tapahtumaan tukea ja apua arkeen toivat Sininauhasäätiö. Betesda-säätiö, Eläkeliitto, Suomen Klubitalot ry ja Kirkko Helsingissä. 

Lisäksi mukana hyviä tekoja tekemässä olivat Viestipaino Oy, Content Corner, Brave Teddy, Printworks, 24Rent, Roudaamo, VF yhtiöt, Herkkutori, Polar Spring, Tampereen Leimasintehdas ja Rax.

#1000tekoa jatkuu vuonna 2025.

Tee nyt yksi hyvä teko - lataa Commu ja anna ja pyydä apua lähialueellasi!

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Jouni Kuru, Brave Teddy.
Lataa
Jouni Kuru, Brave Teddy.
Lataa
Jouni Kuru, Brave Teddy.
Lataa
Jouni Kuru, Brave Teddy.
Lataa
Jouni Kuru, Brave Teddy.
Lataa
Jouni Kuru, Brave Teddy.
Lataa
Jouni Kuru, Brave Teddy.
Lataa
Jouni Kuru, Brave Teddy.
Lataa
Jouni Kuru, Brave Teddy.
Lataa
Jouni Kuru, Brave Teddy.
Lataa
Jouni Kuru, Brave Teddy.
Lataa
Jouni Kuru, Brave Teddy.
Lataa
Jouni Kuru, Brave Teddy.
Lataa
Jouni Kuru, Brave Teddy.
Lataa
Jouni Kuru, Brave Teddy.
Lataa
Jouni Kuru, Brave Teddy.
Lataa

Linkit

Tee hyvä teko - lataa Commu nyt!

Commu on auttamisen sovellus, jossa voi pyytää ja antaa apua. Commussa yksityishenkilöt, yhdistykset ja yritykset kohtaavat toisensa auttamisen, talkoilun ja vapaaehtoistyön merkeissä. Commuun on jo rekisteröitynyt lähes 100,000 käyttäjää ympäri Suomen. Commu tarjoaa yrityksille helpon tavan tehdä vapaaehtoistoimintaa ja osallistaa henkilöstöä hyviin tekoihin, sekä yhdistyksille tavan löytää vapaaehtoisia ja hallinnoida vapaaehtoistoimintaa. Kunnille Commu tarjoaa valmiin naapuriapualustan, jossa asukkaat voivat pyytää ja antaa apua, lisäten yhteisöllisyyttä ja vähentäen yksinäisyyttä. Lataa Commu nyt!

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Commu

Maailma tarvitsee enemmän hyviä tekoja – suomalainen sovellus tuo talkookulttuuria Portugaliin25.3.2025 08:30:00 EET | Tiedote

Suomalainen Commu -sovellus on aloittanut merkittävän yhteistyön Lissabonin kaupungin ja Unicorn Factory Lisboa -innovaatiokeskuksen kanssa. Kumppanuuden tavoitteena on vahvistaa yhteisöllisyyttä, edistää maahanmuuttajien kotoutumista ja tarjota ratkaisuja yksinäisyyden haasteisiin Portugalin pääkaupungissa. Sovellus perustuu suomalaiseen talkookulttuuriin, jossa ihmiset auttavat toisiaan ilman rahallista korvausta, puhtaasti yhteisön hyväksi. Yhteistyö korostaa Suomen ja Portugalin välistä yhteistyötä sosiaalisten innovaatioiden saralla ja toimii esimerkkinä siitä, miten digitaaliset ratkaisut voivat edistää inhimillisempää yhteiskuntaa.

The World Needs More Good Deeds – App from Finland makes asking for help and giving help easier in Portugal25.3.2025 08:30:00 EET | Press release

Finnish Commu App has collaborated with the City of Lisbon and the innovation platform Unicorn Factory Lisboa, through the social innovation competition “Lisboa Innovation for All”, which aims to discover and support innovative and impactful solutions that can be applied to the city of Lisbon. As finalists of the “Integration of Migrants” category of the competition, Commu’s main focus is to strengthen community spirit, promote immigrant integration, and provide solutions to the challenges of loneliness in Portugal’s capital. The app is based on the Finnish “talkoot” culture, where people help each other without monetary compensation, purely for the benefit of the community. This partnership highlights cooperation between Finland and Portugal in the field of social innovation and serves as an example of how digital solutions can contribute to a more humane society.

Naapuriapua napin painalluksella Hausjärvellä – Commu -sovellus tuo avun ja yhteisöllisyyden lähelle11.3.2025 08:15:00 EET | Tiedote

Hausjärven kunta on aloittanut yhteistyön kotimaisen Commu -sovelluksen kanssa vahvistaakseen arjen yhteisöllisyyttä ja tarjotakseen kuntalaisille helpon tavan pyytää ja antaa apua. Sovelluksen avulla hausjärveläiset voivat pyytää apua esimerkiksi kimppakyyteihin, lastenhoitoon, pihatalkoisiin tai ruoka-apuun. Samalla se tarjoaa mahdollisuuden paikallisille yhdistyksille ilmoittaa toiminnastaan ja tapahtumistaan.

Suomalainen Commu -sovellus palkittiin Pohjoismaiden parhaana kestävän kehityksen innovaationa kaupungeille7.3.2025 07:50:00 EET | Tiedote

Suomalainen Commu -sovellus on voittanut arvostetun Nordic PropTech Awardsin parhaana kestävän kehityksen innovaationa kaupungeille. Palkinto myönnettiin sovelluksen merkittävästä panoksesta kestävien kaupunkien, siviiliauttamisen ja naapuriyhteisöllisyyden edistämisessä. Commu on sovellus, joka yhdistää avun tarvitsijat ja auttajat paikallisesti. Sen avulla käyttäjät voivat helposti pyytää ja tarjota apua arjen tilanteissa, mikä vahvistaa yhteisöllisyyttä ja edistää kestävää elämäntapaa.

Commu App is the Best Sustainable Innovation for Cities in the Nordics!7.3.2025 07:50:00 EET | Press release

Commu App has won the prestigious Nordic PropTech Awards for being the best sustainable innovation for cities. The award was granted in recognition of Commu’s significant contribution to the promotion of sustainable cities, civic assistance, and neighborhood communities. Commu is an app that connects people in need of help with those willing to assist them locally. With the app, users can easily request and offer help in everyday situations, strengthening community bonds and promoting a sustainable way of life.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye