Autokaupassa yllätysvahva syksy - yksityishenkilöiden välinen autokauppa on ollut poikkeuksellisen vilkasta loka-marraskuussa
Nettiauton kautta ilmoitettuja autoja myytiin yksityisten henkilöiden välillä vuoden 2024 lokakuussa 17 % ja marraskuussa 22 % enemmän kuin viime vuonna samaan aikaan.

Nettiauto on Suomen suurin autojen osto- ja myyntisivusto, jolla vierailee noin miljoona kävijää viikoittain. Yksityisten myyjien Nettiautossa ilmoittamia autoja myytiin lokakuussa yhteensä hieman yli 24 600 ja marraskuussa reilut 21 000.
Lokakuun kauppamäärä ylitti jopa elokuun. Tyypillisesti elokuu on autokaupan vilkkain kuukausi ja tahti hiipuu loppuvuoteen. Tänä vuonna lokakuu oli polttomoottori-, hybridi- ja täyssähköautojen myynnissä yksityishenkilöiden välillä koko vuoden kovin kuukausi.
Marraskuussa myyntimäärä lähti laskuun, mutta oli merkittävästi enemmän kuin viime vuonna samaan aikaan. Autot ovat myös menneet keskimäärin nopeammin kaupaksi viime vuoden loppuvuoteen verrattuna.
Syksyn poikkeuksellinen tilanne voi olla useamman tekijän summa.
“Korot ovat laskeneet ja parantunut luottamus talouteen voi saada ihmisiä nyt kaupoille. Uusien autojen kauppa yskii, eli auton hankkijat selvästi suosivat käytettyä”, kommentoi Nettiauton liiketoimintapäällikkö Erno Kalalahti.
Voit tarkastella tämän vuoden autokaupan kehitystä yksityishenkilöiden välillä liitteenä olevasta kuvasta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Erno KalalahtiLiiketoimintapäällikköAlma Ajo
Puh:+358 40 840 0723erno.kalalahti@almamedia.fiKuvat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Alma Vertailupalvelut
Nämä olivat helmikuun myydyimmät käytetyt autot3.3.2025 10:43:23 EET | Tiedote
Nettiauton tilastoista näkyy, että vaihtoautokauppa on käynyt alkuvuoden ajan pirteänä.
Vaihtoautokauppa kasvoi tammikuussa – erityisesti edulliset autot myyvät todella hyvin11.2.2025 09:11:00 EET | Tiedote
Nettiauton tammikuun tilastoissa näkyy iso kasvu erityisesti alle 20 000 euron hintaisissa, yksityishenkilöiden myymissä autoissa.
Kilpailutuspalvelu Baana tarjoaa uuden tavan käytettyjen moottoripyörien ja mopojen myyntiin30.1.2025 10:21:44 EET | Tiedote
Kotimainen, vuonna 2023 perustettu Baana laajentaa autojen lisäksi motokauppaan.
Näitä automerkkejä autoliikkeet huusivat eniten vuonna 202423.1.2025 07:44:00 EET | Tiedote
Auton myynnin kilpailutuspalvelu Baana selvitti vuoden 2024 huudetuimmat automerkit ja niiden keskimääräiset tarjousmäärät. Koko listan löydät osoitteesta: Näitä automerkkejä autoliikkeet huusivat eniten vuonna 2024 - Baana
Selvitys: Nämä olivat vuoden 2024 suosituimmat remontit – putkiremonttien hinta laski lähes 70 prosenttia15.1.2025 09:12:00 EET | Tiedote
Remonttien kilpailutuspalvelu Urakkamaailma selvitti vuoden 2024 suosituimmat remontit sekä remonttien hinnat ja hintakehityksen. Urakkamaailman kautta kilpailutettiin vuonna 2024 yli 32 000 remonttia. Selvitys kokonaisuudessaan löytyy täältä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme