S-market Jomala betjänar dygnet runt inför jul
S-market Jomala kommer att ha öppet dygnet runt dagarna före jul. Butiken öppnar på fredag 20.12. kl. 6.00 och är öppen ända till julafton kl. 16.00.
– Helgen inför jul är den absolut brådaste tiden hos oss, och vi har personal på plats också på nätterna för att fylla på hyllorna. Därför bestämde vi oss för att prova på dygnet runt-öppet och ge våra kunder möjlighet att handla när det passar dem bäst, berättar distriktschef Annina Kallinen.
Det är första gången som S-market Jomala har dygnet runt-öppet, men modellen har testats i några av Varuboden-Oslas butiker på fastlandet tidigare.
– Någon stor rusning har det inte varit under nätterna, utan det handlar mer om att ge möjlighet att handla sin julmat i lugn och ro. Det finns också personer som av hälsoskäl besöker butiken under lugnare tider, så det här är också en möjlighet för dem, säger Annina Kallinen.
– Vi har redan nu öppet sent på kvällen i Jomala, och det får vi positiv respons på av personer med skiftjobb. Långa öppettider är vårt sätt att erbjuda en guldkant på vardagen för våra kunder.
S-market Jomalas personal försöker också på andra sätt underlätta kundernas vardag. Hyllorna fylls på flera gånger under dagen för att säkerställa god tillgång oberoende när kunden handlar. Dessutom erbjuder Smaktorget vid S-market Jomala en färdigt hopplockad julkorg för dem som vill få saker riktigt enkelt skötta. Korgarna görs enligt förhandsbeställning och för minst två personer. Ytterligare info om korgarna får man i butiken.
Kontakter
Annina KallinenDistriktschefVaruboden på Åland
Tel:010 762 6368annina.kallinen@sok.fiFölj Osuuskauppa Varuboden-Osla Handelslag
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Osuuskauppa Varuboden-Osla Handelslag
Förnyelsen av Prismacentret i Kyrkslätt framskrider enligt tidtabell21.3.2025 14:25:20 EET | Pressmeddelande
Ingången från nedre gården flyttas till en ny plats på måndag 24.3.
Kirkkonummen Prismakeskuksen laajennus etenee aikataulussa21.3.2025 14:25:20 EET | Tiedote
Alapihan sisäänkäynti siirretään uuteen paikkaan maanantaina 24.3.
Varuboden-Osla utökar nätverk av robotleveranser17.3.2025 14:04:59 EET | Pressmeddelande
Handelslaget Varuboden-Osla utökar sitt nätverk av robotleveranser till inte mindre än sex butiker i Hangö, Ekenäs, Sjundeå, Kyrkslätt och Lovisa under våren. Robotarna levereras av S-gruppens samarbetspartner Starship Technologies, som är världens ledande utvecklare och tillverkare av autonoma transportrobotar.
Varuboden-Osla laajentaa robokuljetusten verkostoa17.3.2025 14:04:59 EET | Tiedote
Osuuskauppa Varuboden-Osla laajentaa robokuljetusten verkostoa kevään aikana peräti kuuteen myymälään Hangossa, Tammisaaressa, Siuntiossa, Kirkkonummella ja Loviisassa. Robotit toimittaa S-ryhmän yhteistyökumppani Starship Technologies, joka on maailman johtava autonomisten kuljetusrobottien kehittäjä ja valmistaja.
Renoveringen av Rosso Borgå börjar på onsdag – förnyad restaurang öppnar i början april11.3.2025 06:30:00 EET | Pressmeddelande
Rosso Borgå har stängt för renovering i några veckor. Restaurangen är öppen som normalt ännu i dag, tisdagen den 11 mars.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum