Hämeen kauppakamarille vahva edustus Keskuskauppakamariin
Hämeen kauppakamarin alueelta on valittu Versowood Oy:n toimitusjohtaja Ville Kopra jatkamaan Keskuskauppakamarin ja Kansainvälisen kauppakamarin ICC Suomen osasto ry:n hallituksen jäsenenä vuonna 2025. Lisäksi Wiitta Oy:n toimitusjohtaja Wille Viittanen valittiin uutena vahvistuksena Keskuskauppakamarin Elinkeino- ja ilmastovaliokunnan jäseneksi. Viittanen on toiminut myös Hämeen kauppakamarin Teollisuusvaliokunnan puheenjohtajana usean vuoden ajan. Valinnat hyväksyttiin Keskuskauppakamarin ja Kansainvälisen kauppakamarin ICC Suomen valtuuskuntien syyskokouksessa 13.12.2024 Helsingissä.

Versowoodin päätoimipaikka on Vierumäellä ja se on Suomen suurin yksityinen sahatavaran tuottaja ja jalostaja. Versowood on myös yksi maamme merkittävimmistä puualan vientiyrityksistä. Wiitta on Heinolassa toimiva muovialan edelläkävijä, joka tunnetaan monipuolisena muovikomponenttien sopimusvalmistajana, maailmanluokan putkiyhteiden tuottajana ja suomalaisten talvilelujen valmistajana.
”Olemme iloisia, että Hämeen kauppakamarin alueelta on vahva edustus Keskuskauppakamarin ja Kansainvälisen kauppakamarin ICC Suomen vaikuttamistyössä. Kauppakamarimme jäsenillä on monipuolista toimialaosaamista ja vahvaa alueellista näkemystä, jota voidaan hyödyntää kansallisella ja kansainvälisellä tasolla”, korostaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.
Keskuskauppakamarin hallituksen tehtävät ovat keskeisiä organisaation johtamisen ja strategisen suunnan määrittelyn kannalta. Hallituksen rooli on valvoa, ohjata ja tukea Keskuskauppakamarin toimintaa siten, että se toteuttaa tavoitteensa ja palvelee elinkeinoelämää tehokkaasti.
Keskuskauppakamarin valiokunnissa vaikutetaan lainsäädäntöön kansallisella tasolla ja tehdään elinkeinoelämälle tärkeitä aloitteita sekä päätöksiä. Valiokuntien jäsenet ovat kauppakamarien jäsenyritysten edustajia. ”Esimerkiksi elinkeino- ja ilmastoasiat ovat erittäin tärkeitä vaikuttamiskohteitamme, jotka parantavat alueemme yritysten kilpailukykyä sekä koko alueemme elinvoimaa”, Vanhala toteaa.
Keskuskauppakamari toimii kauppakamarilain mukaisesti kauppakamarien yhteiselimenä. Toimintaa säätelee kauppakamarilaki. Kauppakamari on Keskuskauppakamarin jäsenyhteisö, jonka toiminta-alueena on Keskuskauppakamarin sille vahvistama alue. Kauppakamari kehittää toiminta-alueensa elinkeinoelämän toimintaedellytyksiä sekä hoitaa sille säädettyjä ja määrättyjä julkisia tehtäviä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anne VanhalaToimitusjohtaja
Puh:050 339 1625anne.vanhala@hamechamber.fiHämeen kauppakamari
Hämeen kauppakamarin tehtävänä on edistää yritysten toimintaedellytyksiä ja vaikuttaa yhteiskunnalliseen päätöksentekoon yritysten kilpailukyvyn turvaamiseksi. Lisäksi Hämeen kauppakamari edistää alueensa yritysten verkostoitumista ja yhteistyötä sekä tarjoaa jäsenilleen tietoa, palveluja ja kontakteja. Hämeen kauppakamarin toiminta-alueeseen kuuluvat Päijät-Hämeen maakunta, Kuhmoinen sekä Kanta-Hämeen maakunnasta Hämeenlinnan ja Forssan seutukunnat.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hämeen kauppakamari
Hämeen kauppakamari valitsee Vuoden jäsenyrityksen ja Vuoden kauppakamarilaisen – ehdota palkinnon saajaa jo nyt!10.4.2025 10:51:19 EEST | Tiedote
Hämeen kauppakamari juhlii tänä vuonna 85-vuotista taivaltaan erillisissä tilaisuuksissa Hämeenlinnassa, Forssassa ja Lahdessa. Juhlavuoden kunniaksi kauppakamarin hallitus on päättänyt valita Vuoden jäsenyrityksen sekä Vuoden kauppakamarilaisen ehdotusten pohjalta. ”Hallituksemme on hyväksynyt kriteerit, joilla valinnat tehdään. Valitsemalla Vuoden jäsenyrityksen ja kauppakamarilaisen teemme näkyväksi jäsenyritystemme toimintaa ja nostamme esiin aktiivisia kauppakamarilaisia”, kertoo Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.
HHJ-tutkinnon suorittaneet vahvistavat yritysten hallitustyöskentelyä8.4.2025 11:40:35 EEST | Tiedote
Hallitustyöskentelyn osaamista mittaava Hyväksytty hallituksen jäsen HHJ-tutkinto järjestettiin maaliskuussa. Tällä kertaa Hämeen kauppakamarin alueelta HHJ-kurssin käyneistä 25 henkilöä suoritti tutkinnon hyväksytysti. Kauppakamari onnittelee tutkinnon suorittaneita. ”Hienoa, että saimme uusia hallitusammattilaisia vahvistamaan eri organisaatioiden hallitustyöskentelyä. HHJ-kurssin ja -tutkinnon suorittaneet pystyvät kehittämään hallitustoimintaa hyvinkin konkreettisin keinoin”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.
Hämeen kauppakamari: Elinvoimaisen kunnan edellytyksinä ovat toimivat liikenneyhteydet ja työssäkäyntialueiden saavutettavuus8.4.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Kunnissa päätetään monista yritysten toimintaa ja alueen elinvoimaa mahdollistavista asioista, kuten esimerkiksi paikallisesta liikenneinfrasta. Saavutettavuus on kasvavan, elinvoimaisen ja kilpailukykyisen kunnan edellytys. ”Hämeessä alueen saavutettavuuden osalta nousee esiin kolme keskeistä tavoitetta elinkeinoelämän näkökulmasta. Ensimmäinen on poikittaisten liikenneyhteyksien parantaminen, toinen on junayhteyksien kehittäminen ja kolmas on työssäkäyntialueiden nykyistä parempi saavutettavuus erityisesti alueemme teollisuusyritysten näkökulmasta”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.
Hämeen kauppakamari: Laatua ja tehokkuutta julkisen ja yksityisen sektorin dynaamisella yhteistyöllä4.4.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Aluevaaleissa valitaan päättäjät aluevaltuustoihin, jotka vastaavat hyvinvointialueiden sosiaali- ja terveyspalveluiden sekä pelastustoimen järjestämisestä. ”Hyvinvointialue järjestää palvelut, mutta tuottajaksi on valittava kustannustehokkain taho. Kustannusten kasvun hillitsemiseksi palveluiden tuottamiseen on hyvä etsiä uudenlaisia, innovatiivisia ratkaisuja yhdessä yritysten kanssa”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.
Hämeen kauppakamari: Kunnat tarvitsevat yrityksiä, investointeja ja talouskasvua2.4.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Tarvitsemme yrityksiä, investointeja ja talouskasvua hyvinvointiyhteiskunnan ylläpitämiseksi. Terveydenhoitoon, koulutukseen ja liikenneinfraan muun ohella tarvitaan veroeuroja elintärkeiden palveluiden ylläpitämiseksi. ”Yritystoiminnalla ja talouskasvulla varmistetaan julkisten palveluiden saatavuus ja parannetaan julkisen talouden kestävyyttä. Talouskasvu on julkiselle taloudelle elinehto”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme