Kangasalan kesäteatteri tavoittelee uutta kävijäennätystä
Viime kesänä ennätysyleisöjä houkutelleessa Kangasalan kesäteatterissa nähdään ensi kesänä tv:stä tuttuja näyttelijöitä sekä suosittuja musikaaleja. Vuonna 2024 Kangasalan kesäteatteri houkutteli yli 15 000 kävijää, ja tänä vuonna esitysten uskotaan houkuttelevan entistä laajemmin yleisöä.

Upean vastaanoton viime kesänä saanut Vaimoni Maurice saa kaivattua jatkoa tutulta näyttelijäkaartilta. Kesällä 2025 nähdään todellinen menestysfarssi, Marc Camolettin Ranskalainen pyjama. Vuonna 1985 Pariisissa ensi-iltansa saanut Ranskalainen pyjama on farssien aatelia, täynnä vauhtia, yllättäviä käänteitä ja riemastuttavia väärinkäsityksiä!
Bernardin ovela suunnitelma viettää romanttinen viikonloppu rakastajattarensa kanssa, saa odottamattoman käänteen, kun Bernardin vaimo Jacqueline päättääkin jäädä kotiin ja aviomiehen alibi alkaakin rakoilla. Valkoiset valheet ja kohtalokas kotiapulainen sotkevat kaikki suunnitelmat tavalla, joka saa sekä katsojien, että näyttelijöiden päät pyörälle. Rooleissa nähdään tälläkin kertaa tv:stä tutut näyttelijät: Sami Uotila, Sampsa Tuomala, Monika Lindeman, Inna Tähkänen, Irina Isberg, Axel Milliam. Näytelmän on ohjannut Esko Kovero. Ranskalainen pyjama -näytelmän tuotannosta vastaa Tapahtuma Taika Oy.
Suomen Musiikkiteatteri tuo Kangasalan kesäteatteriin kaksi musikaalia
Pääteoksena nähdään Ihan Tuuliajolla -musikaali. Musikaali kertoo kaikkien aikojen rock-risteilystä. Tuuliajolla -kiertue oli joukko rock-konsertteja Saimaan rantakaupungeissa, kun yhtyeet purjehtivat Heinävesi-nimisellä sisävesilaivalla kaupungista toiseen. Nyt aiheesta tehty musikaali nähdään siihen sopivassa järvimaisemassa.
Hulvaton laivamatka tehdään Suomen suvessa yhden viikon aikana. Einon juppimainen elämä ja arvomaailma mullistuvat laivamatkalla täydellisesti, eikä vähiten ihastuttavan laivaemännän ansiosta. Mitä Eino ajattelee kohdatessaan Andy McCoyn, Armi Aavikon ja Dannyn? Musikaalissa kuullaan supersuosittujen Juicen, Hassisen Koneen ja Eppu Normaalin hittejä 80-luvun alusta.
Toisena kesän musikaalina nähdään suuren suosion saanut Kirka-musikaali Hetki Lyö, jonka pääosassa loistaa Ilari Hämäläinen. Musikaali on matka Kirkan vanavedessä 60-luvulta lähtien aina 2000-luvulle asti. Kirkan ohella tavataan suomalaisen kevyen musiikin merkkihenkilöitä kuten Sammy, Muska, Danny, Katri Helena, Kassu Halonen, Hector ja Pave Maijanen.
Kangasalan kesäteatteria on viime vuosien aikana uudistettu, ja sekä katsomo että näyttämö ovat katettuja.
”Kangasalan kesäteatteri sijaitsee upealla paikalla järvimaisemassa, ja ohjelmisto on todella monipuolinen. Kiinnostus teatteri- ja tapahtumatoimijoilla on ollut kasvavaa, ja ohjelmisto saattaa tästä vielä lisääntyäkin. Odotamme ennätysvilkasta kesää myös tänä vuonna”, kertoo Kangasalan kaupungin kulttuurituottaja Leo Van Aerschot.
Kesäteatterilla on myös suuri merkitys alueen matkailulle. ”Viime vuonna ryhmämyynti ylitti kaikki odotukset. Mobilian alueen toimijoiden yhteistyönä kesäteatterin tarjonnan ympärille on syntynyt myös uusia tuotteita ja palveluita”, Visit Kangasalan matkailuasiantuntija Maria Eskelinen iloitsee.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Leo Von Aerschot, Kulttuurituottaja, Kangasalan kaupunki,
040 610 9492, leo.van.aerschot@kangasala.fi
Maria Eskelinen, matkailuasiantuntija, Visit Kangasala,
041 3147221, maria.eskelinen@visitkangasala.fi
Kuvat
Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kangasalan kaupunki
Kangasalan kaupunki luovuttaa Lemetyn alueelta 27 tonttia toukokuun tonttihakuun30.4.2025 13:30:49 EEST | Tiedote
Lemetyn alueelta tulee tarjolle yhteensä 27 AO-tonttia kevään tonttihakuun, joka järjestetään 5.-21.5.2025. Tontit sijoittuvat Satulankaaren, Ravikujan ja Laukkakujan varrelle. Tontit soveltuvat omakotitalojen rakentamiseen, ja niiden pinta-alat vaihtelevat 528–631 m². Rakennusoikeudet ovat 120 + 30t – 180 + 30t k-m². Alueen infrastruktuuria rakennetaan parhaillaan, ja tonteille pääsee rakentamaan, kun se on valmistunut.Havainnekuva Lemetyn alueesta. Spiral One Oy Osa tonteista on ostettavissa heti tai kolmen vuoden kuluessa maanvuokrasopimuksen alkamisajankohdasta laskettuna. Tontin hinta määräytyy rakennusoikeuden perusteella (340 €/kem²), ja vuosivuokra on 5 % tontin rakennusoikeuden arvosta. Tonttien vuokra-aika on 50 vuotta, ja tonttien vuokrat on sidottu elinkustannusindeksiin. Tontteja ei varata tai luovuteta Kangasalan kaupungilta/kunnalta kymmenen viime vuoden kuluessa asemakaavatontin saaneille. Ehto ei koske jatkuvasta hausta saatuja tontteja. Hakijan tulee olla yksi tai use
Kangasalan osallistuvan budjetoinnin äänestystulokset30.4.2025 10:34:55 EEST | Tiedote
Osallistuvan budjetoinnin ideahaku järjestettiin 3.–16.2. Ideoiden äänestys tapahtui 1–15.4. välisenä aikana.
Vuoden Ympäristöteko -palkinto 2024 myönnettiin luonnon monimuotoisuuden edistämisestä29.4.2025 17:31:05 EEST | Tiedote
Kangasalan kaupungin Vuoden Ympäristöteko -palkinnon 2024 saajaksi on valittu Sauli Brander. Valintapäätös hyvien ehdotuksien joukosta oli tänä vuonna haastavaa. Palkintotyöryhmä päätyikin siihen, että palkinnon saajan valitsemisen lisäksi myönnettiin myös erityinen kunniamaininta ympäristön hyväksi tehdystä työstä.
Hyönteishotellit ovat ilmestyneet Kangasalle pörriäisten avuksi25.4.2025 16:00:22 EEST | Tiedote
Kangasala osallistuu pölyttäjien ja muiden hyötyhyönteisten auttamiseen lisäämällä hotelleja pörriäisille puistoihin. Hyönteishotellit tarjoavat pesintätiloja ja turvallisia talvehtimismahdollisuuksia hyötyhyönteisille. Ensimmäiset hyönteishotellit on asennettu Ranta-Koiviston ja Kuohunlahden puistoihin.
Kaarinanpolun pitkospuiden kunnostushanke sai valtionavustusta23.4.2025 13:01:26 EEST | Tiedote
Kangasalan kaupungille on myönnetty avustusta Kaarinanpolun pitkospuiden kunnostamiseen osana kuntien lähivirkistysalueiden kunnostus- ja kehittämisavustushakua. Avustuksen suuruus on 20 000 euroa ja avustuksen myöntäjänä on Uudenmaan ELY-keskus.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme