Kustantamo S&S

Voisiko lapselle lukea aamusadun?

Jaa

Karin Erlandssonin ja Karoliina Pertamon rakastettu iltasatukirja Juno sytyttää kuun saa jatko-osan. Aurinko herättää Junon on kirja, joka tarjoaa pienelle lapselle ja vanhemmalle yhteisen rauhallisen hetken ennen päiväkotia tai muita arjen velvollisuuksia.

Junon on aika herätä. Aurinko herättää valaat meressä, keinut leikkipuistossa, pölypallot sängyn alla – ja tietenkin Junon.

Pertamo ja Erlandsson ovat nauttineet yhteistyöstä:
– Mahtavinta Karinin kanssa työskentelyssä on, että teemme kirjaa todella yhteistyönä. Kaikesta voi jutella, ratkaisuja voi miettiä yhdessä.

– Olen saanut olla mukana Juno-kirjojen teossa jo kun teksti ei ole muotoutunut aivan loppuun asti ja olen voinut ottaa kuvallisia asioita esille jo silloin. Tämä on ollut juuri näiden kirjojen hienous minun kannaltani, Pertamo kertoo.

Erlandsson kuvailee, miten yhteistyö käytännössä toimii:

– Ensin kirjoitan tekstin ja lähetän sen Karoliinalle ja kustannustoimittajallemme. Karoliina vastaa paitsi kuvista myös aukeamien sommittelusta, jotta kuvitukset vaihtelisi mahdollisimman paljon. Karoliina kuvittaa, pidämme muutamia palavereita, kommentoimme ja hiomme, kunnes olemme tyytyväisiä.

Mikä on parasta yhteistyössä?

– Karoliina on niin nopea ja ammattitaitoinen ja tekee kaikesta parempaa kuin olin kuvitellut. Toiveeni kuvittajaa valittaessa oli, että kuvissa olisi mahdollisimman paljon huumoria ja mahdollisimman vähän beigeä. Ja juuri sitä sainkin!

Kirjan on suomentanut Mirjam Ilvas. Ikäsuositus 0–3.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Linkit

Kustantamo S&S

Kustantamo S&S
Snellmaninkatu 13
00170 Helsinki

https://kustantamo.sets.fi/

Kustantamo S&S – ystävien kesken S&S – julkaisee laadukasta kauno-, tieto- ja lastenkirjallisuutta. S&S on osa Schildts & Söderströmsiä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kustantamo S&S

Anu Kaajan Rusetti on ehdolla Pohjoismaiden neuvoston kirjallisuuspalkinnon saajaksi27.2.2025 11:25:05 EET | Tiedote

Anu Kaaja on Pohjoismaiden neuvoston kirjallisuuspalkinnon ehdokas romaanillaan Rusetti, joka ilmestyi suomeksi vuonna 2023. Palkintoraadin mukaan kyseessä on "virtuoosimainen, triptyykkimäinen kollaasiromaani". Siinä "Ihmisen esinesuhdetta pohditaan hersyvän aistillisesti, ja tarinoissa esineellistetään ihmisiä ja inhimillistetään esineitä. Metaforista runsaudensarvea voi lukea esseistiikkana tai ajankuvana, jossa risteävät traumatisoivat rakkaussuhteet ja teknobileiden hurmos, tai molempina."

Helsinki Litiin saapuva Louise Kennedy nousi esikoisromaanillaan yli 50-vuotiaana kirjallisuuden maailmankartalle14.2.2025 11:57:27 EET | Tiedote

Irlantilaisen Louise Kennedyn Rikkomuksia kuvaa nuoren katolisen naisen ja vanhemman protestanttimiehen suhdetta raastavan jakautuneessa Pohjois-Irlannissa 1970-luvulla. Ihastuneen vastaanoton saanut romaani voitti muun muassa Irish Book Awardin ja oli Women's Prize for Fiction -ehdokas. Kirja ilmestyy suomeksi 18.2. Sen on suomentanut Maija Heikinheimo.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye