HUSin neurokirurgialla tehtiin 2024 ennätysmäärä leikkauksia – leikkausjono saatu hallintaan
HUSin neurokirurgialla on saatu purettua leikkausjonoa merkittävästi. Vuonna 2024 tehtiin ennätysmäärä leikkauksia, ja yhä useampi leikkaus tehdään päiväkirurgisesti.
Neurokirurgisten potilaiden hoitoonpääsyä on saatu parannettua HUSissa merkittävästi.
Tällä hetkellä yli hoitotakuun eli yli kuusi kuukautta leikkausta odottaneita potilaita on enää 13, kun syksyllä 2023 heitä oli yli 600.
Kaikkiaan hoitotakuun piirissä neurokirurgista leikkausta odottaa nyt 346 potilasta, kun elokuussa 2023 määrä oli 1 350.
”Jonotilanteemme on nyt parantunut huomattavasti ja arviomme mukaan maaliskuuhun mennessä kenenkään ei enää tarvitse odottaa leikkaukseen yli hoitotakuuajan ”, neurokirurgian linjajohtaja, ylilääkäri Mika Niemelä Neurokeskuksesta kertoo.
Suurin osa pitkään odottaneista potilaista tarvitsee selän jäykistysleikkausta.
Neurokirurgian leikkausmäärät kasvoivat ennätyksellisesti vuonna 2024.
”Viime vuonna teimme historiamme eniten leikkauksia, yhteensä 3 850 toimenpidettä. Näihin sisältyvät myös lasten neurokirurgiset toimenpiteet ja suonensisäiset toimenpiteet”, Niemelä kertoo.
Päiväkirurgiaa lisätty, osaston toiminta tehostunut
Päiväkirurgisten toimenpiteiden määrä on kasvanut 70 prosentilla.
”Kaularankapotilaistamme leikataan nyt 50 prosenttia päiväkirurgisesti ja ei-päivystyksellisistä lannerankapotilaistamme 60 prosenttia. Päiväkirurgian lisääminen ja osaston toiminnan tehostuminen sekä hoitoaikojen lyhentyminen ovat olleet ratkaisevassa roolissa jonotilanteen parantamisessa”, Niemelä kertoo.
Neurokirurgian leikkausten hoitoonpääsy heikkeni koronapandemian aikana sekä vuoden 2022–2023 vaihteessa. Siltasairaalan avautuessa 2023 alussa neurokirurgisille leikkauksille saatiin suunnitelluista kuudesta leikkaussalista käyttöön aluksi vain kolme hoitajavajeen takia.
Leikkausjonotilanteen korjaaminen otettiin vuoden 2024 ykköstavoitteeksi.
“Panostimme merkittävästi hoitotyön ammattilaisten rekrytointiin ja koulutukseen, ja saimme yhteistyössä Leikkaus- ja tehohoitokeskuksen kanssa neurokirurgian leikkaussaleihin ja osastolle lisää henkilökuntaa. Neurokirurgimme olivat yhdessä leikkaussalihenkilökunnan kanssa valmiita käyttämään kaiken leikkaussaliajan mahdollisimman tehokkaasti, ja leikkausten peruutuksia vältettiin kaikin keinoin. Myös osastomme henkilökunta pystyi toimintaa kehittämällä vastaamaan kasvavaan kysyntään”, kertoo Neurokeskuksen toimialajohtaja Nina Forss.
Nyt neurokirurgisia potilaita leikataan Siltasairaalassa kuudessa leikkaussalissa. Lisäksi leikkauksia tehdään huhtikuuhun saakka Ortonin tiloissa. Lasten leikkaukset tehdään Uudessa lastensairaalassa.
HUSin mediapalvelu palvelee mediaa ma–to klo 10–16, pe ja aatot klo 10–15 numerossa 050 427 2875 tai sähköpostitse viestinta@hus.fi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mika NiemeläNeurokirurgian linjajohtaja, ylilääkäri, Neurokeskus
mika.niemela@hus.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
HUS Helsingin yliopistollinen sairaala on Suomen suurin erikoissairaanhoidon toimija. Osaamisemme on kansainvälisesti tunnettua ja tunnustettua. Yliopistollisena sairaalana tutkimme ja kehitämme jatkuvasti hoitomenetelmiämme sekä toimintaamme.
HUSissa saa vuosittain hoitoa lähes 700 000 potilasta. Meillä työskentelee yli 27 000 ammattilaista potilaiden parhaaksi. Vastaamme erikoissairaanhoidon järjestämisestä Uudellamaalla. Lisäksi meille on keskitetty koko Suomen ja Etelä-Suomen yhteistyöalueen monien harvinaisten ja vaikeiden sairauksien hoito.
HUS – Vaikuttavinta hoitoa
HUSin mediapalvelu palvelee mediaa ma–to klo 10–16, pe klo 10–15 numerossa 050 427 2875 tai sähköpostitse viestinta@hus.fi
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HUS
HUS förlossningssjukhus främjar familje- och babyvänlighet – målet är certifikat under 202729.1.2025 09:22:57 EET | Pressmeddelande
Verksamheten vid HUS förlossningssjukhus utvecklas så att den blir alltmer familje- och babyvänlig. Målet är att förlossningssjukhusen ska få certifikatet babyvänligt sjukhus (Baby Friendly Hospital) senast under 2027.
HUSin synnytyssairaalat edistävät perhe- ja vauvamyönteisyyttä – tavoitteena sertifikaatit vuoden 2027 aikana29.1.2025 09:22:57 EET | Tiedote
HUSin synnytyssairaaloiden toimintaa kehitetään yhä perhe- ja vauvamyönteisemmäksi. Tavoitteena on saada synnytyssairaaloille vauvamyönteisyyssertifikaatit viimeistään vuoden 2027 aikana.
Delar av verksamheten vid Kirurgiska sjukhusets flyttar till Mejlans – Jouren för öron-, näs- och halssjukdomar flyttar och blir en del av Mejlans samjour28.1.2025 08:00:00 EET | Pressmeddelande
Jouren, akutmottagningen, avdelningen och tumörmottagningen för öron-, näs- och halssjukdomar flyttar från Kirurgiska sjukhuset till Mejlans sjukhusområde. Verksamheten i de nya lokalerna inleds tisdagen den 4 februari.
Kirurgisen sairaalan toimintoja muuttaa Meilahteen – Korva-, nenä- ja kurkkutautien päivystys siirtyy osaksi Meilahden yhteispäivystystä28.1.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Korva-, nenä- ja kurkkutautien päivystys, akuuttivastaanotto, osasto ja tuumorivastaanotto muuttavat Kirurgisesta sairaalasta Meilahden sairaala-alueelle. Toiminta uusissa tiloissa alkaa tiistaina 4.2.2025.
Some units from the Surgical Hospital are moving to Meilahti: Emergency Clinic for Ear, Nose, and Throat Diseases will become a part of Meilahti Emergency Department28.1.2025 08:00:00 EET | Press release
The ear, nose, and throat diseases emergency clinic, urgent care during office hours, ward, and tumor outpatient clinic are moving from the Surgical Hospital to the Meilahti hospital campus. The units begin operating in the new location on February 4, 2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme