Maailman ainoan ravintolaraitiovaunun SpåraKOFFin matka jatkuu
Kantakaupungin raitiotien jännitteen nostosta alkanut jännitysnäytelmä sai onnellisen lopun.

Jo 30 vuotta Helsingin katukuvasta tuttu näky, ravintolaraitiovaunu SpåraKOFF jatkaa liikenteessä. Museoraitiovaunun jänniteremontin maksaa juomatalo Sinebrychoff.
Museoikään ehtineen, vuonna 1959 valmistuneen raitiovaunun kohtalo oli uhattuna Helsingin kantakaupungin raitiotien syksyllä 2025 tapahtuvan jännitemuutoksen takia. Muutoksen jälkeen vanhanmallisten raitiovaunujen liikennöinti edellyttää isompia muutostöitä, kuten raitiovaunun sähkösähköjärjestelmän osittaista uusimista.
“Muutostöiden hinnan arviointi ei ollut helppoa. Hinta arvioitiin aluksi reilusti yläkanttiin. Kun asiaa selvitettiin tarkemmin niin kustannus oli meille kohtuullinen ja meille oli mahdollista pelastaa raitiovaunu. Nyt olemme tehneet SpåraKOFF:in remontista ja jatkosta vuosiksi sopimuksen Kaupunkiliikenteen kanssa”, Sinebrychoffin kumppanuuksista vastaava markkinointijohtaja Joonas Säkkinen sanoo.
SpåraKOFF:a operoivat yhdessä Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy, Sinebrychoff ja HOK-Elanto. Säkkisen mukaan SpåraKOFF:n jatkon turvaaminen oli kaikille tärkeää, koska siitä on tullut tärkeä osa helsinkiläistä kesää ja kaupunkikulttuuria.
“SpåraKOFF tuli Helsingin katukuvaan vuonna 1995, joten se on liikennöinyt jo 30 vuotta. Myös Sinebrychoffilla on pitkät perinteet alun perin helsinkiläisenä panimona. Kesällä SpåraKOFF:iin saa lähes poikkeuksetta jonottaa, mikä osoittaa, että moni olisi jäänyt paljosta paitsi jos raitiovaunu numero 175 olisi poistunut liikenteestä. Ehkä pyöreitä kymmeniä pitää kesällä juhlistaakin jotenkin nyt kun matka jatkuu.”
SpåraKOFF menee remonttiin vasta syksyllä
Helsingin kantakaupungin raitiotien jännitteenmuutos tapahtuu näillä näkymin elokuussa 2025. SpåraKOFF liikennöi normaalisti elokuun 2025 liikennöintikatkoon asti ja palaa takaisin liikenteeseen sen jälkeen, kun muutostyöt vaunuun on tehty. Tällä hetkellä raitiovaunu on tilauskäytössä ja kesällä se alkaa kulkea jälleen tuttuun tapaan reittiajoa.
“Raitiovaunu on museolaite, joten ulko- ja sisätiloihin ei tehdä mitään näkyvää. Pieniä asioita toki huolletaan ja korjataan samalla. SpåraKOFF palaa liikenteeseen heti töiden valmistuttua todennäköisesti Suomen vanhimpana käytössä olevana raitiovaununa”, Säkkinen sanoo.
Spårakoff on ainoa ravintolaraitiovaunu Suomessa ja tiettävästi myös koko maailmassa. Maailmalla on monia kiinnostavia raitiovaunureittejä, joista on tullut turistinähtävyyksiä. Silti raitioliikenteen synnyinmaan Britannian johtavan median Guardian-lehden lukijat äänestivät SpåraKOFFn maailman kiinnostavammaksi raitiovaunureitiksi. Jutun voi lukea täältä: https://www.theguardian.com/travel/2022/mar/24/readers-favourite-tram-rides-europe-america-australia-hong-kong
Fakta
- Vaunutyyppi: Helsingin moottorivaunu, Karia HM V
- Valmistusvuosi: 1959
- Valmistusmaa: Suomi
- Muutettu ravintola- ja tilausliikennekäyttöön 1995
- Mitat: leveys 2,3 m, korkeus 3,6 m, raideleveys 1 m
- Kokonaispaino: noin 20 000 kg
- Teho: 200 kW (280 hv)
- Kiihtyvyys: 12.6 s (0-50 km/h)
- Huippunopeus: 60 km/h
- Matkustajapaikat: 24 istumapaikkaa, 6 seisomapaikkaa
- Henkilökunta: 1 kuljettaja ja 1 vaunuisäntä/-emäntä
- Reittiliikenne alkaa toukokuussa ja jatkuu koko kesän.
- Kyytiin pääsee ilman ennakkovarauksia Rautatientorin Mikonkadun pysäkiltä.
- Kierroksen kesto noin 45 minuuttia.
- Yksityisajoon SpåraKOFFia voi kysyä S-ryhmän ravintolapalvelun myyntipalvelusta puh 020 1234 800 tai ravintolamyynti@sok.fi.
Yhteyshenkilöt
Timo MikkolaviestintäpäällikköSinebrychoff
Puh:+358408307176timo.mikkola@sff.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
1819 perustettu Sinebrychoff on osa Carlsberg-konsernia ja valmistaa oluita, siidereitä, long drink -juomia, virvoitusjuomia, vesiä sekä energiajuomia. Sen tuotesalkkuun kuuluvat mm. Karhu, KOFF, Carlsberg, Battery Energy Drink, Monster Energy, Crowmoor sekä Somersby ja Coca-Colan yhtiön juomat, kuten Coca-Cola, Fanta, Bonaqua sekä Sprite. Henkilöstön monimuotoisuus, vuorovaikutus asiakkaiden ja ympäröivän yhteiskunnan kanssa sekä vahvat tuotebrändit ovat kestävän kehityksen edistämisen lisäksi yhtiölle tärkeitä. Sinebrychoff valmistaa juomat 100 % uusiutuvalla energialla ja juomanvalmistus on hiilineutraalia. Alkoholin kohtuukäyttöä yhtiö edistää laajalla alkoholittomien oluiden valikoimalla. Käymme parempaan huomiseen.
sinebrychoff.fi — Sinebrychoff - Facebook & Instagram: Sinebrychoff1819 - kohtuullisesti.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oy Sinebrychoff Ab
Sinebrychoffin kestävän kehityksen katsaus: Vedenkäyttö vähentynyt 100 miljoonaa litraa vuositasolla7.4.2025 13:43:15 EEST | Tiedote
Sinebrychoffin järjestyksessään 16. kestävän kehityksen katsaus on julkaistu. Katsaus paljastaa muun muassa, että Sinebrychoffin juomiin käytetyn veden määrä on vähentynyt yli 100 miljoonaa litraa vuositasolla noin kymmenessä vuodessa - tuotantolitrojen pysyessä suunnilleen samana.
Hedelmäisiä ja raikkaita makuja Sinebrychoffin kevätuutuuksissa24.2.2025 12:31:39 EET | Tiedote
Kevät tuo paljon herkullisia makuja Suomen suosikkijuomilta - muun muassa vadelmalonkeroa KOFF Long Drinkiltä, trooppisen hedelmäinen Karhu-olut, sitruunainen KOFF-olut ja mysteerimakuinen Battery. Monessa uutuudessa maistuvat hedelmät, marjat ja sitruksinen raikkaus! Kaikkien juomien tarkemmat tiedotteet ja kuvat löytyvät alla olevista linkeistä ja Sinebrychoffin uutishuoneesta: https://sinebrychoff.fi/newsroom/
Sinebrychoff ja Keravan kaupunki jakoivat harrastestipendejä 30 000 eurolla keravalaisille lapsille ja nuorille27.1.2025 09:40:44 EET | Tiedote
Sinebrychoff ja Keravan kaupunki myöntävät kaksi kertaa vuodessa harrastestipendejä, joilla tuetaan keravalaisten lasten ja nuorten harrastamista ja hyvinvointia. Kevään harrastestipendejä jaettiin 104 nuorelle yhteensä 30 000 eurolla.
Uutta väriä harmaaseen – KOFFilta kesän maistuvimmat makulonkerot20.1.2025 15:16:32 EET | Tiedote
Makulonkeroiden valikoima kasvaa kahdella herkullisella uutuudella: trooppisilta hedelmiltä maistuva KOFF Long Drink Gin & Tropical Lime-Mandarin-Kiwi ja aitoa mehua sisältävä KOFF Long Drink Juiced Raspberry-Lime.
Muumien 80-vuotisjuhlan kunniaksi: Muumi 80 v. -juhlajuoma13.1.2025 10:04:17 EET | Tiedote
Muumien 80-vuotisen taipaleen kunniaksi juhlistamme pyöreitä vuosia juhlavuosijuoman kanssa. Makuna valloittava yhdistelmä makeaa vadelmaa sekä miellyttävän pehmeää päärynää. Etiketin kuvituksen on piirtänyt Tove Jansson.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme