Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT ry

AKT tukee Teollisuusliiton tes-neuvotteluja kolmannella saarrolla

Jaa

AKT tukee ja vauhdittaa Teollisuusliiton työehtosopimusneuvotteluja järjestyksessään kolmannella saarrolla. Saarto järjestetään 10.2.-14.2. välisenä aikana. Saarron aikana ahtaajat eivät lastaa tiettyjen Teollisuusliiton lakkoihin liittyvien yritysten tavaroita tai lastia.

Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT aloittaa tukitoimena kolmannen saarron Teollisuusliiton työehtosopimusneuvottelujen vauhdittamiseksi. Saarto alkaa maanantaina 10. helmikuuta klo 06.00 ja päättyy perjantaina 14. helmikuuta klo 23.59 ellei neuvottelutulosta saavuteta aiemmin. 

Saarron piiriin kuuluu teknologiateollisuuden nimettyjä yrityksiä. Saarto koskee kaikkia Suomen satamia.

Mikä on saartotoimi?  

Käsittelysaarto on työtaistelutoimenpide, jossa työntekijät ovat töissä, mutta eivät käsittele tiettyjen yritysten tavaroita tai lastia. Käsittelysaarron tarkoituksena on estää riidan osapuolena olevien yritysten lähettämän tai vastaanottaman tuotteen tai raaka-aineen liikkuminen ja näin vauhdittaa tässä tapauksessa Teollisuusliiton työehtosopimusneuvotteluja.  

AKT toimii vastuullisesti ja työtaistelutoimenpiteiden ulkopuolelle on rajattu henkeä, terveyttä ja ympäristöä mahdollisesti vaarantavat toimet.    

AKT:n saartamat yritykset 10.2.-14.2.

John Deere Forestry Oy
K. Hartwall Oy Ab
Kongsberg Maritime Finland Oy
Kuusakoski Oy
Meka Pro Oy
Ruukki Construction Oy
Sandvik Coromant Finland Oy
Sandvik Mining and Construction Finland Oy
Sandvik Mining and Construction Oy

Lisätietoja AKT:n omista työehtosopimusneuvotteluista ja tes-kierroksesta akt.fi/neuvottelut

Yhteyshenkilöt

Linkit

Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT ry on n. 40 000 jäsenen ammattiliitto ja vahva edunvalvoja. Liiton jäsenet työskentelevät autoliikenne-, ahtaus-, säiliöauto- ja öljytuote-, matkailu-, huolinta- ja liikenneopetusaloilla sekä huoltokorjaamoissa, terminaaleissa ja lentokoneiden matkustamoissa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT ry

AKT: Yhteistoimintalain muutokset ovat lain perusidean vastaisia28.11.2024 14:30:00 EET | Tiedote

AKT katsoo, että yhteistoimintalakiin esitetyillä muutoksilla heikennetään merkittävästi työntekijöiden asemaa. Muutokset vähentävät työntekijöiden mahdollisuuksia vaikuttaa omaan asemaansa ja ovat näin yt-lain perusidean vastaisia. Kun yt-neuvotteluajat lyhenevät, se tarkoittaa myös merkittäviä taloudellisia menetyksiä työntekijöille. Lomautuksiin ei ennätetä varautua ja etsiä uutta työtä. Palkanmaksu päättyy entistä nopeammin.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye