YTK valitsi Solitan uudeksi yhteistyökumppanikseen OmaYTK-asioinnin kehittämisessä
YTK Työttömyyskassa on solminut kolmen vuoden kumppanuuden Solitan kanssa kehittääkseen OmaYTK-asiointipalveluaan. Palvelu on keskeinen YTK:n yli 530 000 jäsenelle. Yhteistyössä keskitytään käyttöliittymän ja saavutettavuuden parantamiseen.
![Nainen istuu sohvalla ja hymyilee katsellessaan puhelintaan, kannettava tietokone edessään.](/data/images/public/4271/70877622/8d29147e-5e99-4c55-b94b-e60c24191e49-w_720.jpg)
YTK Työttömyyskassan uusi yhteistyökumppani OmaYTK-asiointipalvelun kehittämisessä on Solita. Yhteistyöstä on sovittu vähintään kolmeksi vuodeksi.
OmaYTK on Suomen suurimman kassan, YTK Työttömyyskassan yli 530 000 jäsenen keskeinen palvelu, jota käytetään vuosittain noin kolme miljoonaa kertaa esimerkiksi kuukausittaisten etuushakemusten tekemiseen. Solitan kanssa jatketaan OmaYTK:n kehitystyötä kassan asiakkaiden parhaaksi.
”Teknologiat ympärillämme kehittyvät kovaa vauhtia ja asiakkaiden vaatimukset kasvavat jopa nopeammin. Meille sujuvien ja turvallisten palveluiden toteuttaminen on tärkeä asia. Siksi palvelun käytettävyyteen, saavutettavuuteen, monipuolisuuteen ja toisaalta kasvaviin tietoturvavaatimuksiin on satsattava merkittävästi”, sanoo YTK:n tietohallintojohtaja Satu Koskinen.
”Olemme innoissamme, että pääsemme käynnistämään yhteistyön Solitan kanssa. Yhteistyö jatkaa aiempaa vahvaa panostustamme OmaYTK:n kehittämiseen. YTK:lla on vahva brändi palveluiden uudistajana ja tätä asioinninkin tulee heijastaa. Solitan osaaminen ja kokemus modernien ratkaisujen toteuttajana vaikuttivat valinnassa,” Koskinen jatkaa.
Tulevaisuudessa voimakasta panostusta kassojen toiminnan kehittymiseen
OmaYTK:n on tarkoitus mahdollistaa YTK:n jäsenille digitaalisten palveluiden käyttö helposti ja nopeasti. Sovelluskehityskumppanin kanssa varmistetaan se, että OmaYTK vastaa tulevien vuosien työllisyyspalveluiden kehityksen asettamiin uusiin vaatimuksiin. Valinnassa painotettiin Solitan asiantuntijoiden laaja-alaista osaamista vastaavista palveluista ja vahvaa teknologioiden ja sovelluskehityksen osaamista.
”OmaYTK:ta on kehitetty vuosien mittaan Suomen parhaiden kehittäjien kanssa, joten yhteistyö Solitan kanssa on luontainen jatkumo. YTK on viemässä parhaillaan uudelle vuosisadalle myös työttömyysetuuksien käsittelyä. Omistamme yhdessä Korkeasti koulutettujen kassan ja A-kassan kanssa Kallio Softwaren, joka varmistaa kassojen toiminnan virtaviivaistumisen tulevaisuudessa. OmaYTK-asioinnin kehittyessä Solitan voimin voimme luoda erinomaisen palvelukokonaisuuden hakemuskäsittelystä asiakkaan yksilölliseen palveluun asti”, toteaa YTK Työttömyyskassan toimitusjohtaja Auli Hänninen.
“On hienoa päästä kehittämään yhä parempia palveluita niin YTK:lle kuin laajalle jäsenkunnalle ympäri Suomea. Palveluiden toimivuudella on tärkeä yhteiskunnallinen merkitys ja niitä kehittämällä voimme helpottaa myös käyttäjien arkea", kommentoi asiakkuusvastaava Vesa Herranen Solitalta.
Solitan yhdeksän hengen tiimi on erittäin kokenut ja pystyy tarjoamaan YTK:lle monipuolisesti osaamistaan ja näkemystään modernista ohjelmistokehittämisestä ja vahvaa pilviosaamista. Yhdeksän hengen tiiimin monipuolinen tausta varmistaa sen, että YTK saa yhteistyön kautta juuri sitä laatua ja asiakaslähtöisyyttä, joka on myös heille tärkeää. Tiimissä on myös mukana sopivassa suhteessa junioreita, mikä on yhteiskunnallisestikin tärkeää - näin myös vähemmän kokeneet kehittäjät pääsevät mukaan haastaviin hankkeisiin oppimiaan yhdessä laajan kokemuksen omaavien senioreiden kanssa, miten rakennetaan toimivia ja laadukkaita tietojärjestelmiä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ilona KangasViestintäjohtaja
Puh:050 590 7853ilona.kangas@ytkkassa.fiLauri HannusViestintäpäällikkö
Puh:044 459 6001lauri.hannus@ytkkassa.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
YTK Työttömyyskassa on kaikkien alojen palkansaajien työttömyyskassa, joka vakuuttaa yli puoli miljoonaa palkansaajaa työttömyyden varalta. YTK on Suomen suurin työttömyyskassa. Tehtävämme on järjestää ansioturva jäsenillemme tehokkaasti, helposti ja inhimillisesti. Palvelemme valtakunnallisesti verkossa. Meillä työskentelee yli 200 ansioturvan ammattilaista. www.ytkkassa.fi
YTK Työttömyyskassan jäsenet voivat halutessaan liittyä myös YTK Työelämä ry:hyn. YTK Työelämä ry on Suomen suurimpia yhdistyksiä yli 250 000 jäsenellään. YTK Työelämä tarjoaa jäsenilleen muun muassa Lakikaverin työsuhteen pulmatilanteisiin, vakuutuksia työhön ja vapaa-aikaan sekä tukea työnhakuun ja työkaluja osaamisen kehittämiseen. https://www.ytkpalvelut.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta YTK
Kyselytutkimus: 68 % työpaikoista piilotyöpaikkoja28.1.2025 08:35:00 EET | Tiedote
Valtaosa suomalaisista työpaikoista ei koskaan päädy julkiseen hakuun. YTK Työttömyyskassan kyselytutkimus paljastaa, että verkostoituminen, oma aktiivisuus ja osaamisen esille tuominen ovat työnhaun tärkeimpiä avaimia.
Rakennusalan työttömyys jälleen selvässä nousussa24.1.2025 07:50:00 EET | Tiedote
YTK Työttömyyskassan hakemusmäärissä on tapahtunut merkittävä muutos joulukuun 2024 ja tammikuun 2025 välillä. Ensihakemuksissa on nähtävissä lähes 40 prosentin kasvu. Rakennusalan työttömyys nousi jo joulukuussa.
Uutta apua työnhakijoille – YTK Sytyke-palvelu yhdistää valmennuksen, työkalut ja avoimet paikat20.1.2025 07:50:00 EET | Tiedote
Suomessa vallitseva työnhaun murros luo tarpeen helposti saavutettaville ja vaikuttaville työllistymistä tukeville palveluille. YTK Sytyke vastaa tähän tarpeeseen: se yhdistää modernit työnhaun palvelut, asiantuntevat valmennukset ja suoran pääsyn avoimiin työpaikkoihin.
Uusi laki, uudet palvelut – YTK Työttömyyskassa toi työllistymisen palvelut jäsenilleen suurten muutosten vuotena8.1.2025 07:55:00 EET | Tiedote
YTK:n rooli laajeni vuonna 2024 työnhaun edistämiseen, kun kassoille avautui oikeus tarjota työllisyyspalveluita. Historiallisen laajat lakimuutokset toivat mittavat muutokset ansioturvaan. Suomen suurimman työttömyyskassan jäsenkasvu jatkui vakaana ja vahvana, ja päivärahoja maksettiin yli 780 miljoonaa euroa.
Työttömien määrä ennallaan, mutta positiivisia merkkejä näkyvissä20.12.2024 10:42:01 EET | Tiedote
YTK Työttömyyskassan jäsenten työttömyys on nyt hieman matalampi kuin vuosi sitten, mikä on hyvä merkki sitkeän työttömyyden keskellä. Vuoden keskityöttömyydeksi on asettumassa 7,9 %.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme